سرنوشت نامعلوم منطقه آزاد استان اردبیل

Related image

آزادلو : ایجاد منطقه آزاد در استان اردبیل یکی از موضوعات مهمی است که از سال ۸۳ در این استان مطرح بود، اما ۴ سال گذشته اوایل دولت تدبیر و امید ابتدا در قابل اتصال به منطقه آزاد ارس و سپس منطقه آزاد مستقل به تصویب رسید. مخالفان و منتقدان اتصال نقاطی از این استان به منطقه آزاد ارس معتقد بودند باید منطقه آزاد استان اردبیل با محوریت شهرهای مرزی ایجاد شود.
اواخر سال ۹۴ بود که لایحه منطقه آزاد استان اردبیل بدون توجه به مشکلات اشتغال شمال استان، از روی میز مجلسی ها کنار زده شد. اما مدتی نگذشت که لایحه منطقه آزاد ۷ استان با تصویب هیأت دولت مجددا به مجلس بازگشت که منطقه آزاد تجاری ، صنعتی استان اردبیل بخش هایی از شهرستان های پارس آباد ، بیله سوار و گرمی مغان را شامل می شود.
کش و قوس منطقه آزاد استان اردبیل تا حدی خود را نمایان ساخته است که عموم مردم معتقدند این موضوع به میتینگ های سیاسی دستاویز کاندیداها در انتخابات تبدیل می شود. حال پس از گذشت چندین سال مردم این استان منتظر هستند در سریعترین زمان تکلیف نهایی مناطق آزاد مشخص شود.

اهمیتی که نمی توان نادیده گرفت
یکی از اهالی دشت مغان در این زمینه به همشهری گفت: سالانه هزاران نفر از مناطق شمال استان و به خصوص از روستاها به کلانشهرها مهاجرت می کنند که عمدتا به علت نبود شغل پایدار است.
قادرزاده اظهار کرد: ایجاد منطقه آزاد در رونق شهرهای شمالی که علت اصلی مهاجرت جامعه جوان آن، نبود زمینه های شغلی است بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند گره های اقتصادی و رونق تجارت دشت مغان را باز کند.
وی با بیان اینکه نمایندگان نباید به راحتی موضوع منطقه آزاد را رها کنند، تصریح کرد: وقتی تصویب منطقه آزاد می توان چرخ اقتصاد کل استان را به تحرک درآورد، نباید به راحتی نمایندگان از کنار این موضوع رد شده و جدی نگیرند.
این موضوع تا حدی ضروری است که سرپرست سابق استانداری اردبیل در رابطه با آن می گوید: برای استان اردبیل تصویب منطقه آزاد تجاری حتی از نان شب واجب ‌تر است که انتظار می ‌رود با تلاش و پیگیری‌ هایی که نمایندگان مجلس و مسؤولان استانی انجام می‌دهند زمینه تصویب منطقه آزاد تجاری استان اردبیل فراهم آید.
«اقبالی عباسی» می افزاید: فرصت فراهم شده برای تصویب منطقه آزاد یک فرصت استثنایی است که در کنار نمایندگان متحد استان باید هر مسؤولی با ارتباط گیری معاونان پارلمانی وزارتخانه‌های خود سعی کنند نسبت به جلب رضایت مخالفان و قانع کردن آنها در تصویب منطقه آزاد تلاش کنند.

مجلسی ها به توسعه مناطق مرزی اهمیت دهند
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: نمایندگان مجلس باید با تصویب لایجه مناطق آزاد به توسعه مناطق مرزی که عمدتا در محرومیت و کمبود امکانات بسر می برند، توجه و اهمیت دهند.
ناطقی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: فاصله طبقاتی توسعه مراکز استان ها و کلانشهرها با شهرهای مرزی و کوچک در ایران زیاد شده و تصویب منطقه آزاد قطعا در افزایش چرخه تولید ملی موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه باید مناطق آزاد جدید با برخی محدودیت ها در واردات به تصویب برسد، افزود: ایجاد محدودیت ها باعث می شود دغدغه مسئولان ارشد مبنی بر خارج شدن مناطق آزاد از فعالیت اصلی که تولید ملی است، برطرف شود.
این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: تأخیر بیش از اندازه هیأت دولت در اتمام نقشه نهایی مناطق آزاد و کم توجهی مجلس و به خصوص کمیسیون اقتصادی در بررسی سریع برای نتیجه گیری باعث شده مردم به نوعی از آینده آن ناامید شوند.
ناطقی اضافه کرد: هم مرزی دشت مغان با کشور آذربایجان که دروازه ورود به کشورهای حوزه قفقاز و به خصوص روسیه است، در اقتصاد کل استان و حتی کشور نیز موثر بوده و در صورت مدیریت صحیح جزو موفق ترین مناطق آزاد کشور خواهد بود.

نظر نمایندگان استان در رابطه با منطقه آزاد
هفته گذشته بود که نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: نقشه طرح منطقه آزاد در هیات دولت تصویب شده و در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و در آینده نزدیک در صحن علنی مجلس مورد بررسی نمایندگان مجلس قرار می گیرد.
«محمد فیضی» اظهار کرد: منطقه آزاد تجاری و صنعتی لایحه مختص اردبیل نیست بلکه شامل هفت استان می شود و در مرحله تعیین حدود بین کمیسیون اقتصاد مجلس و هیات دولت است که به دلیل نبود توافق دولت و کمیسیون اقتصادی بر سر محدوده منطقه آزاد، شاهد تاخیر در تصویب نهایی این لایحه هستیم.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری به عنوان یکی از مهم ‌ترین زیرساخت‌های توسعه استان اردبیل است، افزود: این طرح یکی از مطالبات اصلی مردم استان است و انتظار می رود که نمایندگان مجلس توجه ویژه ای به تصویب نهایی آن داشته باشند.
اما دیگر نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه لایحه ایجاد مناطق آزاد گفت: تأخیر در اخذ مجوز منطقه آزاد تجاری اردبیل به دلیل کوتاهی دولت در تأخیر ارسال نقشه مناطق به مجلس و نبود مهر هیأت دولت در نقشه فعلی است.
«صدیف بدری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ۱۳۰ نماینده برای ایجاد هفت منطقه آزاد و ۱۱ منطقه ویژه رأی مثبت دارند و ما منتظر دولت هستیم تا نقشه قانونی تحویل مجلس بدهد که بتوان این لایحه را در صحن علنی بررسی کرد.
وی با بیان اینکه هر چند ایجاد مناطق برخی مخالفت‌ها دارد اما چالش جدی در این خصوص وجود ندارد، تصریح کرد: یکی از خواسته اصلی مردم مرزنشین استان اردبیل تصویب نهایی منطقه آزاد برای افزایش رونق اقتصادی در این منطقه است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید