معضلات ترافیکی، گریبان گیر شهر گرمی

http://uupload.ir/files/8eye_photo_2017-10-06_12-02-55.jpg

آزادلو : ساماندهی وضعیت ترافیکی شهرستان گرمی به خصوص در حوزه سد معبر و حل مشکل محل سواری های روستایی و بین شهری از جمله انتظارات اهالی در طول سالیان اخیر بوده است. بی شک زندگی شهرنشینی مستلزم برخی استانداردهایی در حوزه های مختلف به خصوص رعایت قوانین ترافیکی است که اجراء نشدن آن باید از سوی دستگاه ها کنترل شود.
انتخاب محل مناسب برای دست فروشان و میوه فروشان و جمع آوری آن ها از نقاط مختلف شهر و انتقال به این محل از موضوعاتی است که در این شهر حائز اهمیت است. همچنین ساماندهی سواری های روستایی و بین شهری از دیگر مواردی مهم است که در بهم خوردن وضعیت ترافیکی شهر کوهستانی گرمی با ۲۵ هزار نفر جمعیت نقش دارد.
«سرهنگ مراد پناهی» رئیس پلیس راهور گرمی مغان بارها در جلسات شورای ترافیک به مشکل نبود نظارت بر وضعتیت ترافیکی شهرستان تأکید کرد و معتقد است تا زمانی که اقدام برنامه ریزی شده برای ساماندهی معضلات ترافیکی انجام نشود، برخورد چکشی با وانت های میوه فروشی اقدام مقطعی بوده و پاسخگو نخواهد بود.

بی توجهی و غفلت در برخورد با سد معبر و دست فروشی
یکی از اهالی شهر گرمی در این زمینه به همشهری گفت: بی توجهی دستگاه های ذی ربط به مقوله سد معبر باعث شده اکنون شاهد تصرف خیابان ها توسط دست فروشان و مغازه داران باشیم.
«محمد جابری» افزود: پیاده روهای مرکز شهر گرمی در سایه کوتاهی و اغماض شهرداری به هیچ وجه معبر مناسبی برای تردد نبوده و اهالی مجبورند در خیابان ها تردد کنند که علاوه بر ترسیم چهره زشت از شهر، باعث خطرات جانی نیز می شود.
وی با بیان اینکه مقوله دست فروشان و ماشین های میوه فروشی نیز از این قاعده مستثنی نیست، افزود: پلیس راهور به جز مرکز شهر هیچ مخالفتی با ایستادن وانتی ها در کنار خیابان ها نمی کند و این باعث می شود شهر خاصیت محیط زندگی مناسب را از دست بدهد.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: ساماندهی همه دست فروشان و انتخاب یک محل برای میوه و تره وبار علاوه بر رفع مشکل ترافیکی و تردد در مرکز و نقاط مختلف شهر و ترسیم چهره ای مناسب، باعث ایجاد هزینه ای کمتر برای کاسبان و مردم خواهد بود.

شهرداری به مصوبات شورای ترافیک عمل نمی کند
دبیر شورای ترافیک شهرستان گرمی گفت: شهرداری گرمی تاکنون از عمل به مصوبات شورای ترافیک شانه خالی کرده و به وظایف خود عمل نکرده است.
«بهنام اقبالی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طی ۷ جلسه شورای ترافیک برگزار شده از اسفندماه سال گذشته تا بحال، شهرداری گرمی از مصوباتی که در حوزه وظایف خود بوده است، کوتاهی کرده است.
وی خواستار همکاری شورای شهر در اجرای صحیح مصوبات شورای ترافیک شد و افزود: ساماندهی مصوبات شورای ترافیک در شهر گرمی به اعتبارات آنچنانی نیاز نداشته و با مدیریت صحیح قابل اجراء است.
دبیر شورای ترافیک گرمی مغان اضافه کرد: ساماندهی دست فروشان و وانت های میوه فروشی به هیچ وجه کار بزرگی نیست و با انتخاب یک محل مناسب و فرهنگ سازی صحیح با استفاده از ظرفیت رسانه ها می توان مردم را به محل تعیین شده کشانده و وضعیت خیابان ها را بهبود بخشید.
وی به مشکلات سواری های روستایی و شهری اشاره کرد و گفت: در صورتجلسات شورای ترافیک سه بار به صورت متوالی قید شد که شهرداری به عنوان متولی در ستاد حمل و نقل شورا با تشکیل جلسه در شورا نسبت به تجمیع و تعیین ایستگاهای شهری و روستایی اقدام کند که انجام نشده است.
اقبالی تصریح کرد: وضعیت ترافیکی شهر گرمی می طلبد هرچه سریعتر شهرداری نسبت به رفع سد معبر، انتخاب محل دست فروشان و ساماندهی سواری های روستایی و بین شهری اقدام کند.

اعتبارات محدود دست ما را بسته است
شهردار گرمی گفت: اعتبارات محدود و درآمد ناچیز شهرداری گرمی دست ما را برای فعالیت های عمرانی و اجرای مصوبات شورای ترافیک بسته است.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شهرداری در وسع توان نسبت به حل مشکلات ترافیکی اقدام کرده و نسبت به رنگ آمیزی معابر و نصب علائم هشداری در سریعترین زمان اقدام می کند.
وی در رابطه با حل مشکل دست فروشان گفت: ما در جلسات گذشته شورای ترافیک سه محل جهت انتقال وانت های میوه فروشی و دست فروشان انتخاب کردیم که یکی از آن ها نیز تا مرحله آماده شدن پیش رفت، اما ناتمام مانده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: شهرداری قطعا برای اجرای مصوبات شورای ترافیک در حوزه های مطرح شده ساماندهی سواری های روستای و شهری، سد معبر و ساماندهی دست فروشان اقدامات درخور انجام خواهد داد.
وی با بیان اینکه برای حل مشکلات ترافیکی نیازمند همکاری همه دستگاه ها هستیم، تصریح کرد: علاوه بر دستگاه ها، لازم است مردم نیز در این حوزه مشارکت داشته باشند و مبرهن است بدون همکاری مردم هر تلاشی در این حوزه بی نتیجه خواهد بود.
حل مشکلات موجود در سطح شهر گرمی نیازمند اعتبارات هنگفت نیست و می توان با استفاده از ظرفیت نیروهای مردمی، انجمن های مردم نهاد و همکاری همه جانبه دستگاه ها نسبت به رفع آن ها اقدام کرد. اما لازمه و شرط اصلی تحقق این موضوع مدیریت صحیح متولیان و اعضای شورای ترافیک شهرستان است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید