ظرفیت بالای گرمی برای تبدیل شدن به شهر چراغ استان اردبیل

آزادلو : شب‌های شهر گرمی به واسطه قرارگیری در میان چند کوه، زبانزد عام و خاص بوده و زیبایی‌های آن در شب‌ها نقل محافل است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این ظرفیت با توسعه نورپردازی‌های مختلف در سطح شهر گرمی می‌تواند گام بزرگ در معرفی شهر گرمی به عنوان شهر چراغ و جذب گردشگران علاقه‌مند به زیبایی‌های این شهر در شب‌ها شود.

اهالی انتظار دارند قابلیت شهر گرمی در زمینه نورانی کردن و جذب گردشگر برای دیدن زیبایی شب‌های گرمی مورد توجه قرار گیرد. قطعا با اختصاص اعتبارات لازم از سوی فرمانداری و همت شهرداری و ایجاد زمینه‌ها لازم برای حضور سرمایه‌گذاران این مهم دست یافتنی است.

امروزه استفاده از نورپردازی برای جذب گردشگر در شهرهای توسعه یافته جهان و حتی در برخی از شهرهای کشور دیده می‌شود. قابلیتی که بر طبق گفته کارشناسان شهرسازی در صورت برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند علاقه‌مندان به این حوزه را در قالب گردشگر جذب و زمینه پویایی اقتصاد منطقه را ایجاد کرد.

توپوگرافی خاص برای توسعه همه جانبه

یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به خبرنگار فارس در اردبیل گفت: ظرفیت شهر گرمی هنگام شب با توجه به توپوگرافی کوهستانی و قرارگیری در میان چندین کوه و تسلط گردشگرانی که از اطراف به شهر شب‌ها می‌نگرند، بی‌نظیر است.

فرهادی افزود: اقدامات صورت گرفته توسط بخش خصوصی در صخره قلعه باشی و همت خود شهرداری برای نصب چراغ‌های تزئینی در نقاط مختلف شهر نشان داد در صورت توجه می‌تواند زمینه ساز جذب گردشگر باشد.

وی با بیان اینکه توسعه چنین اقدامات هماهنگی همه دستگاه‌ها را می‌طلبد، افزود: نصب چراغ‌های ال ای دی در بلوارهای شهر توسط اداره برق علاوه بر مقرون به صرفه بودن و مصرف پائین، باعث زیبا شدن چهره شهری از نمای دور می‌شود که امید می‌رود همه تیرهای برق شهر گرمی با این چراغ ها تعویض شوند.

دستگاه‌ها حمایت لازم را ندارند

سرمایه‌گذار بخش خصوصی نورپردازی شهر گرمی گفت: اقدامات خوبی برای نورپردازی در نقاط مختلف شهر انجام شد، اما به علت نبود حمایت دستگاه‌ها متوقف شده است.

خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: شهر گرمی یکی از بهترین مناطق برای توسعه روشنایی و معرفی جاذبه‌های گردشگری شب‌های زیبای آن است که تاکنون این قابلیت بزرگ مورد غفلت و کوتاهی دستگاه‌ها واقع شده و رسانه‌ها نیز در معرفی این ظرفیت تلاش خوبی نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه ما با هزینه شخصی در نقاط مختلف شهر نسبت به نصب چراغ‌های تزئینی اقدام کردیم، افزود: شهروندان نیز باید با نورانی کردن نمای منازل خود گام بزرگی در افزایش زیبایی شب‌های شهر گرمی بردارند و قطعا این حرکت با جذب گردشگر هزینه‌ها مصرفی را باز خواهد گرداند.

این سرمایه‌گذار بخش خصوصی گفت: در صورت حمایت دستگاه‌های متولی یکی از برنامه‌های ما نورپردازی به کوه‌های اطراف با استفاده از چراغ‌های به روز دنیا و ایجاد طرح‌های مختلف توسط نور در کوه‌ها است.

این سرمایه‌گذار معتقد است می‌توان مدرن‌ترین و زیباترین روش‌های نورپردازی روز دنیا که می‌تواند در شهرهای کوهستانی همچون گرمی موثر باشد، پیاده کرده و زمینه جذب گردشگران را فراهم کرد.

مردم یاری گر زیباسازی شهری باشند

شهردار گرمی از مردم خواست یاری‌گر زیباسازی شهری باشند و گفت: برای رسیدن به هدف عالیه در زمینه معرفی گرمی به عنوان شهر چراغ، باید شهروندان نیز با نورانی کردن منازل خود، در راستای جلوه بخشیدن به زیبایی شب‌های گرمی تلاش کنند.

رسول حسن زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: سالجاری علاوه بر اقدامات انجام شده توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی، برای نورپردازی و توسعه المان‌های نورانی در سطح شهر گرمی بیش از ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصص و هزینه شده است.

وی با بیان اینکه با نورانی کردن شب‌های این شهر گردشگران زیادی را جذب خواهد کرد، افزود: نمای این شهر از کوه‌های اطراف شب هنگام، بسیار دیدنی و منظره‌ای وصف نشدنی ایجاد می‌کند که باید مورد توجه قرار گیرد.

بی‌شک یکی از راه‌های توسعه نورپردازی شهر گرمی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است و باید در این زمینه دستگاه‌ها با تسهیل روند حمایت از سرمایه‌گذاران، با بسته های تشویقی از حضور در این شهرستان محروم برای توسعه بخش گردشگری حمایت کنند.

*******************

گزارش از علی قاسمیان

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید