چرا بهنامجو باید استقبال می شد؟

آزادلو : اردبیل خیلی دیر به عنوان یک استان مسیر توسعه متکی به داشته های خود را آغاز کرد.
🔸وجود کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی متعدد در ورودی های چندگانه تبریز علاوه بر شهرکهای صنعتی و مونتاژهای خودرویی و پتروشیمی اش، و عدم وجود نشانه هایی قابل توجه از صنعتی شدن در اردبیل، مغان، مشگین و خلخال، گویای نامهربانی های تاریخی به دیار دارالارشاد از سوی “مادری” مدعی است که حتی در حق ما “دایگی” هم نکرده است.
🔸پس از استان شدن هم، توسعه در اردبیل فراز و نشیب های مختلفی داشته و در هر دوره، جهش ها و پسرفت هایی را تجربه کرده است.
🔸فارغ از نگاه های سیاسی و تعصبات گروهی معمول، استان سه دوره طلایی در توسعه،تحرک و پویایی را با لحاظ مدیریت استانداران مختلف سپری کرده است: دوره محمود احمدی نژاد، دوره سیدجواد نگارنده و دوره علی نیکزاد.
🔸در هر سه مقطع توجه به زیرساختها، امورات زیربنایی، تحرک و حرکت به جلو، تبدیل شدن استان به کارگاه عمرانی و پایه گذاری سرمایه گذاری های مهم و موثر، ملموس و مشهود هست هرچند برخی از آنها بعدها مورد غفلت قرار گرفته باشد.
🔸در دوره سایر استانداران به دلایل مختلف از قبیل: سیاست زدگی ناشی از اوضاع مرکز، چربش نیروهای صرفا سیاسی فرصت سوز بر نیروهای کاری و عمرانی، داشتن نگاههای تبلیغاتی و انتخاباتی، درگیر ساختن منابع و مولفه های قدرت با نگاههای صرفا انتخاباتی و نه کاری وصرف منابع در همین راستا، جزیی نگری علیرغم پاک دستی و عدم اعمال مدیریت جامع نگر، نداشتن سواد کافی مدیریتی و گشاد بودن ردای مدیریت عالی استان بر قامت فرد، حرکتهای موردی پروژه ای بدون لحاظ جامعیت مباحث توسعه، و در نهایت درگیر ساختن اذهان جامعه با شعارهای رنگ و لعابدار،ایجاد توقعات غیرقابل تحقق، بازی با کلمات و واژه های اتوکشیده و ادکلن زده، گفتاردرمانی های دردزا، اردبیل فرصت های طلایی متعددی را از دست داده است و وضعیتی دارد که هر انسان دلسوزی را به تامل جدی وا می دارد.
🔸بهنامجو که چشم اندازهای سیدجوادنگارنده گونه و عملگرایی مدل علی نیکزاد(دوره استانداری) را توامان داراست، در حالی استان را تحویل می گیرد که راه آهن در چهارسال گذشته یک متر هم پیشرفت نداشته، پتروشیمی از ادبیات توسعه استان رخت بربسته، نه تنها برای منطقه ویژه اقتصادی”نقد” دارای مجوز، قدم خاصی برداشته نشده بلکه “نسیه” منطقه آزاد تجاری نامعلوم و شایدهم ناممکن، دنبال می شود، نرخ بیکاری در استان صعودی است، وضعیت اندک واحدهای صنعتی استان اساسا تعریفی ندارد، حقابه استان از قزل اوزن پیگیری نشده و در حال از دست دادن منابع آب ارس هم هستیم، رتبه ما در سیستمهای آبیاری نوین علیرغم تخصیص منابع بلاعوض دولتی، در بهترین حالت ۲۹ است،استراتژی مشخصی در حوزه اقتصادی استان مشاهده نمی شود، سفرهای خارجی انجام شده برون داد مشخص و موثری را در وضع زندگی و معیشت استان نشان نداده است، در یک کلام اردبیل به شدت استانی سیاست زده شده و تفکر کار و تلاش توسعه ای هم اگر بوده باشد در مراحل بعدی قرار دارد.
🔸 همه این مشکلات در جریان معارفه استاندار جدید، حضور کمیسیون کشاورزی در اردبیل و به مناسبت های مختلف در سخنان و مصاحبه های مسوولان استان از قبیل امام جمعه محترم اردبیل و نمایندگان معزز استان و و منتقدان و حامیان دولت آشکار بوده و یا به وضوح مستتر است.
🔸بر همین مبناست که به استثنای اندک فرصت طلبانی که منافعشان در آب گل آلود است، همه آنهایی که دلشان برای استان می تپد با اندک اطلاعاتی هم که از تجارب و سوابق استاندار جدید داشتند به استقبال وی رفتند.برای استقبال کنندگان از بهنامجو از هر جریان و مشرب سیاسی، نوع نگرش سیاسی وی اهمیتی نداشت بلکه مهم تر از هر چیزی استقرار مجدد روحیه کار و تلاش و پیگیری موثر است تا در یک فاصله زمانی مشخص با اعداد و ارقام معین، رشد و پیشرفت استان قابل ارایه باشد و افق های جدیدی هم ایجاد شود و این نکته ای است که باید در محور فعالیتهای وی قرار گیرد.
🔸بهنامجو از سوی صرفا دو گروه استقبال نمی شود: اول، آنهایی که منافع شان در برجسته شدن تضادهای سیاسی و ایجاد دوگانه های سیاسی اجتماعی است و آن را در دوره جدید دور از دسترس می بینند.دوم، آنهایی که وی را می شناسند و برآوردشان این است که با مدیریت خاص و موثر استاندار جدید که نمه هایی از آن در چند هفته اخیر به نمایش درآمده، ممکن است رفقایشان به باد فراموشی مطلق سپرده شوند.

 • شهرام محمدی – روزنامه نگار

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. همکار فرمانداری گفت:

  تحلیل خوب و ارزشندی بود جناب محمدی عزیز، بزرگترین امتیاز جنابعالی متشرع بودن و صداقت در گفتار و کردار است و انتقاد کننده منصف هستی نه تخریب گر. موفق باشید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. م سلطانی گفت:

  با سلام
  از نکات ارزشمندی که جناب محمدی اشاره کرده اند تشکر میکنم واقعیت امر استان اردبیل از لحاظ اقتضادی در وضعیت تاسف باری قرار گرفته است بررسی شاخصهای اقتصادی استان هر منصفی را نگران میکند یکی از بهترین شاخصها برای ارزیابی تولید ناخالص داخلی و سهم اردبیل از GDP کل کشور است شاید باور نشود که سهم اردبیل از تولید ناخالص داخلی کشور آنقدررقمی ناچیزاست که نام استان در رتبه بندی کشوری در سطوح پایین قرار گرفته است .
  منابع سرشار معدنی و فرصتهای کشاورزی و گردشگری میتواند با تلفیق مدیریت کارآمد که کم هم نیستند،اردیبل را از لحاظ اقتصادی به جایگاه مناسب در کشور برساند در صورتیکه بقول دوستمان از سیاسی کاری و هم حذفی دست برداشته شود
  انشالله که بشود….

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید