دامداری ظرفیت مغفول شهرستان گرمی مغان

Image result for ‫دامداری‬‎

آزادلو : دامداری و مرغداری یکی از بخش های مهم تولیدی در کشاورزی است که با توجه به ارتقای سطح زندگی و تغییر عادت تغذیه، نیاز روز افزون به این تولیدات نیز بیشتر می شود. استان اردبیل و به خصوص شهرستان گرمی مغان به واسطه شرایط مطلوب آب و هوایی و خاک حاصلخیز، قابلیت بالایی در حوزه دامی و لبنی داشته و باید مورد توجه قرار گیرد.
ایجاد دامداری از سوی بنیاد علوی به حدی از سوی مسئولان شهرستانی مورد پیگیری بود که برای شروع این گام بزرگ، مسئولان ارشد به دیدار رئیس بنیاد مستضعفان کشور رفتند. «حجت الاسلام صفری» امام جمعه گرمی در رابطه با این دیدار گروهی مسئولان گفت: مشکلات و محرومیت های منطقه به سمع و نظر مسئولان ارشد کشوری رسید و امید می رود دامداری ۳ هزار راسی و توانمندسازی منطقه در دستور کار قرار گیرد.
در کنار حرکات انجام شده از سوی مسئولان برای اجرای طرح دامداری ۳ هزار رأسی از سوی بنیاد مستضعفان، ورود بخش خصوصی برای اجرای طرح های گاوداری و دامداری نیز دیده می شود. احداث مجموعه گاوداری ۳ هزار رأسی و صنایع وابسته لبنی توسط بخش خصوصی و فعال شدن چند واحد دامی راکد از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه در چند ماه اخیر بوده است.

آمادگی بنیاد مستضعفان برای اجرای طرح دامداری
چندی پیش مدیرکل بنیاد مستضعفان در استان های اردبیل و آذربایجان شرقی در نشستی با مسئولان گرمی گفت: در صورت وجود شرایط لازم و اختصاص زمین مورد نیاز، مجتمع دامپروری ۳ هزار راسی در‌گرمی ایجاد می شود.
«محرم سطانی» افزود: کارشناسان ما از نقاط مختلف شهرستان بازدید کردند که در نهایت یکی از مناطق گرمی برای ایجاد این مجتمع در نظر گرفته شده است و این بنیاد آمادگی دارد از صفر تا ۱۰۰ پروژه مدرن گاوداری ۳ هزار راسی را در عرض ۱۸ ماه به بهره برداری برساند.
نماینده مردم گرمی در مجلس در این زمینه به همشهری گفت: مسئولان محلی نگاه خود را در ارائه مجوزهای لازم برای اجرای این پروژه تغییر دهند و از ظرفیت نهادهای کشوری همچون بنیاد مستضعفان استفاده کنند.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: انتظار می رود علاوه بر این بحث، از سایر ظرفیت های این بنیاد در حوزه اجتماعی، صنعتی و کشاورزی در این شهرستان استفاده شود تا ضمن تکمیل سریع این پروژه، شاهد رونق اقتصادی منطقه با فعالیت چنین مجموعه هایی باشیم.
وی با بیان اینکه این شهرستان در حوزه دامداری حرف های زیادی برای گفتن دارد، تصریح کرد: دستگاه های متولی به خصوص جهاد کشاورزی باید در فرهنگ سازی تغییر دام های سنتی به صنعتی برای افزایش درآمد اهالی تلاش مصاعفی داشته باشند.

اجرای طرح های بزرگ مانور رسانه ای نباشد
اما با گذشت چند صباحی از طرح موضوع احداث مجتمع گاوداری ۳ هزار رأسی دامی در گرمی و دیدار مسئولان شهرستان با رئیس بنیاد مستضعفان کل کشور، حرکتی ملموس برای اجرای این طرح و سایر طرح های بخش خصوصی دیده نشده است.
شهروند اهل گرمی در این زمینه گفت: امیدواریم مسئولان تنها اجرای این طرح های بزرگ را مانور تبلیغاتی و رسانه ای نکنند، زیرا وضعیت مهاجرت در شهرستان بیداد کرده و لازم است راهکار اساسی تدبیر شود.
«نادر ضیابر» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: احداث مجتمع گاوداری ۳ هزار رأُی باعث می شود صنایع تبدیلی مرتبط نیز افزایش یابد و به دنبال آن صدها شغل مستقیم و هزاران شغل غیر مستقیم ایجاد می شود که زمینه ساز تحول بزرگ در شهرستان است.
وی با بیان اینکه توجه به بخش دامی می تواند شهرستان را از قطب های تولیدی و مطرح در کشور سازد، افزود: اکنون شاهد هستیم همه روستائیان واحدهای دامی کوچک سنتی در خانه خود دارند که اگر همه این واحدها به صنعتی تبدیل شوند، انقلاب بزرگ در رونق اقتصادی منطقه را شاهد خواهیم بود.

پیگیری جدی برای اتمام طرح های گاوداری
رئیس شورای برنامه ریزی و اشتغال شهرستان گرمی مغان گفت: با جدیت پیگیر اتمام طرح گاوداری ۳ هزار رأسی بنیاد مستضعفان و دیگر طرح های بخش خصوصی در این حوزه هستیم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در رابطه با گاوداری ۳ هزار رأسی بنیاد در تلاش برای اخذ همه مجوزهای لازم در کمترین زمان ممکن هستیم و پس از آن عملیات احداث این مجتمع که انقلاب بزرگ دامی در منطقه خواهد بود، آغاز می شود.
وی با بیان اینکه زیرساخت و مراحل مقدماتی دامداری هزار رأُسی در کنار مجتمع گلخانه ای آنقوتلار آماده است، افزود: با شروع و جدیت در احداث مجموعه گاوداری توسط این سرمایه گذار، نسبت به واگذاری محل کنار شهرک گلخانه ای نیز اقدام خواهد شد.
فرماندار گرمی مغان بیان کرد: در این شهرستان ۵۴ واحد مرغداری و دامداری راکد وجود دارد که بالای صد میلیارد تومان از اعتبار و سرمایه برای آن ها هزینه شده و با فعال سازی این واحدها زمینه اشتغال بالای ۵۰۰ نفر نیز فراهم خواهد شد.
وی افزود: خوشبختانه حرکت های خوبی در کنار ایجاد شرایط لازم برای احداث مجتمع های دامی بزرگ، برای فعال کردن واحدهای دامی کوچک انجام شده و در هفته دولت سالجاری شاهد راه اندازی مجدا یک مجتمع دامی ۲۰۰ رأسی راکد بودیم.
امامی با بیان اینکه برنامه اصلی ما بالفعل کردن ظرفیت های بی نظیر حوزه کشاورزی و دامپروری گرمی است، افزود: سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند در فضایی کاملا آرام و تحت حمایت همه جانبه دستگاه های دولتی نسبت به توسعه فعالیت های خود و ایجاد صنایع تبدیلی لبنی در این شهرستان اقدام کنند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

 

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید