توانمندی های روستای چلک برای تبدیل به تفرجگاه عمومی

آزادلو : «چلک» نام روستایی در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرمی که به واسطه قرارگیری در کوه بزرگ آزنا، جزو روستاهای پرارتفاع شهرستان محسوب می شود. این روستا که در بین اهالی به صورت «چه لی» گفته می شود یکی از روستاهای پرجمعیت دهستان انی محسوب شده و یکی از مناطق مهم به لحاظ گردشگری سطح شهرستان گرمی مغان است.
روستای چلک به واسطه پرورش نیروهای نخبه که در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی کشور هم اکنون خوش می درخشند، نام و آوازه بسیار بزرگ دارد. راه آسفالته، وجود آب شرب، گاز، تلفن، برق و اجرای رح هادی از جمله خدماتی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی به این روستا تأمین کرده و از بابت این زیرساخت ها مشکلی وجود ندارد.
از مشکلات اساسی این روستا نبود زمینه های شغلی است که باعث مهاجرت خیل عظیمی از جمعیت جوان به کلانشهرها شده است. به زعم کارشناسان روستای چلک جزو معدود روستاهای شهرستان است که می تواند در بحث جذب گردشگر بوم گردی و گردشگر سلامت به علت آب و هوا و طبیعت بکر موفق باشد.

لزوم تکمیل طرح هادی روستای چلک
یکی از اهالی روستای چلک در رابطه با مشکلات این روستا به همشهری گفت: تکمیل طرح هادی این روستا که یکی از مناطق مهم گردشگری استان است، یکی از خواسته های دیرینه اهالی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
«محبت قادری» اظهار کرد: مسیر اصلی روستا با همت بنیاد مسکن تکمیل شده که جای تقدیر دارد، اما انتظار ما این است با تکمیل تمام طرح هادی در معابر فرعی و معرفی ظرفیت های این روستا توسط رسانه ها و دستگاه های دخیل، زمینه حضور گردشگر در این منطقه فراهم شود.
وی تصریح کرد: به واسطه فاصله نزدیک روستا، اهالی عمدتا وسائل و مایحتاج زندگی خود را از شهر گرمی تأمین می کنند، اما برای این مهم نیازمند خودروی عمومی حمل و نقل هستیم که امیدواریم به واسطه وجود چند روستا در این مسیر مسئولان به این مهم توجه کنند.
وی همچنین اینترنت را یکی از دغدغه های اهالی ساکن در روستا دانست و گفت: در کنار اهمیت وجود اینترنت در عصر کنونی انتظار می رود دستگاه ها با معرفی شایسته این روستا در بحث گردشگری و با همکاری مردم نسبت به جذب گردشگر تلاش کنند تا از این طریق زمینه های اشتغال زائی فراهم شود.
قادری در پایان به مراسم بزرگ ایام فاطمیه برگزار شده در روستای چلک اشاره کرد و افزود: اینگونه مراسمات در طول سال کمتر در سطح شهرستان گرمی اتفاق می افتد که باید با حمایت مسئولان در سطح گسترده ای انجام شود تا عاشقان اهل بیت از کل کشور را به سمت خود بکشاند.

برگزاری آئین خاص ایام فاطمیه در روستای پلک
مسجد روستای چلک همه ساله بر اساس یک سنت آیینی در سالروز شهادت حضرت زهرا (س) برای برپایی یک سنت با سابقه بسیار طولانی شاهد خیل عظیم عزاداران از سراسر استان و حتی خارج از استان است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی گرمی مغان گفت: همه ساله در مراسم ویژه سوگواری شهادت بانوی دوعالم، حضرت فاطمه زهرا (س) آئین ویژه ای در روستای چلک با حضور شیفتگان اهل بیت برگزار می شود.
«حجت الاسلام حمید بهاری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این مراسم براساس یک سنت دیرینه است که اهالی چند روز مانده به ایام فاطمیه، با همکاری و همیاری یکدیگر چندین راس گاو قربانی را خریداری کرده و در نخستین روزهای ایام سوگواری حضرت زهرا (س) با برپایی سفره های نذر و احسان از عزاداران دختر پیامبر اسلام(ص) پذیرایی می کنند.
وی با بیان اینکه این مراسم به دلیل مردمی بودن از شکوه خاصی برخوردار است، افزود: در این روز مسجد جامع چلک حضور عزاداران کثیری را از نقاط مختلف استان و حتی سایر استانها شاهد می شود که یک ظرفیت برای جذب گردشگر مذهبی به شهرستان است.

روستای چلک بالای ۴۰۰ نفر جمعیت دارد
بخشدار مرکزی گرمی مغان گفت: طبق سرشماری سال گذشته این روستا ۴۰۴ نفر جمعیت و ۱۲۴ خانوار جمعیت دارد که از این تعداد ۱۸۸ نفر مرد و ۱۲۴ زن هستند.
«حسن ندائی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این در حالی است در سرشماری سال ۱۳۷۰ این روستا ۱۰۵ خانوار و ۷۳۱ نفر جمعیت داشته و این تعداد در سال ۱۳۸۵ به ۴۵۹ نفر جمعیت با ۱۰۷ خانوار رسیده است.
وی با بیان اینکه این آمار نشانگر مهاجرت جمعیت جوان خانواده ها است، تصریح کرد: علی رغم کاهش چشمگیر جمعیت کل روستا، تعداد خانواده ها تغییر نیافته است که ناشی از افزایش جمعیت پیر در روستای چلک است.
این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی کاهش جمعیت جوان، نبود زمینه های شغلی پایدار در این روستا است که برای رفع این دغدغه مات پیشنهاد ایجاد خانه های سنتی در قالب مهمان پذیر را داده ایم که در صورت همکاری اهالی می توان از این ظرفیت استفاده کرد.
وی قابلیت اصلی روستای چلک را گردشگری دانست و گفت: این روستا به واسطه قرارگیری در دامنه کوه بزرگ آزنا و موغان داغی از آب و هوای بسیار مطبوع و خنک بکر در فصل تابستان برخوردار است که می تواند عاملی برای جذب گردشگر سلامت باشد.
ندائی تقویت بنیه مذهبی این روستا را لازم و ضروری دانست و گفت: با توجه به برگزاری مراسم ایام فاطمیه که شاهد خیل جمعیت در این روستا هستیم، می توان با افزایش تبلیغات مثبت در این زمینه و حمایت همه دستگاه ها این مراسم را در سطح ملی مطرح کنیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. yusuf گفت:

    یاشا اقای قاسمیان

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید