هنر دست به دامن دستگاه های دولتی

Image result for ‫جایگاه هنر‬‎

آزادلو : حوزه هنری در هر شهری یکی از ملزومات برای علاقه مندان به این بخش است که جامعه عظیمی از جوانان و هنرمندان را در برمی گیرد. شهرستان گرمی مغان به فراخور موقعیت مرزی و وجود هنرمندان بالفطره در بخش های مختلف، همچنان از نبود کانون های فعال هنری و اماکن خاص در این زمینه رنج می برد.
بخش فرهنگی زیرساخت هایی همچون، کتابخانه مرکزی، سینما، مجتمع فرهنگی هنری و در کل مجموعه های مرتبط با این بخش را شامل می شود که عموما در گرمی وجود ندارند. همین موضوع سبب شده در طول سالیان گذشته نخبه های مستعد فرهنگی هنری یا تصمیم به هجرت از این شهرستان بگیرند و یا اینکه در نبود حمایت و زیرساخت استعداد آن ها شکوفا نشده است.
برگزاری بسیار کمرنگ نمایشگاه های هنری برای ارائه توانمندی های هنرمندان و فعالان بخش فرهنگی هنری به عموم مردم، یکی از موضوعات مهمی است که باعث گله مندی هنردوستان این شهرستان شده است. این وضعیت در حالی است که تاریخ سرشار از فرهنگ و هنر شهرستان گرمی که بسیار درخشان است، در صورت توجه می تواند بسیار نمایان تر خود را نشان دهد.

هیچ مکانی برای فرهنگ دوستان نیست
یکی از نویسندگان اهل گرمی مغان گفت: وضعیت فرهنگ و هنر گرمی با وجود استعدادهای بی نظیر تعریف آنچنانی نداشته و هیچ مکانی برای فعالیت فرهنگ دوستان این شهرستان وجود ندارد.
شهابی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این شهرستان فاقد کتابخانه مستقل و مرکزی است و کتابخانه موجود نیز همراه با فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک ساختمان قرار دارد که این موضوع سبب بی علاقگی فرهنگیان برای حضور در این مکان شده است.
وی با بیان اینکه تنها مجتمع فرهنگی هنری شهرستان پس از یک دهه عملیات احداث تکمیل نشده است، افزود: طولانی شدن زمان ساخت مجتمع فرهنگی هنری باعث تخریب نقاط مختلف ساختمان شده و علاوه بر آن فاصله دور این مجتمع با مرکز شهر خود باعث شده آنچنان برای هنرمندان و فرهنگیان مهم نباشد.

برگزاری نمایشگاه های عمومی، سالانه یکبار
یکی از هنرمندان اهل شهرستان گرمی نیز در این زمینه به همشهری گفت: به دلیل ضعف زیرساخت ها و بی توجهی مسئولان ذی ربط ما شاهد برگزاری نمایشگاه های هنری هر سال تنها یکبار هستیم.
نوعی اظهار کرد: این وضعیت باعث دلسردی هنرمندان شده و بسیاران از نقاشان مطرح شهرستان که استعداد خاصی دارند، از ادامه فعالیت های هنری خود دست کشیده اند و این باعث متضرر شدن بخش فرهنگ و هنر گرمی شده است.
وی با بیان اینکه تاریخ و طبیعت این شهرستان باید مورد توجه هنرمندان قرار گیرد، افزود: برای این مهم باید مسئولان زمینه و حمایت لازم از هنرمندان را داشته باشند، تا آن ها با فراغ بال بتوانند نسبت به انعکاس زیبایی های شهرستان تلاش کنند.
این هنرمند اهل گرمی اضافه کرد: حوزه هنری گرمی مغان از حیث قرارگیری در نقطه صفر مرزی دارای اهمیت خاصی است که باید با حمایت مسئولان نسبت انعکاس صحیح فرهنگ اصیل ایرانی در نقاط مختلف شهر اقدام شود.

غفلت چندین ساله از فرهنگ و هنر
فرماندار گرمی معتقد است فرهنگ و هنر این شهرستان به واسطه کوتاهی و غفلت در ایجاد زیرساخت های مرتبط در طول سال های گذشته آنطور که باید و شاید نشان داده نشده و همت دستگاه های مرتبط را می طلبد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: علاوه بر نبود زیرساخت ها، ما شاهد هستیم در طول سال های گذشته کمتر به بحث برگزاری نمایشگاه ها و یا تشکیل کانون های فرهنگی و هنری اهمیت داده شده که اکنون گرمی دچار نوعی دلسردی و بی روح بودن بخش هنری و فرهنگی شده است.
وی با بیان اینکه تأکید ما تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی هنری در کمترین زمان ممکن است، افزود: با احداث این مجموعه فضای مناسبی در اختیار هنرمندان قرار داده می شود تا علاوه بر افزایش آثار خود، در ارائه آن ها به عموم دستشان بازتر باشد.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: یکی از برنامه های اصلی ما توجه به فعالان این بخش مهم و اساسی است، اما به واسطه خلاء های اساسی که در طول سال های گذشته روی هم جمع شده است اقدامات انجام شده آنچنان خود را نشان نمی دهند.
مبرهن است حمایت از بخش فرهنگ و هنر باعث می شود ذوق و استعداد نسل های آینده همچنان جوشان باشد و در صورت غفلت از این بخش مهم، آینده ای نه چندان خوش و بی هنر در انتظار شهرستان گرمی مغان خواهد بود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید