دارالسّلام گرمی موسسه برتر قرآنی سال ۹۵ استان اردبیل

آزادلو : دستیابی به جامعه ای متمسّک به قرآن و عترت و برخوردار از ایمان و عمل صالح در راستای تحقق اندیشه های معمار بزرگ انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله العالی در گسترش فرهنگ حیات بخش قرآن کریم و ارتقای جامعه ای توسعه یافته با هویتی اسلامی- انقلابی، در گرو عزم همگانی برای توسعه فرهنگ قرآنی است.تدوین و تنظیم رویکرد قرآنی و حرکت اصولی و برنامه ریزی شده در انجام فعالیت ها و حرکت  فعالان قرآنی در مسیر اجرای عملی این آموزه ها نقش سرنوشت سازی در حرکت جامعه به سمت قرآنی شدن دارد و در این بین، موسسات قرآنی در تقویت فرهنگ دینی و اسلامی و فعالان قرآنی در رشد و بالندگی فرهنگ اسلامی، نقشی مهم بر عهده دارند چرا که فعالیت های این موسسات با توجه به مخاطب قرار دادن سنین اقشار مردمی موجب پررنگ تر کردن نقش قرآن در سطوح مختلف جامعه از طریق برگزاری دوره ها و کلاس های قرآنی و تربیت نیروهایی متخصص و اجرای برنامه های قرآنی می شود و این موسسات با ترویج فضایل، تاثیر به سزایی در کاهش معضلات و ناهنجاری ها در جامعه دارند.آغاز فعالیت این موسسات در شهرستان مرزی گرمی از سال ۸۸ به طور رسمی شروع شده و موسسه قرآنی و مردمی دارالسلام گرمی پس از ۸ سال فعالیت مستمر در زمینه های مختلف قرآنی در سال ۹۵ از بین موسسات و خانه های قرآنی به عنوان موسسه برتر استان اردبیل انتخاب و تجلیل شده است.کسب این عنوان بهانه ای شد تا نشریه آزادلو مصاحبه ای با مدیر موسسه انجام دهد که در ادامه تقدیم خوانندگان می شود.

(۱ در  ابتدا خودتان را به طور مختصر معرفی کنید؟ ربابه علیپور مدیر موسسه قرآنی و مردمی دارالسلام گرمی، فوق لیسانس الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی که از دوران دانشجویی مشغول فعالیت های فرهنگی و مذهبی هستم و مربیگری آموزش قرآن در رشته های ترجمه و مفاهیم، عضویت در هیات مدیره و مجمع دارالقرآن استان اردبیل و کمیته بانوان شهرستان گرمی ، مدیر نمونه موسسات قرآنی استان اردبیل، رابط و منتخب هسته های فرهنگی جوان شهرستان گرمی، مسئول فرهنگی اجتماعی پایگاه بسیج خواهران و سرگروه حلقه تربیتی صالحین بخشی از سوابق اجرایی، فرهنگی و اجتماعی بنده می باشد.

(۲ در مورد انتخاب عنوان دارالسّلام برای موسسه توضیح دهید؟ واژه «دارالسّلام» به معنای «خانه و محل امن و سلامت» برگرفته از آیه ۲۵سوره مبارکه یونس«وَاللَّهُ یَدْعُوا إِلى‌دارِ السَّلامِ وَ یَهْدِی مَنْ یَشاءُ إِلى‌صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ» می باشد که در این آیه خداوند متعال مومنان را به سرای صلح و سلامت دعوت کرده و هر کس را بخواهد به راه راست هدایت می‏نماید» و موسسه قرآنی و مردمی دارالسّلام گرمی  هم  موسسه ای است که با هدف ترویج آموزه ها قرآنی و فراهم نمودن زمینه صلاح و سعادت قرآن آموزان و عامه مردم فعالیت می کند.

(۳ در مورد موسسه و تاریخچه فعالیت های آن توضیح دهید؟ با توجه به علاقه ای که به فعالیت های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی داشتم با رصد و بررسی فعالیت های انجام شده در سطح شهرستان و با توجه به نیاز علاقه مندان به فعالیت های قرآنی، همیشه این دغدغه را داشتم تا با راه اندازی موسسه ای قرآنی و مردمی گوشه ای از فعالیت های فرهنگی به ویژه در بخش آموزش قرآن را در شهرستان مرزی و محروم شهرستان گرمی سر و سامان داده و زمینه ای جهت شکوفایی استعدادهای قرآنی را فراهم آورم که این مهم با اخذ مجوز تاسیس و راه اندازی موسسه قرآنی و مردمی دارالسلام به عنوان اولین موسسه قرآنی شهرستان گرمی در سال ۸۸ از سازمان تبلیغات اسلامی میسّر و موسسه به طور رسمی فعالیت خود را ابتدا با محوریت آموزش قرآن در رشته روخوانی شروع کرد و با گذشت زمان با توجه به نیازهای شهرستان در بخش آموزش های قرآنی و ابراز علاقه فعالین قرآنی با هدف تربیت نیروی متخصص و آموزش دیده برگزاری دوره های تربیت معلم در رشته های روخوانی، روانخوانی، ترجمه و مفاهیم و پیش دبستانی در محور فعالیت های موسسه قرار گرفت و با اتمام این دوره ها و تشکیل کلاس های آموزش روخوانی روانخوانی ، فصیح خوانی، تجوید، ترتیل، صوت و لحن، حفظ، ترجمه و مفاهیم قرآن ، نهج البلاغه، تواشیح و پژوهشهای قرآنی  نه تنها شاهد گسترش آموزش های قرآنی  در سطح شهرستان گرمی (مساجد، مدارس، کانونها و دانشگاه ها) بلکه در بخش ها و روستاهای حومه نیز کلاس های آموزش قرآن برای سنین مختلف برگزار می شود.

(۴ علاوه بر کلاس های آموزشی، موسسه چه فعالیت های دیگری را همسو با نقش اصلی خود به عنوان یک موسسه قرآنی و مردمی در دستور کار خود دارد؟شاید وقتی که اسم موسسات قرآنی به میان می آید همه نظرها و افکار به سمت کلاس های آموزش قرآن کشیده می شود در حالی که آموزش روخوانی و سایر رشته ها مقدمه ای برای ورود به معانی و مفاهیم قرآنی است و تا جامعه و مردمی از ظواهر قرآن عبور نکرده و قرآن در مبانی اخلاق، رفتار و متن جامعه تبلور پیدا نکند اهداف ما تحقق پیدا نمی کند متناسب با این عقیده موسسه قرآنی و مردمی دارالسلام در کنار آموزش قرآن در رشته های مختلف، انجام فعالیت های مذهبی و اجتماعی با محوریت قرآن را هم در دستور کار خود قرار داده که فعالیت های فوق برنامه قرآنی، مذهبی و اجتماعی مثل برگزاری مراسم جزء خوانی قرآن کریم در ماه رمضان همراه با تفسیر سور منتخب در سطح مساجد گرمی با حمایت امام جمعه محترم شهرستان از سال ۹۰، اجرای مسابقات قرآنی و فرهنگی، بزرگداشت اعیاد و مناسبت های ملی و مذهبی ، کارگاه های آموزشی، برگزاری نمایشگاه و جشنواره های قرآنی، همکاری با ادارات و ارگان های دولتی در اجرای برنامه های آموزشی و مذهبی ویژه کارکنان دولتی و خانواده های آنان از دیگر فعالیت های موسسه در راستای ترویج عملی آموزه های قرآنی در سطح شهرستان می باشد. همچنین اولین مهد قرآنی شهرستان گرمی ویژه کودکان و خردسالان در فضایی معنوی و قرآنی هم با اخذ مجوز از اداره بهزیستی در موسسه قرآنی و مردمی  دارالسلام راه اندازی شده است.

۵) ارزیابی شما از وضعیت آموزش قرآن در شهرستان گرمی به عنوان یک مدیر موسسه قرآنی چیست؟در بخش آموزش قرآن، در سال های آغازین فعالیت موسسه با آن مواجه بودیم آموزش قرائت قرآن به صورت فارسی و مکتب خانه ای قدیم بود  اما به مرور زمان و با برگزاری دوره های تربیت معلم با حضور اساتید استانی و کشوری و ورود مربیان مجرب و ثبت نام از علاقمندان، آموزش اصولی در الویت برنامه های آموزشی موسسه قرار گرفت که شکر خدا در حال حاضر با فعالیت مربیان مجرب و ثبت نام و آموزش علاقمندان به یادگیری قرآن، آموزش قرآن به صورت اصولی و با لهجه و قرائت عربی انجام می گیرد، همچنین با حضور خانم فاطمه اسفندمز که حافظ کل قرآن و استاد تجوید و صوت و لحن و دارای مقام های برتر استانی و کشوری هستند در حوزه حفظ و تجوید نیز پیشرفت چشمگیری داشتیم و امیدواریم که به لطف خداوند و تلاش های فعالین قرآنی روز به روز شاهد پیشرفت آموزش های قرآنی باشیم.

۶) بزرگترین مشکل و مانع در توسعه فعالیت های قرآنی در سطح جامعه چیست؟قرآن کتاب هدایت و نجات بشریت است که در صورت تمسک به آن به سعادت دنیوی و اخروی دست می یابیم و این امر مهم میسر نمی شود مگر اینکه با قرآن مانوس شده، بخوانیم و صد البته به آن عمل کنیم اما متأسفانه امروز شاهد این هستیم که قرآن فقط در طاقچه ها قرار گرفته و به جای اینکه در متن اصلی جامعه و مورد توجه و رجوع همگان قرار گیرد مهجور مانده است و بزرگترین مشکل و مانع و دلیل این امر هم باورهای نادرست بعضی از خود ماست که قرآن و آموزش قرآن در جایگاه آخر قرار گرفته و شرکت در کلاس های آموزش زبان و شنا و … برای فرزندان و حتی خودمان واجب بوده ولی قرآن نه. مشکل ما تغییر باورهایمان است که اگر قبول کنیم فرزندانمان قبل از هرچیز قرآن را بیاموزنند در همه مراحل زندگیشان موفق خواهند شد و آرزوی ما حضور قرآن و آموزه های قرآنی در لحظه لحظه های زندگی افراد جامعه است.

۷) حمایت مردم و مسئولان از موسسه و فعالیت های قرآنی به چه نحوی می تواند باشد؟ببیند قرآن متعلق به فرد یا گروه خاصی نیست و کتاب و برنامه ای  است جامع و کامل. اینکه در ابتدا عنوان موسسه، موسسه قرآنی مردمی قید شده نشان دهنده این است که موسسه متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست و هرکس در هر مقام و جایگاهی که باشد می تواند مروج قرآن و فعالیت های قرآنی باشد فرقی هم نمی کند که این حمایت ها مادی یا معنوی باشد به عنوان نمونه نشریه وزین و پرطرفدار آزادلو و سایر رسانه ها می توانند با انعکاس اخبار و رویدادهای قرآنی کمک زیادی در این مورد انجام دهند و موسسه هم برخواسته از متن مردم و جامعه و متعلق به همه است و مسئولین و نهادهای اداری هم می توانند به تناسب امکانات خود در بخش های مختلف حامی و پشتیبان موسسه در ماموریت ها و فعالیت های خود باشد. همچنین ار حجت الاسلام بهاری رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان گرمی بابت حمایت از این موسسه نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

۸) چه درخواستی از مردم و مسئولان دارید؟درخواست ما از مردم، توجه به آموزه های ناب و عمل به مضامین و مفاهیم قرآنی در همه لحظه های زندگی است و از آحاد مختلف و مردم جامعه درخواست داریم  که به جای اینکه از فقر و فساد ناله نموده توجه خود را به سرچشمه حیات طیبه و برنامه عملی زندگانی دنیوی و اخروی معطوف داشته و همیشه با قرآن باشند و از مسئولین نیز درخواست می کنیم در اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی، قرآن و برنامه های قرآنی را در راس برنامه ها قرار داده و تا جایی که می توانند از موسسات ، فعالین و فعالیت های قرآنی حمایت بکنند.

۹) دلیل و ملاک های انتخاب موسسه قرآنی و مردمی دارالسّلام به عنوان موسسه برتر قرآنی استان اردبیل در سال ۹۵ چه بود؟ اداره کل تبلیغات اسلامی استان در طول یک سال با ارزیابی فعالیت های انجام شده در بخش های مختلف توسط موسسات قرآنی سطح استان با در نظر گرفتن ملاک هایی همچون گستردگی فعالیت ها، وضعیت کلی فعالیت های روزانه، وضعیت کادر اجرایی و معلمان، وضعیت فعالیت های آموزشی، تبلیغی، پژوهشی و وضعیت کمی و کیفی متلعمان، موسسات قرآنی را ارزیابی و رتبه بندی نموده و در نهایت موسسات برتر قرآنی را با توجه به ملاک های ذکر شده انتخاب کرده و از آنها تجلیل به عمل می آورد که در سال ۹۵ به لطف خداوند و فعالیت های خوب موسسه و اعضاء آن توانستیم حائز رتبه برتر موسسات قرآنی سطح استان شویم که این افتخار را به همه فعالین قرآنی شهرستان و موسسه، مربیان و متربیان و سایر اعضاء موسسه تبریک گفته و برایشان آرزوی موفقیت می کنم.

نظر شما چیست؟

۲ نظر

  1. علی گفت:

    باسلام ،انصافاً موسسه قرآنی دارالسلام گرمی وشخصاً خواهر علیپور زحمات زیادی در راستای ترویج قرآنی ومعارف اهل بیت دراین شهرستان متحمل شده اند وبی نهایت قدردانی می نمائیم.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. […] آزادلو : درآمدزائی پایدار یکی از موضوعات مهم در نهادهایی همچون شهرداری است که اگر بتوان در حد مطلوب به آن دست یافت، بخش عظیمی از مشکلات شهری مرتفع خواهد شد. در طول سالیان گذشته جز موارد خاص کمتر به مقوله درآمدزائی توجه شده و همین موضوع سبب مشکلات عدیده مالی این نهاد حتی در پرداخت حقوق کارکنان شده است. نبود منابع پایدار درآمدزایی در کنار بالا بودن هزینه ها، شهرداری این شهر را رنج می دهد و جالتر اینکه تاکنون برنامه ریزی جامع برای این مهم از سوی مدیران و اعضای شورای شهر اگرمی انجام نشده است. با یک بررسی کلی می توان فهمید اکنون منبع اصلی درآمد شهرداری گرمی صدور پروانه است که آن هم در طول سالیان اخیر با افزایش مهاجرت با موانعی مواجه شده است. گرچه طبق گفته مسئولان برخی اقدامات همچون واگذاری بخش های مختلف تفریحی به بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار زمینه درآمدزائی را فراهم کرده است، اما مبرهن است هنوز شهرداری از مشکلات مالی رها نشده است. بر این اساس لازم است شورای شهر گرمی با برنامه ریزی های لازم زمینه را برای سرمایه گذاری فراهم کنند تا به یک درآمد پایدار برسند. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید