شهرنشینان محله جوادیه گرمی در کالبد روستا

آزادلو : «جوادیه» نام یکی از محلات شهر گرمی است که قدمت آن با توجه به قرارگیری در نیمه قدیمی شهر، به چند صد سال و حتی به علت نزدیکی به محله قلعه باشی به دوره پارت ها برمی گردد. این محله که در میان مردم با عنوان «موجره» شناخته می شود، با توجه به قرار گرفتن در کوهپایه آنطور که باید و شاید توسعه نیافته است.
شهر گرمی با توجه به موقعیت جغرافیایی خود به دو قسمت ناهموار و نیمه هموار تقسیم بندی می شود که قسمت ناهموار قدمت بالاتری دارد. محله جوادیه نیز با توجه به قرارگیری در دامنه کوه های مشرف بر شهر گرمی، کاملا به صورت ناهموار و شیب دار بوده و این موضوع خود باعث مشکلات در تأمین امکانات شده است.
جمعیت نزدیک به ۲ هزار نفری ساکن در محله جوادیه در طول سال های گذشته به علت کم توجهی دستگاه های اجرائی گله مند بوده و خواستار تأمین امکانات شهری هستند. بحث توسعه شهری با افزایش امکانات و مبلمان و توجه به زیبایی از موضوعات مهمی است که تاکنون در این محله مورد توجه قرار نگرفته است.

جوادیه روستایی در نام محله شهر است
شهروند ساکن در محله جوادیه گرمی گفت: محله جوادیه با توجه به مشکلات عدیده در واقع روستایی است که نام محله شهر را یدک کشیده و در حاشیه شهر گرمی قرار دارد.
اجاق پور در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: معابر این روستا وضعیت غیرقابل تحملی داشته و در فصول بارشی سال تردد با پای پیاده هم امکان پذیر نیست و در کنار آن کانال های آب نیز وضعیت مطلوبی ندارند.
وی با بیان اینکه رودخانه موجره چایی که از داخل محله جوادیه می گذرد، وضعیت اسفناکی داشته و بهداشت عمومی اهالی را تهدید می کند و با این حال دستگاه های متولی چند سال یکبار نسبت به لایروبی این رودخانه اقدام می کنند.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: سالن جوادیه یک ظرفیت برای توسعه این محله است و از این رو از مسئولان انتظار داریم خیابان منتهی به این سالن که تردد با خودرو نیز به سختی انجام می شود، زیرسازی و آسفالت ریزی شود.

توسعه محله جوادیه با تکمیل کمربندی
عضو شورای شهر گرمی نیز در این زمینه به همشهری گفت: با تکمیل کمربندی شهر گرمی که از پشت محله جوادیه می گذرد، این محله توسعه یافته و سبب رونق ساخت و ساز در حاشیه کمربندی خواهد شد.
«بهمن قهرمان زاده» افزود: سال های گذشته عملیات زیرسازی این مسیر انجام شد، اما به علت تردد پائین از این مسیر تکمیل و آسفالت ریزی آن انجام نشد در حالی که می توانست دو قسمت شهر از ورودی جاده قدیم به جدید را به یکدیگر متصل کند.
وی با بیان اینکه محله جوادیه به علت غفلت های چندین ساله در بن بست توسعه ای قرار گرفته است، افزود: بهترین راهکار برای نجات این محله توسعه با عنوان گردشگری و ایجاد آلاچیق های مختلف در پارک معلم جوادیه گرمی و مسیر پیاده روی مناسب است.
عضو شورای شهر گرمی بیان کرد: بی شک افزایش ساخت و ساز در این منطقه اکثرا توسط مهاجرت ساکنان روستاهای اطراف شهرستان بوده است که بدون اصول مهندسی شهرسازی اقدام به ساخت مسکن ها شده که یکی از دلایل نرسیدن به پیشرفت مطلوب نیز همین موضوع است.
قهرمان زاده بر لزوم تدوین سند جامع توسعه محلات گرمی تأکید کرد و افزود: یکی دیگر از راه های توسعه این محله احداث چهارراه مرکز شهر است که یکی از خیابان های این چهارراه از محله جوادیه می گذرد و باعث توسعه آن نیز خواهد شد.

ایجاد پارک معلم در محله جوادیه گرمی
یک ماه پیش بود که شهردار وقت گرمی گفت: با توجه به نیاز ضروری شهر گرمی به توسعه فضای سبز، در سال های گذشته شهرداری اقدام به ایجاد پارک معلم در کنار سالن محله جوادیه کرده و یک نفر به صورت مستمر از این فضای سبز نگهداری می کند.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: لازمه توسعه هر محله ای همکاری همه جانبه اهالی است و اگر اهالی این محل همچون سایر نقاط همکاری و همیاری داشته باشند، مشکلات مرتفع خواهد شد.
وی با بیان اینکه آسفالت ریزی حسب اولویت در سطح شهر گرمی انجام شده است، افزود: معابر بیشتر محلات پرجمعیت شهر گرمی نیز وضعیت مناسبی ندارد و این نهاد بر حسب اولویت محلاتی که نیازمند آسفالت ریزی هستند اقدام می کند.
حسن زادع بیان کرد: شهرداری برای کانال کشی و ایجاد مسیرهای عبوری آب های سطحی در این محله برنامه های در دست اجرا دارد که با مساعد شدن وضعیت جوی در کنار اقدام برای آسفالت ریزی و لکه گیری در نقاط حساس اقدام کرده است.
وی در رابطه با وضعیت رودخانه موجره چایی گرمی نیز گفت: نه تنها این رودخانهبلکه رودخانه دیگر عبوری از مرکز شهر گرمی نیز وضعیت مناسبی ندارد که یکی از دلایل اصلی آن بی توجهی مردم در ریختن زباله به این محل است که باعث انباشت آن و ترسیم چهره ای زشت می شود.
حسن زاده اضافه کرد: با این حال شهرداری نسبت به لایروبی رودخانه ها به فراخور اعتبار و وجود تجهیزات مورد نیاز اقدام می کند، اما نباید شاهد انباشت زباله پس از لایروبی باشیم و لازمه داشتن شهری بهداشتی و زیبا جلوگیری از ریختن زباله در معابر عمومی است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. شهروند گفت:

  با تشکر از لطف نگارنده مطالبی هست که جا دارد مسءولین شهر برآن توجه داشته باشند
  یکی اینکه موجره در ده سال گذشته یه بار آسفالت ریزی شده،دوم اینکه مسوولین بهداشت شهری اصلا توجهی به این محله قدیمی ندارن، از زیبا سازی هم نگیم که اصلا به فکرشم نیستن، لایروبی موجره چایی هم که انگار نه انگار، خرید و فروش طیور به روش غیر بهداشتی در ورودی محله هم که افتضاحه، همه جا مناطق کوهپایه ای بهترین مناطق شهری حساب می شن ولی تو گرمی برعکسه، حیف مردمان شریف این محله که از امکانات اولیه شهری بی بهره ان، نمونه ش عدم نامگذاری کوچه ها، پلاک گذاری،جمع آوری زباله و….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • عرفان شهباززاده گفت:

   از مسعولین خواهشمندیم رسیدگی کنند بنده بیست ساله تو این محله زندگی میکنم طول بیست سال پیشرفت یا رسیدگی ندیدم شهرداری یا مسعولین اصلا رسیدگی نمیکنند به لطف شهرداری همیشه وقتی در فواصل سرما آخرین محله ای که نمک پاشی میشه همین محله است

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید