اما و اگرهای احداث پالایشگاه نفت پرچین

Image result for ‫پالایشگاه نفت‬‎

آزادلو : احداث پالایشگاه نفت در روستای پرچین از توابع شهرستان گرمی مغان یکی از موضوعات مهمی است که زمینه تحول اقتصادی در منطقه خواهد بود. ایجاد فرصت های شغلی عدیده به صورت مستقیم و شغل های وابسته غیر مستقیم از دیگر مزایای مثبت این پالایشگاه است که با توجه به وضعیت مهاجرت در گرمی، نقش اساسی ایفاء خواهد کرد.
تیرماه سال گذشته بود که جواز تاسیس پالبایشگاه ۵ هزار بشکه در مرحله اولیه در شهرستان گرمی مغان توسط بخش خصوصی توانمند صادر شد. اما صدور جواز تاسیس به منله آغاز پروژه نبود و سخت گیری های دستگاه ها باعث شده با گذشت نزدیک به ۱۶ ماه، همچنان کلنگ پروژه به زمین نخورد و منتظر طی مراحل اداری باشد.
در پالایشگاه نفت پرچین مجری این طرح با خرید نفت خام از جمهوری آذربایجان و انتقال آن به گرمی مغان نسبت به پالایش و استحصال ۳۲ نوع محصول از آن اقدام و تولیدات خود را به آن کشور و مراکز متقاضی داخل کشور عرضه خواهد کرد. بی شک این مهم زمینه جلوگیری از نفت خام فروشی و کمک به اقتصاد توید ملی بسیار موثر بوده و لازم است از چنین پروژه هایی حمایت شود.

اشتغال زائی مهمترین گام برای توسعه گرمی
شهروند اهل گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: بزرگترین مشکل و مانع توسعه شهرستان گرمی اشتغال زائی است که با احداث چنین مجموعه هایی گام اساسی برای رفع این معضل برداشته خواهد شد.
طاهرنژاد افزود: دستگاه های اجرائی باید علاوه بر تسهیل در ارائه مجوز به سرمایه گذاران بخش خصوصی، باید با هر مانعی چه از سوی مردم و چه از سوی برخی ها مقابله کرده و راه سرمایه گذاری آزاد باشد.
وی با بیان اینکه موانعی همچون بررسی های زیست محیطی برای این پروژه قابل قبول نیست، افزود: چطور در بیابان مجوز ایجاد پالایشگاه در جنوب کشور داده می شود اما در هوای تمیزی و منطقه سرسبزی همچون گرمی چنین مجوزی داده نشود.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: از مسئولان می خواهیم در ارائه مجوز به چنین طرح های بزرگی که سبب رونق منطقه خواهد شد، وضعیت اقتصادی و اشتغال منطقه را نیز در نظر بگیرند.

بروکراسی زائد اداری مانع شروع پروژه
مدیرعامل شرکت آرمان کیان پتروصنعت گفت: در طول بیش از یک سال اخیر که پیگیر احداث مجموعه بزرگ پالایشگاه نفت در شهرستان گرمی هستیم، بروکراسی زائد اداری مانع بزرگ شروع پروژه بوده است.
«سیدمجید تقوی موسوی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ما پیگیر اخ مجوز نهایی وزارت نیرو برای پالایشگاه نفت پرچین ۲۵ هزار بشکه ای هستیم اما در ابتدا به صورت ۵ هزار بشکه ای فعالیت داشته و سپس ارتقاء داده خواهد شد.
وی با بیان اینکه رایزنی های لازم با کشور آذربایجان در این زمینه انجام شده است، افزود: ۶۵۰ میلیون تومان برای مطالعات زیست محیطی این پروژه توسط مرکز پژوهشکده دانشگاه تربیت مدرس تهران در نظر گرفته شده و در حال طی مراحل خود است.
مجری و سرمایه گذار این مجموعه گفت: ما در این مجموعه به صورت سوآپ یا همان مبادله کالا به کالا با کشور آذربایجان به توافق رسیدیم که باعث می شود در کشور ما از خام فروشی نفت جلوگیری و زمینه ورنق اقتصادی منطقه فراهم شود.
تقوی موسوی اجرای اجرای پروژه پالایشگاه نفت را منوط به واگذاری زمین ۳۰ هکتاری دانست و گفت: پالایشگاه نفت پرچین مراحل مقدماتی خود را طی کرده و با مشخص شدن نتیجه نهایی مطالعات عملایت احداث پالایشگاه در سریعترین زمان ممکن اجرایی خواهد شد.

اشتغال زائی برای ۲۵۰ نفر در پالایشگاه
فرماندار گرمی مغان گفت: پالایشگاه نفت گرمی مغان در فاز اول به طور مستقیم زمینه اشتغال ۲۵۰ نفر و بعد از تکمیل ، فرصت شغلی حدود پنج هزار نفر را فراهم خواهد کرد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این پالایشگاه در مرحله اخذ مجوز سوآپ نفت از کشور آذربایجان و مطالعات طرح زیست محیطی بوده و نهایتا تا ۲ ماه آینده وضعیت آن مشخص و نسبت به آغاز پروژه اقدام می شود.
وی با بیان اینکه زمین مورد نیاز پروژه به طور کامل واگذار شده است، تصریح کرد: در طول روند اداری سعی شده هیچ مانعی بر سر راه این سرمایه گذار وجود نداشته باشد و سیاست دولت تدبیر و امید نیز حمایت همه جانبه از بخش خصوصی است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: با راه ‌اندازی این مجموعه عظیم تحول بزرگی در بخش صنعت شهرستان شاهد خواهیم بود که به تبع آن زمینه اشتغال صدها جوان جویای کار نیز فراهم خواهد شد و این یک گام بزرگ برای توسعه شهرستان گرمی است.
وی از پیگیری برای ایجاد گمرک اختصاصی نفت شهرستان گرمی به دنبال این مجموعه خبر داد و گفت: برای احداث پالایشگاه نفت در روستای پرچین شهرستان بیش از ۴۰۰۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی هزینه خواهد شد.
امید است با همکاری و تلاش دستگاه ها و همت سرمایه گذار بخش صخصوی این مجموعه در سریعترین زمان ممکن راه اندازی شود، تا زمینه مهاجرت بی رویه از نوار مرزی بخش موران کاهش یافته وسبب رونق اقتصادی با ایجاد شغل های غیر مستقیم وابسته شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید