روستای قوزلو، نگین گردشگری و تاریخی مغان

آزادلو :  «قوزلو» نام یکی از روستاهای پرآوازه شهرستان گرمی مغان در بحث گردشگری و تاریخی بوده و در سه کیلومتری مرکز دهستان اینی و مابین روستاهای اضماره، قنبرلو، اینی و شئون واقع شده است. اهالی روستا از راه کشاورزی، دامداری، باغداری و زنبورداری امرار معاش می کنند و از طایفه بزرگ خلیفه لوی مغان هستند.
این روستا علاوه بر ظرفیت های عدیده ای که در حوزه گردشگری دارد، در بخش تاریخی نیز داشته های زیادی داشته و یافته ها از حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار سال پیش زندگی غارنشینی در این محل خبر می دهند. هرچند تا به این لحظه کشفیات قطعی صورت نگرفته و لازم است مسئولان ذی ربط نسبت به اختصاص اعتبار لازم برای کاوش همت گمارند.
در بخشی از کتاب «پژوهشی در جغرافیای مغان» به قلم سیدمحمد ابراهیمی در رابطه با نام این روستا آمده است، عده ای معتقدند نام این روستا بخاطر تعدد درختان گردو در آن است و به قوزلو معروف شده است، اما همه روستاهایی که به این نام در منطقه آذربایجان وجود دارند، از نام طایفه «اوغوز» که نیاکان بزرگ طایفه تورکان است، برگرفته شده است.

آبشارهای بی نظیر قوزلو زبانزد عام و خاص
روستای قوزلو در شهرستان گرمی معرومف به خانه آبشارها است کومناظر طبیعی این روستا به خصوص «شوله لر درسی» که به معنی دره آبشارها است، سالانه گردشگران زیادی از مناطق مختلف به خود جذب می کند، اما همچنان مغفول مانده است.
یکی از اهالی روستای قوزلو در این زمینه به همشهری گفت: روستای قوزلو همه امکانات لازم برای یکی زندگی روستائی را دارا است و باید مسئولان این روستا را با اهداف گردشگری و رونق اقتصادی توسعه دهند.
سیفی افزود: علاوه بر دره آبشارهای این روستا چندین آبشار بزرگ و زیبا در این روستا وجود دارد که برای شناساندن آن باید همه رسانه ها و دستگاه ها از تمام ظرفیت خود استفاده کنند.
وی با بیان اینکه بهسازی راه ارتباطی روستاهای گیلگال و رمضانلو خواسته اهالی منطقه است، افزود: با بهسازی و تعریض این راه و احداث پل ارتباطی در این مسیر قطعا گردشگران زیادی برای بازدید از این مناطق از روستای قوزلو عبور خواهند کرد.

قوزلو ۱۲۰ نفر جمعیت دارد
بخشدار مرکزی شهرستان گرمی مغان گفت: در سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ این شهرستان، جمعیت روستای قوزلو ۱۲۰ نفر به ثبت رسیده است.
«حسن ندائی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طبق سرشماری یاد شده این روستا ۳۹ خانوار داشته که این جمعیت را ۶۱ نفر مرد و ۵۹ نفر زن تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه این روستا در طول سالیان گذشته با مهاجرت بی رویه همراه بوده است، افزود: جمعیت روستا در سرشماری سال ۱۳۶۵ بیش از ۴۰۰ نفر بوده و در سال ۱۳۷۰ به ۲۹۵ نفر کاهش یافته است.
این مقام مسئول تصریح کرد: این روستا یکی از مناطق بکر گردشگری است که علاقه مندان به طبیعت زیادی را به خود جذب می کند و در صورت ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به بخش گردشگری این منطقه، قطعا خروجی مناسبی بدنبال خواهد داشت.
وی روستای قوزلو را یکی از محلهای مهم رویش انواع گیاهان دارویی دانست و گفت: این روستا با داشتن حدود ۲۵ هکتار باغ گردو از نظر کیفیت و کمیت تولید گردو، مقام شایسته‌ای در سطح منطقه دارد.
ندائی افزود: تعریض و بهسازی راه روستایی گیگال با توجه به گردشگری بودن مسیر ضروری است اما چون طول مسیر بالا بوده و هیچ عملیاتی انجام نشده است، نیازمند اعتبار هنگفت و توجه اداره راه و شهرسازی استان به این مهم است.

قابلیت جذب گردشگر به روستای قوزلو
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی مغان گفت: قوزلو بخاطر داشتن پیشینه کهن تاریخی و مناظر بدیع طبیعی از نقاط گردشگری بوده و بدلیل تنوع و تعدد جاذبه ها قابلیت جذب مسافر از اقصی نقاط کشور را دارد.
«روح الله محمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: روستای قوزلو به دلیل ویژگیهای توپوگرافی خاص خود و داشتن باغات فراوان گردو، سیب، آلو، آلبالو، آلوچه و توت و نمای ایواندار خانه ها بصورت روستا باغ طراحی شده و خانه ها در داخل باغ قرار گرفته اند
وی با بیان اینکه گاها قدمت برخی از درختان دیرزیست گردو به بیش از ۵۰۰ سال می رسد، افزود: باغات و تپه های تاریخی اطراف روستا نیز روزانه ده ها نفر از گردشگران شهرستانی و استانی را به خود جذب می کند و می توان این ظرفیت را توسعه داد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی بیان کرد: قوزلو دارای غار، پناهگاه و اشکفت های سنگی است که قدمت استقرار انسان در آنها به دوران پالئولتیک می رسد. تاریخ کهن آن بعد از غارنشینی نیز تداوم یافته و آثاری از دوران مس سنگی، مفرغ، آهن، اشکانی و دوره اسلامی دارد.
وی اضافه کرد: قلعه زیبای قیزیل قایاقالاسی، سنگ قبرهای منقوش دوره ایلخانی تا صفوی، برج مقبره ای ارب سنگری، غار کوهوللی داش و آغداش، تپه باستانی گیرده تپه داش بولاق، خانه و مزار میرسادات خان قهرمان مبارزه با استعمار کمونیسم و دیگر مشاهیر روستا از جمله آثار برجای مانده تاریخ پرفراز و نشیب قوزلو است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در رونامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید