بهار دوم شهرستان گرمی در فصل پائیز

آزادلو : شهرستان گرمی واقع در شمال استان اردبیل یکی از نقاط بکر و بی نظیر از نظر آب و هوایی و وجود مناظر طبیعی در سطح منطقه است. با این وجود هنوز نتوانسته سهمی در خور جایگاه و ظرفیت خود از این صنعت کسب کند ولی قطعا در صورت اجرای صحیح برنامه های گردشگری می توانند درآمدهای بالایی را به خود اختصاص داده و از قافله این تجارت عقب نماند.
همه سال در فصل پائیز شاهد رویش مجدد دشت ها و کوهستان ها و سرسبزی و طراوت در همه مراتع شهرستان گرمی هستیم که نظیر ندارد. «امیر بدرزاده» رئیس منابع طبیعی گرمی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این شهرستان ۱۲۲ هزار هکتار منابع ملی دارد که ۱۱۷ هزار هکتار از آن شامل مراتع و ۵ هزار هکتار را اراضی جنگلی تشکیل می دهد.
وسعت هکتاری مراتع ملی این شهرستان و رویش مجدد طبیعت در فصل پائیز در کمتر منطقه ای در کل کشور پیدا می شود که می توان در حوزه جذ گردشگر پائیزی به این شهرستان برنامه ریزی کرد. رویش گیاهان خاص در فصل پائیز به خصوص تنوع گونه های مختلف گیاهان داروئی در شهرستان گرمی از جمله موارد خاصی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دو بهار در سال نظیر ندارد
یکی از شهروندان در این زمینه به همشهری گفت: مشاهده دو بهار در سال در کل کشور نظیر نداشته و گرمی مغان جزو معدود شهرهایی است که در فصل پائیز، شاهد طبیعتی بهارگونه هستیم.
«سید محمد حنیفی» افزود: دره های زیبا، آبشارهای متعدد، رودخانه ها و چشمه ها، دریاچه ها و زیستگاه های حیات وحش، کوهستان ها و تپه ها، یخچال های طبیعی، جنگل ها و باغات مثمر وکشتزارهای گندم و مراتع طبیعی از جمله منظره های این شهرستان است که تاکنون مغفول مانده است.
وی با بیان اینکه همه ساله در فصل پائیز شاهد رویش مجدد طبیعت گرمی هستیم، افزود: این مهم با توجه به وضعیت آب و هوایی حاکم بر شهرستان که همراه با بارش باران و هوای مطبوع بهاری در ماه های مهر و آبان است، رخ می دهد.
حنیفی تصریح کرد: برای جذب گردشگر در این حوزه نیازمند اعتبار کلانی نیست و با توجه به رویش همه مراتع شهرستان در فصل پائیز کافیست گردشگران از قابلیت های خاص منطقه مطلع شوند.

تخصیص بیشترین اعتبارات برای حوزه گردشگری
فرماندار مغان گفت: با توجه به ظرفیت های بی نظیر شهرستان گرمی به خصوص در فصل پائیز که با بهار دوم یاد می شود، بیشترین اعتبارت چندین سال اخیر را به بخش گردشگری اختصاص دادیم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ما اگر بتوانیم علاقه مندان به گردشگری را در حوزه های بوم گردی به خصوص در فصل پائیز که شاهد سرسبزی مجدد طبیعت گرمی هستیم، جذب کنیم می توان زمینه پویایی اقتصاد را تضمین کنیم.
وی با بیان اینکه جاده سلامت مسیر روستای داش دیبی به روستای اوماسلان در حال احداث است، افزود: این مسیر در فصل پائیز با رویش چمنزارها و رنگ های متنوع درختان جذابیت بسیار بالایی داشته و منظره ای بی نظیر از طبیعت بکر خدادای را به نمایش می گذارد.
رئیس شورای برنامه ریزی و اشتغال شهرستان مغان بیان کرد: قرارگیری شهر گرمی در مسیر ترانیزیتی و مسیر بین المللی یک ظرفیت بزرگ است که باید با ایجاد زیرساخت های لازم به خصوص محل اسکان مسافران برای جذب گردشگر خارجی تلاش شود.

گرمی بهشت مناظر طبیعی ناشناخته است
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی مغان گفت: این شهرستان بهشت مناظر طبیعی ناشناخته است که یکی از آن ها دو بهار در یک سال در فصول بهار و پائیز است.
«روح الله محمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شهر گرمی در حصار چندین کوه با ارتفاع نسبتا بالا قرار گرفته که در فصل پائیز رویش مجدد طبیعت آن ها، منظره ای زیبا همچون فصل بهار را به نمایش می گذارد.
وی با بیان اینکه این قابلیت باید توسط رسانه ها بیشتر نمایان شود، افزود: بی شک گردشگران استان اردبیل عمدتا در فصول بهار و تابستان حضور می یابند، در حالی که اگر بهار دوم این شهرستان به صورت شایسته معرفی شود، در فصل پائیز نیز گردشگران زیادی به این استان خواهند آمد.
این مقام مسئول تصریح کرد: از همه تصویر برداران و علاقه مندان به طبیعت می خواهیم در فصل پائیز با حضور در شهرستان گرمی بهار دوم سال را از نزدیک مشاهده و به همه مردم به صورت شایسته معرفی کنند.
وی آب و هوای مطبوع را از دیگر مزایای منحصر به فرد شهرستان گرمی دانست و گفت: در فصل پائیز به راحتی بوی بهار و طراوت از این شهرستان قابل استشمام است که در نتیجه بارش های مناسب و خاک حاصلخیز است.
دو بهار در یک سال یک قابلیت منحصر به فرد برای شهرستان گرمی است که تاکنون آنطور که باید و شاید از سوی مسئولان، مردم و رسانه ها به آن پرداخته نشده است. ظرفیتی که در صورت مطرح شدن می تواند خیل گردشگران علاقه مند و مسافران استان اردبیل را به سمت خود کشانده و زمینه پویایی اقتصاد منطقه را رقم بزند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید