اخلال در نظم طبیعت با بی توجهی برخی واحدهای تولیدی

Related image
آزادلو : اهمیت محیط زیست و جایگاه آن در زندگی انسان موضوعی مبرهن و آشکار است که آینده بشریت به نوعی با آن گره خورده است. در طول سال های اخیر موارد عدیده ای از تلخفات محیط زیستی در استان اردبیل و به خصوص شهرستان گرمی در حوزه آلایندگی محیط زیست و ضربه زدن به آینده طبیعت دیده شده که نیازمند بررسی است.
مطابق با ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی و موجب آلودگی محیط زیست شناخته شود، ممنوع است. در همین راستا صنایع نباید ایجاد اشتغال را بهانه ای برای رعایت نکردن مقررات و قوانین بدانند، چرا که در میان موضوع اشتغال و سلامت افراد، برای دولت و دستگاه قضائی سلامت افراد در اولویت کاری قرار می گیرد.
پیش از این مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار همشهری از نظارت بر واحدهای صنعتی و تولیدی خبر داد و گفت: ما با بازرسی های مکرر فعالیت و خروجی واحدهای صنعتی و تولید به خصوص در حاشیه رودخانه ها را رصد کرده و با تخلفات زیست محیطی بدون اغماض برخورد می کنیم.

با هرگونه اخلال در طبیعت برخورد می شود
دادستان گرمی مغان در این زمینه گفت: هرگونه اخلال در نظم طبیعت طبق قنون مجازات اسلامی تخلف بوده و بدون اغماض برخورد خواهد شد.
«محمد حاجی آقا نیامیری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: محیط زیست و حیات وحش امانتی در دست ما برای آیندگان است و نمی توانیم هرطور دلمان خواست با آن رفتار کنیم و نسبت به زندگی آیندگان بی تفاوت باشیم.
وی با بیان اینکه در قانون اساسی کشور و شرع و عرف بر محیط زیست تاکید زیاد شده است، افزود: دستگاه قضا، حامی سرمایه گذاری سالم و سلامت محور است از این رو واحد های تولیدی باید به اهمیت محیط زیست در این بخش توجه داشته باشند.
مقام عالی قضائی شهرستان گرمی مغان بیان کرد: در صورت اینکه واحدهای تولیدی به اخطاریه های قضائی و یا تذکرات محیط زیست بی توجهی کند، برای رفع آلایندگی و جلوگیری از تخریب طبیعت دستگاه ها قضائی دستور تعطیلی واحد را می دهد.
وی افزود: انتظار این است قبل از اقدام برای پلمپ واحدها نسبت به رفع آلایندگی اقدام کنند زیرا دستگاه قضائی در خصوص احقاق حقوق عامه و رعایت این حقوق که یکی از آنها حق سالم زیستن بوده و تأکید مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع است، کوتاهی نخواهد کرد.
نیامیری بحث محیط زیست را یکی از دغدغه ها مهم دستگاه ها قضائی دانست و گفت: در این راستا از سوی محیط زیست شهرستان تذکر های لازم به واحدهای آلاینده داده شده که برخی از این واحدها در حال انجام اقدام های لازم در رفع آلایندگی خود هستند و برخی دیگر هشدارهای محیط زیست را جدی نگرفته اند.

واحدهای تولیدی ملزم به رعایت موارد محیط زیستی هستند
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرمی مغان گفت: واحدهای صنعتی و تولیدی ملزم به دفع اصولی پسماند، استانداردسازی فاضلاب خروجی و رعایت استانداردهای مربوط به هوا و سایر ضوابط اعلامی محیط زیست هستند.
«رحمان داداشی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: آلایندگی واحدها در بخش های آلودگی هوا، آب و خاک مورد بررسی قرار می گیرد و باید همه واحدهای تولیدی رعایت اصول لازم برای جلوگیری از تخریب به محیط زیست را رعایت کنند
وی افزود: منظور از آلوده ساختن محیط زیست عبارت است از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب ، هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک آن به طوری که زیان آور به حال انسان یا سایر موجودات زنده و یا گیاهان و آثار و ابنیه باشد تغییر دهد.

داداشی حفاظت از محیط زیست و حیات وحش را لازم و ضروری دانست و گفت: در عین حالی که ما تمام توان خود را برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی بکار میگیریم، اما حفاظت از محیط زیست بدون هیچ اغماضی وظیفه ذاتی این اداره است.

صدور اخطاریه های محیط زیست به واحدهای آلاینده
رئیس حفاظت محیط زیست گرمی از صدور اخطاریه زیست محیطی برای واحدهای تولید شن و ماسه آلاینده شهرستان گرمی خبر داد و افزود: سالجاری به ۵ مورد واحد آلاینده اخطارهای لازم جهت رعایت موارد محیط زیستی داده شده است.
داداشی افزود: با بررسی و پایش های وضعیت واحد های تولیدی شهرستان گرمی نسبت به صدور اخطاریه زیست محیطی به این واحدهای آلاینده اقدام شده است و در صورت بی توجهی به دستگاه قضائی معرفی خواهند شد.
وی با بیان اینکه این اداره در راستای وظایف سازمانی خود با تمامی واحدهای آلاینده به صورت قاطع برخورد خواهد نمود، تصریح کرد: رفع نشدن آلایندگی از سوی واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی متخلف، توقف فعالیت و پلمب  آنها را به همراه خواهد داشت.
این مقام مسئول بیان کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرمی در صورت عدم رفع آلایندگی واحدهای مشمول، نسبت به درج نام آن واحدها در فهرست صنایع آلاینده شهرستان اقدام خواهد نمود و در این صورت واحد های آلاینده، مشمول پرداخت عوارض ناشی از آلایندگی مطابق تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهند شد.
خاطرنشان می سازد به موجب اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می شود. از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است، لذا اقدام به هر عملی که توسط واحدهای صنعتی و تولیدی موجبات تخریب یا آلودگی محیط زیست را فراهم نمایند ممنوع است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید