مشکلات شهرداری گرمی در نبود منابع درآمدی پایدار

Image result for ‫شهرداری گرمی‬‎

آزادلو : درآمدزائی پایدار یکی از موضوعات مهم در نهادهایی همچون شهرداری است که اگر بتوان در حد مطلوب به آن دست یافت، بخش عظیمی از مشکلات شهری مرتفع خواهد شد. در طول سالیان گذشته جز موارد خاص کمتر به مقوله درآمدزائی توجه شده و همین موضوع سبب مشکلات عدیده مالی این نهاد حتی در پرداخت حقوق کارکنان شده است.
نبود منابع پایدار درآمدزایی در کنار بالا بودن هزینه ها، شهرداری این شهر را رنج می دهد و جالتر اینکه تاکنون برنامه ریزی جامع برای این مهم از سوی مدیران و اعضای شورای شهر اگرمی انجام نشده است. با یک بررسی کلی می توان فهمید اکنون منبع اصلی درآمد شهرداری گرمی صدور پروانه است که آن هم در طول سالیان اخیر با افزایش مهاجرت با موانعی مواجه شده است.
گرچه طبق گفته مسئولان برخی اقدامات همچون واگذاری بخش های مختلف تفریحی به بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار زمینه درآمدزائی را فراهم کرده است، اما مبرهن است هنوز شهرداری از مشکلات مالی رها نشده است. بر این اساس لازم است شورای شهر گرمی با برنامه ریزی های لازم زمینه را برای سرمایه گذاری فراهم کنند تا به یک درآمد پایدار برسند.

شهرداری روز به روز فلج تر می شود
کارشناس مهندسی شهرسازی گفت: شهرداری یک نهاد نیمه خصوصی است که از طریق منابع درآمدی نسبت به پرداخت هزینه های کلی و حقوق خود اقدام می کند که با وضع موجود شهرداری گرمی روز به روز فلج تر می شود.
حامدپور در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ایده های بسیاری برای درآمدزائی شهرداری در شهر زیبایی همچون گرمی وجود دارد که شورای شهر باید با بررسی این ایده ها و روند درآمدزائی شهرداری در سایر شهرها به این مهم دست یابند.
وی با بیان اینکه درآمد ناچیز این شهرداری، پاسخگوی نیازهای عدیده و مطالبات بی شمار شهروندان نیست، افزود: درآمدهای حاصل از ساخت و سازها و عوارض دریافتی کفاف پرداخت حقوق کارمندان و کارگران و کارکنان و کارهای عمرانی شهرداری ها را نمی کند.
این کارشناس شهرسازی تصریح کرد: واگذاری بخش های مختلف نگهداری شهری به بخش خصوصی، ایجاد اماکن تفریحی و جذب گردشگر و تلاش برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی از روش هایی است که می تواند برای شهرداری درآمد زا باشد.

بهره گیری از ظرفیت عدیده شهر گرمی برای گردشگری
عضو شورای شهر گرمی در این زمینه به همشهری گفت: شهرداری و شورای شهر گرمی تاکنون به مقوله ظرفیت های شهر گرمی برای جذب گردشگر و ایجاد درآمد برای شهرداری برنامه ریزی نداشته اند.
«بهمن قهرمان زاده» به قابلیت شهر گرمی در بخش های مختلف و به خصوص گردشگری اشاره کرد و افزود: بهتر است از نیروی انسانی فعال در شهرداری با واگذاری مجموعه جمع آوری زباله به بخش خصوصی در حوزه گردشگری و ایجاد درآمد پایدار استفاده شود.
وی تصریح کرد: شورای دور پنجم شهر گرمی مصمم است با بهره گیری از اطلاعات به روز شهرهای توسعه یافته، نسبت به ایجاد منابع درآمدی پایدار به خصوص در بخش گردشگری که زمینه توسعه منطقه را نیز فراهم خواهد کرد، برای رفع مشکلات این نهاد گام عملی بردارد.
قهرمان زاده درآمد زائی به روش های عمومی را زمینه ساز توسعه ندانست و گفت: ما اگر با روال قدیمی تنها با منابع درآمدی تکراری که ظرفیت آن ها در شهرهای کوچک محدود است، پیش رویم نتیجه ای برای حل مشکلات مالی شهرداری نخواهیم گرفت.

منبع اصلی درآمد از صدور پروانه ها است
شهردار گرمی گفت: منبع اصلی درآمد شهرداری صدور پروانه های ساخت و ساز است که کفاف امور شهرداری نبوده و باعث افزایش بدهی های این نهاد در طول ادوار شده است.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: متأسفانهه تاکنون برای درآمد پایدار شهرداری اقدامی انجام نشده است و با این حال ما برخی اقدامات که منابع اندکی دارند، انجام دادیم و امیدواریم با همت شورای شهر این مهم افزایش یابد.
وی با بیان اینکه شهرداری گرمی ماهانه ۳۰ میلیون تومان به طور میانگین درآمد دارد، افزود: با توجه به فرسودگی تجهیزات شهرداری، ماانه بیش از ۶۰ میلیون تومان جهت نگهداری و حقوق کارکنان توسط شهرداری هزینه می شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: در سال ۱۳۹۳ ما ۲۰ مورد پروانه واحد تجاری و ۵۴ مورد پروانه واحد مسکونی و در سال ۱۳۹۴ با افزایش نسبی ۲۸ مورد پروانه واحد تجاری و ۹ مورد پروانه واحد مسکونی در شهر گرمی صادر شده است.
وی از افزایش بیش از ۱۰۰ برابری تعداد پروانه های صادره سالجاری به نسبت به سال های گذشته خبر داد و افزود: در طول ۶ ماهه نخست سالجاری ۱۲۱ مورد پروانه صادر شده که در زمینه احداث ۳۴ واحد تجاری و ۱۶۴ واحد مسکونی بوده است.
حسن زاده افزایش ساخت و ساز در شهر را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قطعا رونق ساخت و ساز زمینه افزایش کسب و کار را فراهم می کند و افزای منابع درآمدی شهرداری از این طریق برنامه ریزی برای ایجاد فضاهای تفریحی که منابع درآمد ثابت برای شهرداری خواهد بود را فراهم می کند.
وی با بیان اینکه مجموعه پارک ملت به بخش خصوصی واگذار شده است، تصریح کرد: ما اگر بتوانیم بخش جمع آوری پسماند شهری و کارخانه آسفالت را نیز به بخش خصوصی واگذار کنیم، ضمن افزایش منابع درآمدی بخش عظیمی از مشکلات شهرداری نیز مرتفع خواه شد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید