بهداشت شهر گرمی، مقوله رو به فراموشی

Image result for ‫بهداشت شهر گرمی‬‎

آزادلو : بهداشت محیط شهری از جمله موارد بدیهی است که باید در زندگی شهرنشینی از سوی مردم و مسئلان به آن اهمیت داده شود. رعایت بهداشت محیط سکونت از وظایف هر شهروندی بوده و در مقابل دستگاه های خدمت رسان به خصوص شهرداری وظیفه تنظیف معابر و حفظ مبلمان شهری را دارند.
شهر گرمی به واسطه بی توجهی و کوتاهی که در طول سالیان گذشته به خود دیده است، در این حوزه دارای مشکلات عدیده ای بوده و باید برای بهبود وضعیت بهداشتی آن چاره ای اندیشیده شود. در سایه نبود نظارت مدیران عموما جمع آوری و دفن پسماند شهری در گرمی روال مناسبی نداشته و زمینه ترسیم چهره ای زشت از شهر و شیوع انواع بیماری ها را ایجاد کرده است.
از سوی دیگر در طول چند سال اخیر شهرداری با همکاری دستگاه های دیگر مکررا نسبت به لایروبی رودخانه های شهر اقدام کرده، اما به علت ریختن زباله وضعیت مطلوبی ندارد. با بررسی اجمالی وضعیت کانال های آب و رودخانه های شهر گرمی می توان فهمید آنطور که باید و شاید همت مردمی برای رها کردن پسماند در این محل ها دیده نمی شود.

وضعیت بهداشتی شهر گرمی مناسب نیست
رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان گفت: با توجه به مشکلات موجود در معابر و کانال های آب، وضعیت بهداشت عمومی شهر گرمی مناسب نبوده و زیر شاخص های لازم قرار دارد.
«اسلام مجد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: تأمین سلامت عمومی شهروندان با پاک نگه داشتن شهر جزو ابتدایی ترین حقوق شهروندی است و جلوگیری از ایجاد مشکل بهداشتی برای اهالی قابل اغماض نیست.
وی به مشکلات بهداشتی حاصل از این وضعیت اشاره کرد و گفت: در صورت استمرار این وضعیت، زباله های مانده در سطح شهر باعث شیوع انواع بیماری ها می شود که سلامت شهروندان را تهدید می کند.
این مقام مسئول بیان کرد: تنظیف معابر و پاکسازی کانال های آب یکی از موضوعات مهمی است که بارها در شورای سلامت شهرستان مطرح شده اما حرکت اساسی و قابل لمس دیده نشده است.
وی افزود: پیشنهاد می شود برای داشتن شهری سالم و عاری از هرگونه زباله، در کنار همت مردمی برای پاک نگه داشتن محیط زندگی شهرداری نسبت به مکانیزه کردن جمع آوری دفن زباله در سطح شهر اقدام کند.

کوتاهی در جمع آوری صحیح زباله های شهری
یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: کارکنان شهرداری گرمی برای جمع آوری پسماند شهری کوتاهی می کنند که ناشی از ضعف نظارت مدیران ارشد ذی ربط است.
«نادر صبورمند» افزود: بارها مشاهده شده کارکنان شهرداری نسبت به جمع آوری همه پسماند از نقاط مشخص شده اقدام نکرده و حجم زیادی را به حال خود رها می کند که علاوه بر بهم خوردن نظم شهری، باعث مشکلات بهداشتی می شود.
وی با بیان اینکه یک طرف این مشکل به اهالی ساکن در شهر نیز بازمی گردد، تصریح کرد: بارها مشاهده شده علی رغم تعیین نقاط مشخص برای قرار دادن زباله ها، برخی از اهالی نسبت به این مهم بی تفاوت بوده و پسماند را در نقاط مختلف شهر رها می کنند.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: بهتر است شهرداری و به خصوص شورای شهر نسبت به نهادینه کردن فرهنگ شهرنشینی با استفاده از ظرفیت رسانه ها و نصب بنرهای مختلف در سطح شهر اقدام کند تا به مرور به فرهنگ غالب تبدیل شود.

مردم جهت داشتن شهر آباد پای کار باشند
شهردار گرمی گفت: برای داشتن شهری پاک و آباد لازم است مردم پای کار باشند و قطعا بدون مشارکت مردمی تلاش های شهرداری و یا هر دستگاه دیگری نتیجه بخش نخواهد بود.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سالجاری نسبت به لایروبی رودخانه گرمی چایی اقدام کردیم اما به علت رها کردن زباله از سوی شهروندان مجددا وضعیت مطلوبی ندارد و این وضعیت باید بدست خود مردم تغییر یابد.
وی با بیان اینکه جمع آوری پسماند سطح شهر گرمی با ۳۰ نفر از کارکنان انجام می شود، افزود: روزانه روزانه ۴۰ تن زباله خانگی و غیرخانگی در شهر گرمی تولید می شود که توسط کارکنان شهرداری به صورت سنتی جمع آوری می شود.
شهردار گرمی اضافه کرد: ما در تلاش هستیم همه مراحل جمع آوری پسماند از نقاط شهری به بخش خصوصی واگذار شود تا به صورت مکانیزه اقدام به این کار کنند و برای این منظور سال گذشته ۱۵۰ ظرف فلزی زباله تهیه و در نقاط مختلف شهر گرمی نصب کردیم.
وی به مشکلات مالی و فرسودگی تجچهیزات شهرداری اشاره کرد و گفت: به دلیل فرسودگی تجهیزات و کمبود امکانات شهرداری، جمع آوری پسماند شهری با کندی انجام می شود و انتظار داریم سایر دستگاه ها و مردم در این زمینه یاری گر ما باشند.
داشتن شهری آباد تنها با همت شهرداری و سایر دستگاه ها ممکن نیست و همکاری و همراهی مردم یکی از شروط اصلی آن است. بی شک همت جمعی برای پاکسازی شهر با تشکیل انجمن های مردم نهاد و فرهنگ سازی جلوگیری از پخش زباله در هر نقطه شهر، در آینده شهر گرمی موثر خواهد بود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید