وقتی بیت المال در امور شخصی استفاده می شود

Image result for ‫خودرو دولتی شخصی‬‎

آزادلو : استفاده شخصی از خودروهای دولتی در این استان و بی تفاوتی نسبت به بیت المال موضوع تازه ای نبوده و هربار با استفاده غیرقانونی نقل محافل می شود. در طول سالیان گذشته بارها بر ممنوعیت استفاده از خودروهای دولتی توسط مسئولان ارشد استانی و محلی اشاره شده است، اما همچنان این اقدام قانون شکنی در میان برخی از روسای ادارات ادامه دارد.
شهرستان گرمی مغان نیز تافته جدا بافته از این استان نیست، اما رویه استفاده شخصی از این خودروها تغییر یافته و بیش از پیش خودنمایی می کند. برخی از روسای دستگاه ها بدون در نظر گرفتن نگاه عمومی به این موضوع نسبت به استفاده از خودروها حتی برای گردش های خارج از شهرستانی با خانواده نیز اقدام می کنند.
نصّ صریح قانون بر ممنوعیت استفاده شخصی از خودروهای دولتی چنان شفاف است که جای هیچ توضیح اضافی نگذاشته است. از این رو لازم است مسئولان به افکار عمومی ارج نهاده و از قانون شکنی و استفاده از خودروهای دولتی آن هم در زمان هایی که قابل قبول نیست، خودداری کنند.

بدبینی مردم نسبت به دستگاه های دولتی
یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: با استفاده شخصی از خودروهای دولتی توسط برخی از مسئولان بدبینی مردم نسبت به دستگاه های دولتی و قانون شکنی آن ها افزایش یافته است.
سلمانی افزود: دستگاه های دولتی مجری قانون بوده و باید در رعایت قانون پیشتاز باشند تا الگو برای مردم باشند، حال آنکه در این زمینه بسیاری از مسئولان رعایت نمی کنند و به یک عادت کاملا طبیعی تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: اما گاها برخی از مسئولان با عناوینی همچون ماموریت بر این اقدام غیرقانونی خود هاله قانون می پوشانند که باید مسئولان ارشد نسبت به این مهم نیز حساسیت داشته و در صورت تخلف از سوی مسئولی برخورد کنند.
این شهروند اهل گرمی با بیان اینکه استفاده شخصی از آن طبق مصوبه صریح قانون ممنوع است، افزود: با این وجود این روزها شاهد هستیم استفاده شخصی مسئولان و کارکنان دستگاه های اجرایی شهرستان از خودروهای دولتی افزایش یافته که این خودروها در رده اموال دولتی و جزو بیت ‌المال محسوب می شوند.

شکسته شدن قبح استفاده از شخصی از خودرو دولتی
دادستان عمومی و انقلاب گرمی مغان گفت: قبح استفاده شخصی از اتومبیل‌های دولتی امروز شکسته شده و این مصداق بارز تخلف برای مسئولان دستگاه‌ها است.
«محمد حاجی آقا نیامیری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این روزها گزارشات زیادی مبنی بر استفاده شخصی از خودروهای دولتی توسط مسؤولان دستگاه‌ها دیده و شنیده می‌شود که لازم است کنترل شود.
وی با بیان اینکه مسئولان باید پیشتاز و الگوی رعایت قانون باشند، افزود: ممنوعیت استفاده از خودروهای دولتی در آئین نامه چگونگی استفاده از خودرو دولتی و بخشنامه‌های ابلاغی از سوی دولت به صراحت اعلام شده و شایسته نیست نگاه مردمی به ادارات دولتی زیر سوال برود.
دادستان گرمی بر برخورد با هرگون استفاده شخصی از بیت المال تأکید کرد و افزود: در سطح شهرستان گرمی مغان در چند ماه اخیر استفاده از خودروهای دولتی افزایش داشته و گزارشات زیادی در این زمینه بدست ما رسیده که در صورت ادامه این روند برخورد خواهد شد.
نیامیری اضافه کرد: به آن دسته از مسؤولانی که نسبت به بیت ‌المال بی‌ تفاوت هستند تذکر داده می شود با هرگونه تخلف و خروج از دایره قانون بدون اغماض برخورد کرده و اجازه استفاده از بیت المال داده نخواهد شد.

برخورد با مسئولانی که رعایت نمی کنند
فرماندار گرمی مغان گفت: با هرگونه استفاده شخصی از خودروهای دولتی خارج از ضوابط و مقررات تعیین شده در بخشنامه ابلاغی نهاد ریاست جمهوری توسط مسئولان در سطح شهرستان گرمی برخورد خواهد شد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طی هماهنگی های لازم پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه جلوی تردد خودروهایی با پلاک دولتی را بگیرند و در صورتی که مدیر یا مسئولی برگ ماموریت نداشته باشد فرد مورد نظر را به اقتصاد و دارایی و مراجع ذیصلاح معرفی کنند.
وی با بیان اینکه نباید با شکستن قانون بی اعتمادی در بین مردم ایجاد شود، افزود: اکثر مسئولان دستگاه ها خودرو شخصی دارند و با این حال گاها دیده می شود برای امورات شخصی از خودرو دولتی استفاده می کنند که شایسته یک مسئولان نظام جمهوری اسلامی نیست.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: همه مسئولان دستگاه ها بر نحوه استفاده از خودروهای در خدمت مشرف هستند و استفاده خارج از این حوزه تعیین شده صراحتا نقض قانون بوده و ضمن برخورد با مسئولان، نسبت به تنویر افکار عمومی نیز اقدام خواهد شد.
ارائه گزارش استفاده از خودروهای دولتی نقدی است که روزنامه همشهری تلاش دارد مسئولان ارشد استان را در ارائه راهکاری مناسب برخورد و کاهش تبعات منفی آن در ذهن افکار عمومی حساس سازد. بی شک رعایت مسئولان همه شهرستان های استان و انجام ندادن این رویه غلط در جامعه، بار روانی علیه دستگاه های دولتی را کاهش خواهد داد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

  1. ناشناس گفت:

    ضمن قدردانی از نکته سنجی عزیز بزرگوار

    بله ،این یک واقعیت است اما این را هم باید اذعان نمود که روسای شهرستان گرمی از پاکدست ترین مسئولان هستند. اگر دنبال خیانت به بیت المال هستید باید از بالا بالاها شروع کنید.( رییس جمهور ـ وزیر ـ وکیل ـ مدیر ـ )تنها سوار خودرو شدن را ملاک قرار ندهید. چراکه روسا هم زندگی دارند. به نظر من باید امکانات بیشتر از اینها دراختیار روسا قرار داده شود تا بهتر بتوانند خدمت کنند و دغدغه هیچ موضوعی را نداشته باشند. اصلا باید این مصوبه دولت حذف و ابطال گردد.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید