لزوم برنامه ریزی برای مدیریت آب های سطحی شهر گرمی

http://uupload.ir/files/ujoh_photo_2017-05-21_17-49-43.jpg

آزادلو : توجه به توپوگرافی و اقلیم در شهرسازی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در شهرهای بزرگ دنیا مورد توجه قرار گرفته و بی توجهی به آن باعث بروز مشکلات اساسی می شود. میزان بارش باران که به تبع آن باعث جاری شدن آب در سطح معابر می شود، یکی از موضوعات اساسی است که باید مورد توجه مسئولان جهت ایجاد زیرساخت های لازم قرار گیرد.
توپوگرافی کوهستانی شهر گرمی یکی از عوامل موثر در مشکلات ایجاد شده در حوزه آب های سطحی است. پیشنهادی که اکثر مهندسان شهرسازی در طول سالیان اخیر داده اند، ایجاد سیل بند در محلات مختلف شهر و مرمت و بازسازی کانال های آب است و از این طریق مشکلی در زمینه آب های سطحی ایجاد نخواهد شد.
تا چند سال گذشته اقدام اساسی رد حوزه مدیریت آب های سطحی انجام نشده بود اما در طول چند سال اخیر بهسازی و ایجاد کانال های آب یکی از برنامه های اصلی شهرداری قرار گرفته است. اما با وجود این اقدامات انجام شده، عمق مشکلات به حدی است که هنوز با بارش باران آب های سطحی باعث بروز مشکلات زیادی می شود.

آب های سطحی زندگی مردم را مختل کرده است
یکی از اهالی محله شهریار گرمی در این زمینه به همشهری گفت: با بارش باران آب های سطحی در همه معابر شهر گرمی جاری شده و زندگی مردم را مختل می کند.
«سمیرا ظاربی» با بیان اینکه هیچگونه مدیریتی بر آب های سطحی در شهر گرمی نمی شود، افزود: خروجی شهر گرمی که مشرف بر بلندی است، با بارش باران آب های سطحی در همه معابر سطح شهر جاری می شود.
وی افزود: آب های سطحی که از کوه ها به سمت معابر جاری می شود، با خود گل و لای نیز به خیابان ها می آورد که علاوه بر مشکلات اهالی در تردد، باعث زشت تر شدن چهره شهری و افزایش مشکلات تنظیف معابر عمومی می شود.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: بارها مشاهده شده است شهرداری پس از بارش باران نسبت به شستشوی خیابان ها اقدام می کند، حال آنکه با احداث سیل بندی و یا هدایت آب های سطحی وارد شده از کوه ها به داخل کانال ها، این مشکل مرتفع خواهد شد.
وی همچنین با تقدیر از شهرداری در اجرای ساحل بندی خیابان ساحلی شهر گرمی گفت: اجرای این پروژه باعث شده از تخریب دیواره ساحلی جلوگیری و دغدغه اهالی ساکن در این محل در این زمینه مرتفع شود.

لایروبی به موقع کانال ها، راه چاره
کارشناس مهندسی شهرسازی معتقد است لایروبی به موقع کانال های آب با رهاسازی آب رودخانه ها از نقاط بالادست شهر یکی از راهکارهای اساسی مدیریت آب های سطحی و جلوگیری از مشکلات این حوزه است.
ناظمی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مدیریت آب های سطحی شهر گرمی با اقدام های ساده ای همچون سیل بند و پاکسازی به موقع کانال ها قابل است و با توجه به مشکلاتی که این موضوع سبب می شود، اقدام سریع در این زمینه لازم استو
وی با بیان اینکه آب های سطحی در صورت اینکه به صورت صحیح مدیریت شود ظرفیت است، افزود: عموما کانال های آب شهر گرمی وضعیت مناسبی ندارند اما با هدایت آب های سطحی به این کانال ها بدون هیچ هزینه ای باعث رفع یکی از مشکلات اساسی شهر گرمی خواهد شد.
این مهندس شهرسازی تصریح کرد: شهردار گرمی مطمئن باشد اگر نسبت به ایجاد سیل بند و یا کانال های مناسب در محل هایی که آب باران از کوه ها جاری می شود نکند، همه پروژه ها به خصوص آسفالت ریزی معابر در معرض خطر تخریب قرار خواهند گرفت.

هزینه نزدیک ۹ میلیارد ریالی برای مدیریت آب های سطحی
شهردار گرمی گفت: برای مدیریت آب های سطحی جهت جدول کشی کانال های آب و اجرای پروژه ساحلی و سیل بند بیش از ۸ میلیارد ریال اعتبار در سالجاری هزینه شده است.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: جدول کشی کانال های آب در معابر مختلف شهر گرمی در سالجاری به طول ۳٫۵ کیلومتر انجام شده است که ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار برای این منظور هزینه شده است.
وی با بیان اینکه برای پرژه دیوار ساحلی ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است، افزود: این پروژه ها برای مدیریت آب های سطحی از محل ماده ۱۲ بحران و اعتبارات داخلی شهرداری تأمین شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: آب های سطحی یکی از مشکلات اساسی شهر گرمی با توجه به وضعیت کوهستانی آن است که در طول سال های اخیر حرکت های مناسبی برای حل این مشکل و هدایت صحیح این آب های به رودخانه مرکز شهر شده است.
وی از لایروبی رودخانه ها و پاکسازی کانال های آب توسط شهرداری در طول سال های اخیر خبر داد و گفت: انتظار ما از شهروندان این است با تنظیف کانال ها و لایروبی رودخانه از ریختن زباله در این محل ها که باعث تجمع می شود، خودداری کنند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید