چراغ کم سوی دامداری های گرمی مغان

Image result for ‫دامداری‬‎

آزادلو : توجه به بخش تولید به خصوص در حوزه دامی و صنایع وابسته که قابلیت اصلی این استان نیز در آن است، می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد. اما آنطور که مشاهده می شود در سطح استان وبه خصوص شهرستان گرمی مغان در طول سالیان گذشته بیشتر واحدهای تولیدی دامی در سایه غفلت و بی توجهی به حالت راکد رها شده است.
یکی از دلایل اصلی آمار بالای مهاجرت از شهرستان گرمی مغان نبود زمینه های شغلی است و اکنون شاهد جمعیت مسن ساکن در روستاها هستیم. جوانان فعال که می توانند خطوط تولید را حفظ و سبب افزایش تولید ملی و رونق اقتصادی منطقه با استفاده از ظرفیت ها بشوند، شهرستان خود را رها کرده و در سایر استان ها سکنی گزیده اند.
واحدهای راکد دامی شهرستان گرمی مغان که تعداد آن ها نیز کم نیست، اگر با همت دولت و مسئولان محلی و همکاری و تعامل بانک ها به چرخه تولید برگردند، قطعا بخش عظیمی از مشکلات مرتفع خواهد شد. طبق نظر کارشناسان بالا بودن هزینه های تولید، نبود سرمایه در گردش و بدهی واحدها به بانک های عامل از دلایل رکود این واحدها است.

خیلی دیر نگران رکود واحدهای دامی شدیم
کارشناس علوم دامی در این زمینه به خبرنگار همشهری گفت: مسئولان منطقه خیلی دیر نگران رکود واحدهای دامی شدند و این موضوع باعث شد در سایه کوتاهی و غفلت بسیاری از این واحدها از چرخه تولید کنار زده شوند.
همتی افزود: قبل از این که واحدهای تولید کننده محصولات دامی به ساختمان های خالی تبدیل و چرخه تولید را به خطر می انداختند، مسوولان باید نگرانی تولید کنندگان را جدی گرفته و با حمایت از آنها نبض تولید و رونق را در پیکر جامعه احیا می کردند.
وی با بیان اینکه باید از امروز برای احیای این واحدها با هر روش ممکن وارد عمل شد، تصریح کرد: شهرستان گرمی برای حوزه دامداری ظرفیتی بی نظیر در کل استان و حتی کشور دارد و می توان با ایجاد شرایط مناسب علاوه بر راه اندازی این واحدها، جهت ایجاد صنایع وابسته نیز گام اساسی برداشت.
این کارشناس علوم دامی اضافه کرد: متولیان و دستگاه های مرتبط بهتر است بجای ارائه مجدد تسهیلات با همکاری بانک ها و کمرشکن تر کردن این واحدها، با ایجاد یک کمیته ویژه مشکلات تک تک واحدها را بررسی و بر اساس همان مشکل راهکاری برنامه ریزی کنند.

نزدیک به ۹۰ درصد واحدها غیرفعال اند
فرماندار گرمی مغان گفت: نزدیک به ۹۰ درصد از واحد‌های دامی شهرستان گرمی که در طول بیش از دو دهه احداث شده است، هم اکنون غیرفعال و نیمه ‌فعال هستند که آماری اسفناک و غیرقابل قبول است.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طبق اطلاعات ارائه شده از سوی جهاد کشاورزی، از ۵۹ واحد دامی شهرستان حدود ۴ واحد دامی شهرستان گرمی فعال و ۳۷ مورد غیر فعال و ۱۸ واحد نیمه فعال است.
وی اضافه کرد: افراد سرمایه گذاری که می خواهند نسبت به ایجاد واحد دامی جدید در سطح شهرستان گرمی مغان اقدام کنند، می توانند این واحدهای راکد را راه اندازی کنند تا شاهد از بین رفتن سرمایه گذاری های سابق نباشیم.
وی با بیان اینکه بیشتر این واحد ها با بی ‌برنامگی در دولت گذشته به این وضعیت دچار شده اند، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی دولت باعث شده در بخش تخصیص اعتبارات کاهش چشمگیری داشته و همه این موضوعات دست به دست هم داده تا بخش تولید نیز با مشکل مواجه باشد اما فضای مناسبی در دولت تدبیر و امید برای احیای چنین واحدهایی ایجاد شده است
مقام عالی دولت در گرمی با بیان اینکه یکی از موانع تولید دامی شهرستان گرمی نبود سرمایه در گردش سرمایه ‌گذاران است، افزود: علاوه بر آن جرائم پرداخت نشدن به موقع تسهیلات تسهیلات توسط سرمایه ‌گذاران یکی دیگر از مشکلاتی است که جزو موانع تولید محسوب می‌ شود.
امامی بیان کرد: بانک ‌های عامل اگر به این نتیجه برسند که سرمایه‌گذاران می‌توانند رونق تولید و اشتغال رائی را ایجاد کنند، نهایت همکاری و هماهنگی با بخش خصوصی را داشته و مطمئن باشند اگر در راه اندازی مجدد این مجموعه ها همکاری نکنند مطالبات خودشان نیز وصل نخواهد شد.

دلایل رکود و برنامه ریزی برای بازگردان به تولید
مدیر جهاد کشاورزی گرمی مغان معتقد است علاوه بر نبود سرمایه در گردش و بدهی به بانک ها، نواسان قیمت محصولات دامی و خشکسالی های پیاپی نیز از دلایل اصلی رکود این واحدها است.
«عظیم احمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شهرستان گرمی با داشتن ۲۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین و تولیدات سالانه ۲۶ هزار تن محصولات دامی مختلف، یکی از مهمترین مناطق استان به لحاظ دامداری است.
وی با بیان اینکه میزان درآمد سالانه از محصولات دامی بالای ۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است، افزود: رکود واحدهای دامی در طول چند دهه اتفاق افتاده و ما سعی در بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید با هر روش ممکن هستیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که این واحدها دچار آن شده بودند، نبود تخصص لازم برای ایجاد واحدهای دامی بود که ما هم اکنون به صورت تخصصی و با استفاده از کارشناسان خبره در حال شناسایی نقاط ضعف تک تک واحدها هستیم.
وی با بیان اینکه ۳۰ واحد غیرفعال در سایت بهین ‌یاب جهت اخذ تسهیلات ثبت نام کرده‌اند، افزود: ما علاوه بر متقاضیان ثبت نام کننده در سایت بهین یاب، از سایر سرمایه ‌گذاران واحدهای دامی راکد و نیمه راکد خواسته ‌ایم نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند.
احمدی از بازگرداندن ۱۰ واحد راکد دامی شهرستان به چرخه تولید در طول دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: ۲۷ واحد دامی راکد برای اخذ تسهیلات از طریق سیستم بهین یاب تصویب شده اند که برای آن ها ۱۱ میلیارد تومان از دو بانک عامل اعتبار و تسهیلات در نظر گرفته شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید