لزوم رعایت بهداشت مدارس برای افزایش سطح سلامت

Image result for ‫شپش سر دانش آموز‬‎

آزادلو : با توجه به شروع سال تحصیلی جدید رعایت نکات بهداشتی و آموزش مسائل بهداشت فردی برای حفظ سلامت دانش آموزان مخصوصا سال اولی ها لازم است، زیرا در سایه نعمت سلامت است که می توان به تحصیل علم و دانش پرداخت. شهرستان گرمی مغان نیز به دلایل مختلف به خصوص وضعیت نامناسب بهداشتی معابر شهری، رعایت بهداشت مدارس یکی از اولویت ها محسوب می شود.
«شپش سر» یکی از این مواردی است که میان دانش آموزان منطقه به وفور دیده می شود که یکی از دلایل آن را کوتاهی دانش آموز در رعایت بهداشت فردی عنوان می کنند. به همین منظور به صورت متوالی کارشناسان شبکه بهداشت و درمان برای بررسی وضعیت دانش آموزان و جلوگیری از شیوع هرگونه بیماری بازدیدهای مکرر از مدارس را انجام می دهند.
افزایش ارتقای سلامت دانش آموزان علاوه بر ایجاد محیطی سالم و بهداشتی، باعث افزایش سطح آگاهی نسل های آینده از موارد بهداشت فردی می شود که نتیجه آن برای توسعه شهری نیز موثر خواهد بود. از سوی دیگر دانش آموزان به خصوص در سطوح پائین به لحاظ توان جسمی برای مقابله با بیماری ها ضعیف هستند و از این رو لازم است بهداشت آن ها تحت مراقبت باشد.

شپش سر، بلای جان دانش آموزان گرمی
یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: کمتر از دو ماه از آغاز سال تحصیلی جدید می گذرد اما شیوع شپش در مدارس شهرستان موجب نگرانی شدید مسئولان و خانواده‌ها شده و بلای جان دانش آموزان شده است.
صادقی افزود: دانش آموزان زیادی به این مشکل دچار هستند که همه آن ها به بی توجهی والدین در مراقبت از فرزندان و کوتاهی مدارس در ارائه آموزش های لازم و گاها برخورد با سهل انگاری در سالم نگه داشتن خود ناشی می شود.
وی با بیان اینکه باید در هر مدرسه ای یک کارشناس بهداشتی به صورت دائمی مستقر باشد، افزود: اختصاص ساعاتی در هفته برای آموزش مسائل بهداشتی به دانش آموزان و بررسی وضعیت آن ها باید توسط یک کارشناس متخصص در مدارس به صورت دائمی انجام شود.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: متأسفانه شیوع این بیماری در بین دانش آموزان در حالی است که مشاهده می شود مدارس استان با کمبود شدید مربی بهداشت مواجه هستند و این امر مشکل بهداشتی در جامعه هدف را تشدید می‌ کند.​

الزام برای رعایت موارد بهداشتی در مدارس
رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی گرمی مغان گفت: رعایت موارد بهداشتی در مدارس یک ضرورت برای متولیان و مربیان آموزشی و ناظران شبکه بهداشت است.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ما به صورت مکرر و عمدتا سرزده از وضعیت بهداشت مدارس بازدید می کنیم و اگر شاهد هرگونه کوتاهی در این زمینه باشیم بدون اغماض برخورد خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه کوتاهی در موضوعات مربوط به سلامت عمومی مردم به هیچ وجه بخشودنی نیست، افزود: فعالیت نهادهای مرتبط به صورت کامل رصد می شود و نباید شاهد هیچ کوتاهی و خلل در موارد مرتبط با سلامت عمومی باشیم.
فرماندار گرمی مغان بیان کرد: توزیع لوازم بهداشتی لازم، ارائه آموزش های بهداشتی توسط مربیان ذی ربط، تفهیم والدین برای ارتقای سلامت دانش آموزان و مهمتر از آن ها تمیز و سالم نگه داشتن محیط مدرسه از جمله مواردی است که باید مورد توجه شبکه بهداشت و آموزش و پرورش قرار گیرد.
امامی در رابطه با موضوع افزایش شپش سر در میان دانش آموزان تصریح کرد: آموزش و پرورش با همکاری شبکه بهداشت و درمان با نهایت توان نسبت به رفع این مشکل بهداشتی از مدارس همت کنند تا زمینه رشد و فراگیر شدن فراهم نشود.

کاهش شپش زدگی نسبت به سال قبل
رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان از کاهش آمار شپش سر در میان دانش آموزان شهرستان گرمی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: کارشناسان ذی ربط این نهاد به صورت مکرر از مدارس بازدید می کنند.
«اسلام مجد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد:  ابتلا به شپش زدگی ربطی به وضعیت اقتصادی یا محرومیت ندارد بلکه ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی است و مستلزم آموزش لازم در مدارس و مراقبت توسط والدین است.
وی با بیان اینکه این بیماری قابل انتقال به سایر افراد بوده و نیازمند مراقبت بهداشتی است، افزود: کارشناسان بهداشت سلامت شبکه بهداشت و درمان گرمی مغان به صورت متواللی از مدارس مختلف بازدید و وضعیت خود مدرسه و دانش آموزان را بررسی می کنند.
این مقام مسئول بیان کرد: در صورت مشاهده شپش زدگی در دانش آموزان شامپوهای مخصوصی توزیع می شود تا این بیماری از بین برود، اما شرط ریشه کن شدن شپش زدگی رعایت بهداشت از سوی دانش آموزان است که جز با همکاری والدین ممکن نیست.
وی با راه های انتقال شپش زدگی در میان دانش آموزان اشاره کرد و گفت: انتقال از یک فردبه‌فرد دیگر می‌تواند از طریق تماس مستقیم و با استفاده از وسایل شخصی دیگران مثل شانه، کلاه، شال، حوله و روسری صورت گیرد در این راستا دانش آموزان سعی کنند از وسایل شخصی خود به‌تنهایی و با رعایت نکات بهداشتی استفاده کنند.
مجد بر لزوم رعایت همه موارد بهداشتی در کنار بهداشت موی سر تأکید کرد و افزود: با توجه به آغاز فصل سرما و استفاده از لباس‌های گرم به‌خصوص در بین دانش آموزان پیش‌بینی‌ها در خصوص افزایش تعداد ابتلا دانش آموزان به این مشکلات بهداشت و درمانی وجود دارد که باید نهایت مراقبت انجام شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید