سطح پائین درآمد مردم گرمی و مشکلات پیش رو

Related image

آزادلو : وضعیت اقتصادی مردم طی سال های اخیر به واسطه کاهش فرصت های شغلی در کل کشور و به خصوص استان اردبیل موضوعی آشکار است که نیازمند اتخاذ تصمیمات کلان برای بهبود این وضعیت است. در این میان وضعیت شهرستان گرمی از توابع این استان به لحاظ سطح درآمد مردم بسیار پائین بوده و معاش مردم را تحت شعاع قرار می دهد.
عموم کاسبان بازاری، کشاورزان، دامداران و افرادی که کارمند دولت نیستند، به لحاظ سطح درآمد وضعیت مطلوبی ندارد و رونق خاصی در میان شغل های مختلف دیده نمی شود. همین موضوع باعث شده در طول سالیان گذشته تعداد کثیری از جوانان منطقه به سایر استان ها مهاجرت کنند.
ایجاد فرصت های شغلی تنها در دستگاه های دولتی ممکن نیست و قابلیت های بی نظیر گرمی در حوزه گردشگری و کشاورزی می تواند زمینه ساز انقلاب اقتصادی در منطقه باشد. مبنای اقتصاد مقاومتی که همه ساله مورد تأکید مقام معظم رهبری است، همین موضوع بوده و استفاده از فرصت‌های مختلف در کشور است اما شرط اصلی آن ایجاد زیرساخت لازم توسط دولت است.

وضعیت نگران کننده شهرستان گرمی
شهروند اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: وضعیت مردم این شهرستان نگران کننده است و جمعیت بالایی از مردم به واسطه نبود شغل مناسب و پایدار محتاج نان شب هستند.
«نادر طاهرنژاد» افزود: مسئولان همیشه از تلاش افراد برای ایجاد فرصت های شغلی در بخش کشاورزی و غیره می گویند، اما آیا زمینه و زیرساخت لازم برای فعالیت افراد توسط دستگاه های دولتی ایجاد شده است؟
وی با تاکید بر اینکه غالب مهاجران قشر تحصیلکرده، نخبه و توانمند هستند، گفت: افزایش مهاجرت باعث می شود مناطق مرزی روز به روز خالی از سکنه شوند که زمین ضربه زدن به تولید ملی و بومی را وارد کرده و حلقه کاهش درآمد را بزرگتر می کند.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: هرچقدر آمار مهاجرت بالاتر باشد، میزان درآمد از شغل های مختلف و درآمد کسبه بازاریان کاهش می یابد که در ایجاد زمینه های ذهنی مهاجرت این قشر نیز موثر خواهد بود.

غفلت ظرفیت های عدیده برای درآمدزائی
کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است تاکنون مردم و مسئولان از ظرفیت های عدیده شهرستان گرمی در بحث درآمدزائی غافل مانده اند در حالی که می توان با برنامه ریزی وضعیت اقتصادی مردم منطقه را متحول کرد.
«میلاد خانزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شرط اصلی برای استفاده از قابلیت های بالفعل شهرستان و تبدیل آن به منابع درآمد برای مردم، ایجاد زیرساخت لازم از سوی دولت است که تاکنون بجز قسمت اندکی در بخش کشاورزی، در سایر حوزه ها گامی برداشته نشده است.
وی با بیان اینکه دولت با تشکیل کمیته مخصوص ظرفیت های شهرهایی همچون گرمی را بررسی کند، افزود: با بررسی قابلیت های این مناق، یک سند جامع توسعه تدوین می شود که بر اساس آن نسبت به ایجاد زیرساخت هایی که نتیجه خواهد داد، اقدام شود.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: طبق گفته مسئولان تنها از محصولات دامی میزان درآمد سالانه بالای ۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است که نشان دهنده قابلیت بی نظیر در بخش دامداری و سایر بخش ها همچون کشاورزی و گردشگری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

کشاورزی و دامداری منبع اصلی درآمد
فرماندار گرمی گفت: منبع اصلی درآمد مردم منطقه از طریق کشاورزی و دامداری است و برای رسیدن به شرایط مطلوب اقتصادی تاکنون اقدام مناسبی برای تغییر الگوی کشت و تغییر دامداری سنتی به صنعتی انجام نشده است.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و کمبود منابع آبی امکان کشاورزی و کسب درآمد از این طریق به نسبت گذشته کاهش یافته است لذا در چنین شرایطی صنعت گردشگری می تواند بهترین جایگزین برای افزایش درآمد روستاییان شود.
وی با بیان اینکه در گذشته به صورت اساسی به بخش اشتغال زائی توجه نشده است، افزود: جمعیت شهرستان گرمی طبق سرشماری سال گذشته نزدیک به ۷۷ هزار نفر است در حالی که طبق بررسی ها در صورت جلوگیری از مهاجرت باید این آمار بالای ۱۳۰ هزار نفر می شد.
رئیس شورای برنامه ریزی و اشتغال گرمی مغان بیان کرد: ما از بخشداران شهرستان گرمی خواسته ایم با برپایی نمایشگاه های توانمندی روستایی و صنایع دستی و بازارهای روز با ایجاد رغبت میان علاقه مندان با همکاری رسانه ها، زمینه افزایش درآمد روستائیان از این طریق فراهم شود.
وی با بیان اینکه چندین بازار روز برپا شده خروجی مطلوبی داشتند، تصریح کرد: گردشگری شهرستان گرمی واقعا ظرفیت لازم برای تبدیل شده به قطب بوم گردی استان را دارد و مناظر بکر با گونه های مختلف گیاهان داروئی و صنایع دستی منطقه گواهی بر این موضوع است.
امامی از مطالعه طرح گردشگری شهرستان گرمی خبر داد و گفت: ما در حال بررسی ظرفیت های گردشگری بخش های مختلف شهرستان هستیم و در این راه از بخش خصوصی و افرادی که علاقه مند به فعالیت در این بخش پردرآمد هستند، دعوت کرده و حمایت می کنیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید