لزوم کنترل بازار و جلوگیری از گرانفروشی در گرمی

Image result for ‫کنترل قیمت گرانفروشی‬‎

آزادلو : نظارت بر بازار جهت جلوگیری از گران فروشی و خام فروشی در برخی از محصولات یکی از موضوعات مهمی است که به علت ارتباط مستقیم با مردم، باید مورد توجه دستگاه های ذی ربط قرار گیرد. در سطح استان اردبیل و به خصوص شهرستان گرمی نیز در سال های گذشته نظارت دقیقی بر بازار را شاهد بودیم، اما گاها مواردی مشاهده می شود که باید کنترل شود.
احتکار و گران فروشی از گذشته دور در میان برخی از کسبه و بازاریان دیده می شود و دستگاه هایی همچون صنعت، معدن و تجارت و پلیس اصناف و اتحادیه اصناف وظیفه جلوگیری و برخورد با گرانفروشی را دارند. گاها در ایام خاص سال که برخی محصولات مورد نیاز مردم می شود، فروشندگان نسبت به احتکار و گرانفروشی اقدام می کنند.
یکی از روش های اساسی برای کنترل قیمت بازار ایجاد کمیته ویژه متشکل از خود اصناف و بازاریان و کارشناسانی از ادارات مرتبط است که نقش آن ها تعیین قیمت مشخص برای محصولات است. در بیشتر مواقع نبود قیمت مشخص بر روی یک محصول باعث سو استفاده فروشنده شده و نرخ های بالایی برای محصولات خود مشخص می کند.

نبود بازارهای ویژه اصناف مختلف در گرمی
یکی از بازاریان شهر گرمی در این زمینه به همشهری گفت: یکی از مشکلاتی که مردم و کسبه فعال گرمی با آن مواجه هستند، نبود بازارهای ویژه برای اصناف مختلف همچون میوه و غیره است.
«جابر کریم زاده» افزود: شهرداری و سایر دستگاه ها دخیل اگر بتوانند با ایجاد بازارهای روز و یا بازارهای ویژه برخی اصناف خاص همچون میوه فروشی و یا بخش غلات و غیره را در نقاط خاصی ساماندهی کنند، شاهد نظم مشخصی در بازار گرمی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه مشکل بازار گرانی است نه گران فروشی، تصریح کرد: افزایش قیمت محصولات مختلف بر اساس فاکتور خرید انجام می شود و بعلت تورم موجود در کشور در هربار خرید محصولات شاهد گرانی هستیم و نباید این موضوع را نیز نادیده گرفت.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: قطعا برخورد با گران فروشان برای کنترل بازار یک اقدام ضروری است و اگر انجام نشود، شاهد بی نظمی در وضعیت منطقه خواهیم بود اما در کنار این نظارت ها مسئولان دغدغه ها کسبه بازاری را نیز مورد توجه قرار دهند.

بازرسی میدانی برای تنظیم بازار
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان گرمی مغان گفت: از ابتدای سالجاری بازرسی هایی از واحدهای صنفی و غیر صنفی جهت تنظیم وضعیت کلی بازار انجام شده است.
«رحیمعلی کیانی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: علاوه بر بازرسی مستقل این اداره، گشت‌های مشترک به‌صورت مستمر با همکاری اداره صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، شبکه بهداشت، دامپزشکی، اتاق اصناف و نیروی انتظامی اجرا می شود.
وی از فعالیت ۸ اتحادیه صنفی در شهرستان گرمی مغان خبر داد و افزود: ما در برخی زمان های لازم نسبت به ایجاد نمایشگاه های مختلف محصولات برای کنترل بازار و کاهش قیمت بازار اقدام می کنیم که بسیار موثر بوده و بدون برخورد شاهد نوسان ثابت قیمت ها هستیم.
این مقام مسئول بیان کرد: در زمینه گرانفروشی، عده‌ ای از حجم تقاضاهای مردم سوء استفاده می ‌کنند که در این خصوص با متخلفان به شدت برخورد شده و با توجه به اینکه موضوع به کل مردم آسیب می زند، بدون هیچ اغماضی با تشکیل پرونده به دستگاه قضائی معرفی می شوند.
کیانی با بیان اینکه  مهمترین کالاهای مورد نیاز مردم در بخش های مختلف بازار با نظارت پلیس امنیت و بازرسان این اداره تحت کنترل است، تصریح کرد: جلوگیری از سوءاستفاده افراد سوجود که با واردات کالاهای غیر اصل به ‌صورت قاچاق و جعل ضمانتنامه‌های اصلی اقدام به فریب خریداران می‌کنند، با برخورد جدی و قانونی مواجه خواهند بود.
وی وجود قیمت بر روی همه محصولات را یک الزام قانونی دانست و گفت: در صورت حضور بازرسان این اداره در مغازه ها و مشاهده نشدن قیمت محصولات، فرد خاطی متخلف محسوب شده و با تشکیل پرونده به دستگاه قضائی معرفی می شود.

ممنوعیت گران فروشی به لحاظ شرعی و قانونی
دیر اجرائی مجامع و اتحادیه های صنفی شهرستان گرمی مغان نیز گفت: هرگونه گران فروشی و احتکار هم از لحاظ قانونی ممنوعیت داشته و با جدیت برخورد می شود و هم اینکه به لحاظ شرعی دارای مشکل اساسی است.
«جواد حامدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این اتحادیه بر نحوه صدور پروانه کسب برای شغل های مختلف نظارت داشته و در صورت فعالیت بدون صدور پروانه، نسبت به تذکر و در نهایت پلمپ واحد تجای، خدماتی و یا تولیدی اقدام می کند.
وی با بیان اینکه به دلیل اجاره بالا و از طرفی نبود فضای کافی، بسیاری از اصناف، واحدهای صنفی خود را تعطیل کرده اند، افزود: اصناف دارای پتانسیل عظیمی در بخش تولید، توزیع، اشتغال، صادرات و خدمات هستند که اگر ساماندهی شوند، می ‌توانند در ایجاد اشتغال و خودکفایی و مهمتر از آن در توسعه صادرات کشور موثر باشند.
دبیر مجامع اصناف شهرستان گرمی ساماندهی اصناف مختلف با ایجاد بازارهای روز را عاملی برای از بین رفتن تفاوت قیمت ها دانست و گفت: در صورت اجرای این طرح و انتقال اصناف مختلف به محل های مشخص، تفاوت قیمت محصولات در مغازه های مختلف به طرز چشمگیری کاهش یافته و این خود عاملی برای جلوگیری از گران فروشی خواهد شد.
خاطر نشان می سازد در ایام خاص سال همچون نزدیکی به روزهای پایانی سال و یا اعیاد و روزهای خاص در طول سال شاهد گرانی برخی محصولات می شویم. با توجه به اینکه در این ایام شاهد افزایش خرید مردمی می شویم، شایسته است دستگاه ها دخیل سطح نظارت بر بازار و محصولات ارائه شده را افزایش دهند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید