شهر گرمی در مسیر سبز

Image result for ‫شهر گرمی‬‎

آزادلو : وجود فضای سبز یکی از بدیهیات زندگی شهری است و استرس و مشکلاتی که ناشی از تجمع انسان ها در یک محل ایجاد می شود، با توسعه این فضاها کاهش می یابد. اما وضعیت فضای سبز شهری گرمی به خاطر نبود مدیریت مناسب در نگهداری فضای موجود و استفاده از ظرفیت های شهر، در حالت بدی قرار داشته و برنامه ریزی با راهکار مناسب را می طلبد.
با یک بررسی اجمالی می توان فهیمید فضاهای سبز موجود در شهر گرمی بدون اینکه زیرسازی و جدول گذاری مناسبی داشته باشد، دور از چشم شهرداری تبدیل به محل رشد علف های هرز و مکانی برای ریختن زباله و نخاله ساختمان تبدیل شده است. آّبیاری نشدن به موقع، نبود نگهبان و بی توجهی مسئولان متولی باعث شده هم اکنون بیشتر فضاهای سبز موجود در شهر گرمی خاصیت سبز بودن خود را از دست بدهند.
در حال حاضر با گذر از معابر و خیابانهای شهر گرمی به دلیل بی توجهی در این بخش، چهره شهر در رنگهای طوسی و مشکی خلاصه شده و خبری از نشاط شهری به چشم نمی خورد که بی شک این مسئله نوع زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد. از این رو لازم است برنامه ریزان شهری و به خصوص شورای دور پنجم با برنامه ریزی منظم نسبت به این مهم حرکت ملموسی انجام دهد.

ضعف در نگهداری فضاهای سبز موجود
شهروند اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: نگهداری صحیح از فضاهای سبز موجود در شهر گرمی به خصوص در میدان بسیج در حد مناسبی نبوده و علف های هرز باعث نابودی فضای سبز شده است.
«نادر جوادپور» افزود: در هر یک از محلات شهر گرمی یک پارک یا محل سیاحت در نظر گرفته شده است، اما بعلت نبود نظارت و نگهداری صحیح وضعیت مناسبی نداشته و مکان مناسبی برای سیاحت و حضور خانواده ها نیستند.
وی با بیان اینکه بجای ایجاد فضای سبز جدید نسبت به احیای فضاهای موجود اقدام شود، تصریح کرد: پارک های ملت، جوادیه، زرنه و میدان بسیج هرکدام در موقعیت مناسب برای توسعه قرار دارند و می توان با کمترین هزینه فضایی مناسب برای اهالی گرمی ایجاد کرد.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: تنها مشکل موجود در شهر گرمی در این حوزه، نبود فضای سبز مناسب در شهرک ولیعصر (عج) با جمعیت بالای ۵ هزار نفر است که سبب شده اهالی گله مند شوند، زیرا در فاصله ۳ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد.

استفاده از ظرففیت کوه های اطراف شهر
کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری گفت: برای توسعه فضای سبز شهر گرمی می توان از ظرفیت کوه های اطراف شهر گرمی به خصوص در فصول پائیز و بهار استفاده کرد.
ندایی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: پیشنهاد می شود مسئولان با صرف مبلغ اندکی اعتبار نسبت به خرید دانه درختان خودرو دیمی که قادر است بدون آبیاری رشد کند، اقدام و در کوه های اطراف شهر گرمی رها کنندو
وی افزود: این مهم سبب می شود با کمترین هزینه همه کوه های اطراف شهر گرمی پوشیده از درختان باشد که خود در جذب گردشگر و ایجاد تفرجگاه های جنگلی طبیعی که کاربرد بهتری از فضاهای سبز مصنوعی شهری دارد، ایجاد شود.
این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری به ظرفیت های بی شمار شهر گرمی اشاره کرد و گفت: رودخانه ای که از داخل شهر می گذرد با درختان و رود طبیعی بهترین محل برای تبدیل به فضای سبز است و می توان با لایروبی و پاکسازی و چینش مسیر و آۀاچیق ها این فضای مناسب را ایجاد کرد.
ندایی در رابطه با تعریف فضای سبز گفت: فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصه های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، گلها، چمنها و سایر گیاهان است و از این منظور می توان زیستگاه های طبیعی را تبدیل به فضای سبز ایده آل برای شهروندان کرد.

توسعه فضای سبز به طرز چشمگیر
شهردار گرمی گفت: مقدار فضای سبز در طول سال های ۹۴ و ۹۵ افزایش چشمگیری داشته و سرانه فضای سبز برای هر نفر از ۳٫۵ متر مربع سال های پیش به ۵ متر مربع سالجاری افزایش یافته است.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: علاوه بر ایجاد ۲٫۵ هکتار باغ مثمر در حاشیه دریاچه گیلارلو، ۳ هزار اصله نهال و درخچه زینتی و مساحت ۵ هزار متر مبع گل کاری در طول سال ۹۴ انجام شده است.
وی اضافه کرد: احداث شهربازی سرپوشیده و پارک تفریحی سیاحتی زرنه با مشارکت بخش خصوصی و کاشت نهال در حاشیه خیابانساحلیب به همراه گل کاری و چمن کاری بلوارهای شهر از جمله اقدامات حوزه فضای سبز در سال ۹۵ بوده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه مجموعه پارک ملت به بخش خصوصی برای اجرای برنامه های مختلف واگذار شده است، تصریح کرد: به جرأت می توان گفت اقدامات انجام شده در حوزه فضای سبز و پارک های تفریحی در طول چند سال اخیر بی نظیر بوده است.
وی با بیان اینکه سرانه فضای سبز شهر گرمی نزدیک به ۲ مترمربع افزایش یافته است، تصریح کرد: با توجه به وسعت بیش از ۷۰۰ هکتاری شهر گرمی که نسبت به جمعیت ساکن زیاد است، تأمین فضای سبز مورد نظر از توان شهرداری خارج است.
حسن زاده از ایجاد فضای سبز در نقاط مختلف شهر گرمی خبر داد و افزود: در سال های گذشته فضای سبز معلم در محله جوادیه با وسعت بیش از دو هکتارو پاترک تفریحی زرنه ایجاد و علاوه بر آن فضای سبز میدان بسیج نیز با تخصیص اعتبار بهسازی شد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. شهروند گفت:

    جماعاتی نه حساب الیسوز؟ !!!!!!!!!!!!

    چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید