تأسیس شهرداری، مطالبه اصلی اهالی موران

آزادلو : توسعه زندگی شهرنشینی و زرق و برق آن برای اهالی روستاهای کوچک و بزرگ در سال‌های اخیر آنقدر زیاد بود که تبدیل روستاها به شهر آرزوی بسیاری از روستاییان شد. مبرهن است فراهم شدن امکانات شهری و تأسیس شهرداری در مناطق روستایی که این قابلیت را دارند، زمینه توسعه چشمگیر را فراهم می کند.
شهر شدن مرکز بخش موران از توابع شهرستان مغان یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر در دست بررسی بوده، اما تاکنون اقدام موثر و ملموسی در این زمینه دیده نشده است. پیش از این نماینده ویژه معاون اول رئیس جمهور و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از نزدیک وضعیت مرکز بخش موران را بررسی و در این زمینه رایزنی هایی انجام شده است.
با توجه به جمعیت کم روستای زهرا، اتصال چند روستای اطراف مرکز بخش موران و تبدیل همه آن ها به یک شهر با مدیریت واحد در طول یک سال اخیر در دست بررسی بوده است. تبدیل مرکز بخش موران به شهر با تأسیس شهرداری می تواند در قالب اعتبارات ویژه شهرداری و از محل درآمد های این نهاد صرف امورات مختلف و توسعه زیربنایی محیط این منطقه شود.

تأسیس شهرداری در مرکز بخش مطالبه اصلی مردم
یکی از اهالی ساکن در روستای زهرا در این زمینه به همشهری گفت: شهر شدن مرکز بخش موران و تأسیس شهرداری مطالبه اصلی مردم بخش موران است که امیدواریم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
«صابر علی نژاد» افزود: مرکز بخش موران به واسطه نبود امکانات در طول سال های گذشته به پیشرفت مطلوبی دست نیافته و اکنون شاهد هستیم بسیاری از روستاهای این بخش، جمعیت بالاتری نسبت به مرکز بخش دارند.
وی تصریح کرد: اگر مسئولان همت کنند می توان با اتصال چند روستا به یکدیگر و تأسیس شهرداری زمینه جهش و توسعه در این نقطه مرزی را ایجاد کرده و در نتیجه آن رونق منطقه با ایجاد بازارهای مختلف و افزایش درآمد مردم خواهد شد.
علی نژاد ایجاد شهرداری در مرکز بخش موران از جهات مختلف حائز اهمیت دانست و گفت: قطعا در صورت توئجه مسئولان به این منطقه و ایجاد شهرداری، درآمد های حاصل از افزایش ساخت و ساز و خانه باغ ها صرف توسعه مرکز بخش موران خواهد شد.

اختصاص یک میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت
معاون فرماندار گرمی مغان گفت: مبلغ یک میلیارد ریال جهت ایجاد زیرساخت های مقدماتی برای اتصال روستاهای اطراف مرکز بخش به یکدیگر از سوی نماینده اخذ شده و در حال اجرای این طرح هستیم.
«کامل کریمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: اتصال روستاهای سیدلر، تازه کند، کردلر و در صورت امکان کلانسورا به روستای زهرا با توجه به فاصله نزدیک به یکدیگر و تبدیل آن ها به شهر در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: بر اساس قانون وزارت کشور جمعیت روستاهای یاد شده با یکدیگر شرایط لازم برای شهر شدن را ایجاد می کند و طبق سرشماری سال ۹۵ مجموع جمعیت روستاهای کلانسرا، کردلر، تازه کند، سیدلر و زهرا نزدیک به ۱ هزار و ۵۰۰ نفر می شود.
این مقام مسئول بیات کرد: نماینده مردم گرمی با مقامات کشوری جهت اخذ مجوز لازم برای این موضوع رایزنی هایی انجام داده است، افزود: در صورت ایجاد زیرساخت های لازم با اختصاص اعتبار جهت اتصال به صورت خیابان بین روستاها، شرایط لازم برای شهر شدن به وجود می آید.

آمادگی تغییر کاربری از کشاورزی به مسکونی
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: این اداره با هماهنگی جهاد کشاورزی شهرستان آمادگی تغییر کاربری اراضی کشاورزی مابین روستاها به مسکونی را دارد.
«محمد علی رحیمی» اظهار کرد: این اقدام جهت اتصال روستاها به یکدیگر با ایجاد خانه باغ ها توسط اهالی در حریم راه ها و رونق ساخت و ساز در مرکز بخش موران است که پس از تلاش های انجام یافته مجوز تغییر کاربری داده می شود.
وی از ایجاد زیرساخت های لازم جهت اتصال این روستاها به یکدیگر خبر داد و گفت: هم اکنون طرح کانال کشی و جدول گذاری بین روستاهای زهرا و سیدلر در حال انجام است و پس از تکمیل نسبت به شن ریزی و در سال های گرم نسبت به آسفالت ریزی اقدام می شود.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی اضافه کرد: در حال اجرای طرح هادی با سرعت مطلوب در هر روستا هستیم زیرا اگر مجوز تأسیس شهرداری داده شود، بنیاد مسکن قانونا حق دخالت در امورات داخلی این منطقه را نخواهد داشت.

انتخاب نام بر اساس سلیقه اهالی ساکن
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: نام شهر مورد نظر برای اتصال چند روستای مرکز بخش موران به یکدیگر باید با سلیقه اهالی ساکن و بدون هیچگونه ناراحتی انتخاب شود.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: تلاش های لازم برای تحقق این موضوع در حال انجام است و با چندین مقام کشوری در این زمینه صحبت هایی شده و در حال طی روند قانونی این موضوع هستیم.
وی با بیان اینکه در صورت همکاری مردم در اتصال این چند روستا به یکدیگر این کار انجام شدنی است، افزود: شهر شدن مرکز بخش موران باعث توسعه همه روستاهای حاشیه مرکز بخش می شود و طبعا اهالی اگر بدنبال توسعه هستند، همکاری لازم با دستگاه های مرتبط را داشته باشند.
این نماینده مجلس اسلامی تأکید کرد: نباید تنها به تأسیس شهرداری در این بخش بسنده کرده و بدون تلاش لازم برای توسعه تنها نام شهر را یدک بکشد، زیرا این تجربه در چند نقاط کشور موفق نبوده و چنین شهرهایی همان روستای سابق با نام شهر هستند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید