قبوض آب در موران سر می برد

آزادلو : بهای آب تعدادی کثیری از مشترکین برخی روستاهای شهرستان گرمی و به خصوص بخش موران مبلغ بسیار بالایی محاسبه شده است. این موضوع باعث شده تعداد زیادی از روستاوئیان گله مند شده و شکوایه ای به بخشداری های تابعه و فرمانداری تقدیم کنند تا شاید بتوانند نسبت به احقاق حقوق خود گام بردارند.
بررسی های صورت گرفته نشان می دهد دوره قبل مبلغ اندکی به مشترکین آمده اما در دوره دوماهه اخیر مبالغی بسیار بالا و حتی گاها بالای ۳۰ برابر دوره قبل محاسبه شده است. با توجه به گمانه زنی ها برخی کارشناسان اینطور برداشت می شود، هوای داخل لوله های آب با قطعی و وصل مجدد باعث حرکت عقربه کنتور شده و مبالغ زیادی محاسبه می شود.
مسئولان ارشد شهرستان گرمی در طول دو هفته اخیر که آب بهای این دوره محاسبه شده است، وعده های زیادی مبنی بر بررسی موضوع می دهند اما اقدامی انجام نشده است. این در حالی است که آب و فاضلاب روستائی مکررا با ارسال ماموران خود اعلام قطعی اشتراک های روستایی در صورت پرداخت نکردن آب بهای چندین برابری را خبر می دهند.

افزایش چند برابری به دلیل مصرف آب نیست
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: افزایش چند ده برابری آب بهاء تنها به دلیل مصرف آب نمی تواند باشد و هیچ عقل سلیمی این موضوع را قبول نمی کند.
«سیروس محبتی» افزود: بسیاری از اشتراک هایی که مصرف آن ها چندین برابر ثبت شده با صحبت به صاحب اشتراک مشخص می شود هیچ تغییر در روند مصرف نداشته و امکان استفاده ۳۰ برابری از آب وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سال گذشته در همین دوره نیز چنین اتفاقی افتاد، گفت: سال گذشته با فشار آب و فاضلاب مبنی بر قطع اشتراک، روستائیان زحمت کش که وضعیت اقتصادی خوبی هم ندارند، مجبور به پرداخت آب بهای چندین برابر شدند.
این روستائی اهل موران تصریح کرد: ما از نماینده شهرستان می خواهیم موضوع را از طریق مراجع کشوری پیگیری کند تا چندین روستای شهرستان هر سال مبالغ هنگفتی که واقعا حق آن ها نیست، پرداخت نکنند.
محبتی همچنین در رابطه با شایعات استفاده از اشتراک آب برای آبیاری مزارع گفت: فصل برداشت محصولات باغی و کشاورزی تمام شده و در این فصل میزان بارندگی نیز نسبت به اول تابستان افزیاش می یابد و چطور در فصلی که لازم به استفاده است مبلغ اندکی درج و در دوره بعدی افزایش می یابد.

تقسیط آب بها تنها حمایت آّبفار
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان گرمی گفت: با توجه به اینکه کشاورزان این میزان آب را مصرفه کرده اند، آبفار شهرستان تنها می تواند در تقسیط پرداخت مالیات حمایت کند.
«مهدی آردین» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: هیچگونه اقدام غیرقانونی انجام نشده و ماموران آبفار بر اساس آن چیزی که در کنتور ثبت شده، نسبت به درج مصرف آب روستائیان اقدام کرده اند.
وی با بیان اینکه شایعات منتشر شده مبنی بر محاسبه اضافه بهای آب مصرفی صحت ندارد، افزود: گاها به دلیل فصل تابستان میزان استفاده از آب افزایش می یابد و روستائیان به اشتباه مصرف بی رویه را به محاسبه بیش از اندازه تفسیر می کنند.
این مقام مسئول بیان کرد: اداره آب و فاضلاب روستایی آمادگی دارد در صورت مشکلات روستائیان برای پرداخت، نسبت به تقسیط آب بهای درج شده اقدام کند تا بتواند در حد توان از روستائیان که در خط مقدم تولید قرار دارند، حمایت کند.
وی همچنین اضافه کرد: گاها در برخی از مشترکین میزان بدهی دوره های قبل به حدی زیاد است که با اضافه شدن دوره های بعدی افزایش چندین برابری داشته و ارتباطی به نحوه محاسبه و افزایش آب بهای این دوره ندارد.

موضوع افزایش آب بها باید کارشناسانه بررسی شود
معاون فرماندار گرمی معتقد است مواردی همچون قطعی مکرر آب و رد شدن هوا از لوله های آب باعث افزایش شماره کنتور در دوره اخیر موثر بوده و باید بررسی شود.
«کامل کریمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ما از مسئولان استانی ذی ربط خواسته ایم نسبت به بررسی سلامت کنتورها در روستاهای منطقه که
وی افزود: در کنار بررسی سلامت و صحت کنتور، مواردی همچون رد شدن هوا در اثر قطعی مکرر که با باز گذاشتن خانواده ها جهت آگاهی از اتصال دوباره آب انجام می شود، شماره کنتور را در یک دوره چندین برابر افزایش می دهد.
معاون فرماندار گرمی مغان بیان کرد: در برخی موارد مشاهده شده قبوض آب افزایش بیش از ۳۰ برابری نسبت به دوره قبل داشته است که تغییر الگوی مصرف تا این اندازه با هیچ منطقی قابل قبول نیست.
کریمی از بررسی موضوع توسط کارشناسان مربوطه خبر داد و گفت: ما این موضوعات را به مسئولان استانی منعکس کردیم و قطعا به زودی کارشناسان این سازمان با حضور در روستاها نسبت به بررسی نحوه محاسبه و پیش بینی ها اقدام خواهند کرد.
شایان ذکر است آب بسیاری از روستاها شرب نبوده و تنها برای مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، حال آنکه ضریب محاسبه آب شرب با آب بهداشتی باید متفاوت باشد. انتظار می رود دستگاه های مسئول به خصوص آبفار استان با شفاف سازی نحوه محاسبه بهای آب در تک تک روستاها سوالات پیش آمده در ذهن اهالی را پاسخ دهد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

http://uupload.ir/files/fu0m_photo_2017-10-11_11-25-21.jpg

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید