وقتی موبایل ها در نوار مرزی آنتن نمی دهد

Image result for ‫آنتن دهی موبایل‬‎

آزادلو : یکی از تکراری ترین موضوعاتی که در طول سال های گذشته سبب گله مندی اهالی مرزنشین بخش موران از توابع شهرستان گرمی مغان بوده است، ضعف پوشش آنتن دهی تلفن همراه و شبکه های تلویزیونی است. معضلی که در طی سالیان گذشته بارها از طریق رسانه ها و یا در قالب پیام های مردمی به سمع مسئولان رسانده شده، اما حرکتی ملموس برای حل این موضوع دیده نمی شود.
بخش موران با بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت در نوار مرزی بین ایران و آذربایجان قرار داشته و سالانه به علت نبود زیرساخت های لازم و زیمنه اشتغال زمینه مهاجرت ایجاد شده است. هزینه های زائد رومینگ نوار مرزی که باعث می شود ساکنان این منطقه متحمل هزینه های اضافی شوند، باعث شده اهالی از بی توجهی مسئولان به این منطقه شهید پرور گله مند باشند.
وضعیت آنتن دهی موبایل در بیشتر روستاهای بخش موران در حالی است که شبکه های موبایل کشور آذربایجان گاها تا عمق ۱۵ کیلومتری کشور ایران نفوذ پیدا می کند. شایسته نیست با وجود

نبود آنتن تلفن همراه و مشکلات پیش رو
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: نبود آنتن تلفن همراه باعث مش ود اهالی نتوانند مشکلات خود را در زمان سریع اطلاع داده و یا با آشنایان خود در دیگر نقاط به راحتی ارتباط برقرار کنند.
«صابر طاهرنژاد» اظهار کرد: گاها در فصل زمستان شاهد بسته شدن راه ها، قطع تلفن های ثابت و نبود آنتن تلفن همراه در روستاهای کوهستانی بخش موران هستیم که در صورت وقوع هرگونه حادثه ای هیچ راه ارتباطی برای اطلاع به نیروهای امدادی وجود ندارد.
وی بر ضرورت خواسته های مرزنشینان و روستائیان منطقه تأکید کرد و افزود: در طول سال های گذشته در سایه همین بی توجهی های صورت گرفته جمعیت عظیمی از این بخش مهاجرت کردند که باعث خالی شدن مرز و کم شدن تولید محصولات لبنی و کشاورزی شده است.
این روستائی اهل موران گفت: ما در این منطقه به راحتی و با آنتن خانگی تعداد قابل توجهی از شبکه های کشور همسایه و یا آنتن اپراتور تلفن همراه آن ها را دریافت می کنیم، حال آنکه وضعیت شبکه های تلویزیونی داخل کشور به سختی قابل دریافت است.

وضعیت نامناسب زیرساخت مخابراتی در گرمی
معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل گفت: وضعیت حوزه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطاتی در شهرستان گرمی مغان و به خصوص تعدا قابل توجهی از روستاهای بخش مرزی موران مطلوب نیست.
«ناصر نصیری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در سال های گذشته علی رغم ضعف های اساسی که در حوزه ارتباطات این شهرستان وجود دارد، مدیران استانی در مورد ارتباطات و مخابرات در این حوزه‌ها هیچ سیاستی اتخاذ نکرده‌ اند.
وی با بیان اینکه اپراتورهای باید موظف به پوشش آنتن دهی در نوار مرزی پرجمعیت باشند، افزود: آنتن ‌دهی موبایل کشور همسایه تا عمق ۱۵ کیلومتری روستاهای مرزی شهرستان نفوذ پیدا کرده است اما آنتن اپراتورهای داخلی به سختی قابل دریافت است.
این مقام مسئول بیان کرد: این وضعیت در شأن نظام جمهوری اسلامی و اهالی ولایت مدار و شهید پرور و مرزدار موران نبوده و باید متولیان ذی ربط در سریعترین زمان ممکن نسبت به رفع دغدغه اهالی و نارضایتی آن ها اقدام کنند.
وی بر لزوم تقویت آنتن ‌دهی موبایل در نوار مرزی و پوشش شبکه ‌های صدا و سیما تأکید کرد و گفت: آنتن ‌دهی تلفن همراه، اینترنت پرسرعت و داده تلفن و پوشش شبکه‌های صدا و سیما از جمله مشکلاتی است که مرزنشینان این شهرستان دارند و اپراتورهای تلفن همراه و دستگاه‌های ذی‌ربط موظف به تأمین مطالبات مرزنشینان هستند.

سیاست وزارتخانه ای مسئولان!
هفته گذشته مدیرکل ارتباطات استانداری اردبیل در جلسه بررسی مشکلات حوزه ارتباطات گرمی گفت: نبود برنامه ریزی برای نصب دستگاه های بی تی اس تلفن همراه توسط اپراتورها در روستاهای زیر ۱۰۰ خانوار سیاست فعلی وزارتخانه است.
«بهروز رزمی» افزود: در نقاط مرزی بخش موران شهرستان گرمی عمدتا آنتن های روستایی فعال است که در این زمینه لازم است روستائیان با تنظیم دستی شبکه های تلفن همراه، آن را در حالت روستایی قرار دهند تا متحمل هزینه رومینگ نشوند.
وی اضافه کرد: برای رهایی اهالی و روستاهای مرزی گرمی از هزینه رومینگ کشور آذربایجان، با قراردادی که با سازندگان کلیپ انیمیشن دیرین دیرین بسته‌ایم، به‌زودی کلیپی از سوی این گروه منتشر می‌شود که در آن نحوه تنظیم گوشی‌های اهالی روی تنظیمات دستی آموزش داده خواهد شد، تا متقبل پرداخت هزینه رومینگ نشوند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلعات استانداری اردبیل بیان کرد: نبود پوشش تلفن همراه در روستاهای نوار مرزی شهرستان گرمی به روش‌ های مختلف و با تلاش مسؤولان و نماینده شهرستان پیگیری می ‌شود و امیدواریم با این تلاش های بتوانیم نتیجه مناسبی بدست بیاوریم.
با بررسی چند سال گذشته می توان فهمید اقدامات خوبی در حوزه زیرساخت ارتباطات شهرستان گرمی انجام شده است، اما حل معضل آنتن دهی در نوار مرزی هنور ترمیم نیافته و لازم است دولت ورای سیاست های نادرس وزارت ذی ربط، با تأمین نیازهای مرزنشینان از پرداخت هزینه‌های زائد و هنگفت مکالمات رومینگ توسط روستائیان و کشاورزان زحمت کش جلوگیری کند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. شهروند گفت:

    نوار مرزی که سهله، داخل شهر هم وضعیت آنتن مناسب نیست، خدا به داد جاده ها برسه

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید