لزوم استفاده از ظرفیت های بیمارستان ولایت گرمی

آزادلو : قبل از سال ۱۳۷۸ که بیمارستان مستهلک و رانش یافته گرمی به علت خطر تخریب ناگهانی، تخلیه شده بود، بخشی از زایشگاه قدیمی گرمی به عنوان بیمارستان موقت این شهر تعریف شد اما ساختمانی که گنجایش تجهیزات، امکانات و کادر پزشکی درمانی زایشگاه و بیمارستان را بصورت یکجا نداشت، در مواجهه با خیل عظیم مراجعان، بسیاری از انتظارات را بی پاسخ می گذاشت.
بیمارستان ولایت گرمی از برکات سفر مقام معظم رهبری به این شهرستان در سال ۷۹ است. این بیمارستان ۷۶ تختخوابی با ۷هزار و دویست مترمربع زیربنا در دوطبقه، شامل بخش های جراحی عمومی، داخلی، اطفال، زنان و زایمان، نوزادان، دیالیز، آی سی یو، سی سی یو، اورژانس، رادیولوژی و آزمایشگاه، با صرف ۵۰ میلیارد ریال احداث و با صرف ۳۰ میلیارد ریال تجهیز شد که ۱۵ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات سفر مقام عظمای ولایت بود.
اکنون تنها بیمارستان گرمی محل مراجعه اهالی شهرستان از بخش ها و روستاهای اطراف بوده و جمعیتی نزدیک به ۸۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد. اما وضعیت درمانی اهالی گرمی مغان به واسطه نبود تجهیزات کافی پزشکی و کمبود متخصص در شهرستان، مطلوب نبوده و در سال های اخیر زمینه گله مندی اهالی را سبب شده است.

باید از ظرفیت بیمارستان گرمی استفاده کرد
یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: بیمارستان ولایت گرمی جایگاه بسیار مهمی در زندگی مردم گرمی داشته و باید از تمام ظرفیت های آن استفاده کرد.
نعیمی افزود: آنطور که مشاهده می شود تعدادی از بخش های بیمارستان ولایت گرمی بلااستفاده مانده، در حالی که می توان با جذب متخصصین رشته های مختلف نسبت به فعال سازی این بخش ها نیز اقدام کرد.
وی با بیان اینکه این بیمارستان می تواند در جذب گردشگر نیز موثر باشد، تصریح کرد: بهتر است مسئولان شهرستان با جذب متخصصین مطرح در بخش های مختلف زمینه توسعه توریسم درمانی از شهرهای اطراف و حتی کشورهای خارجی با توجه به در مسیر بودن بیمارستان را ایجاد کنند.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: گاها مشاهده می شود بعلت نبود متخصص با وجود مشکلات عادی بیمار به مرکز استان اردبیل اعزم می شود، در حالی که این بیمارستان با این عظمت می تواند پاسخگوی هرگونه مشکلات درمانی اهالی شمال استان باشد.

ارتقای بیمارستان ولایت به مرکز آموزشی درمانی
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مغان گفت: با ارتقای بیمارستان گرمی به مرکز آموزشی درمانی ولایت گرمی زمینه استفاده از اعتبارات آموزشی برای این بیمارستان نیز فراهم خواهد شد.
«حسین قربانی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: قبل ازاین ارتقاء بیمارستان ولایت گرمی از اعتباربخشی در حوزه آموزشی محروم بود و با وجود تربیت ۱۱۷ دانشجو در این مرکز درمانی، اما اعتباربخشی آموزشی به آن تعلق نمی ‌گرفت.
وی با بیان اینکه برنامه های ویژه ای برای احیای بخش های مختلف بیمارستان ولایت گرمی داریم، تصریح کرد: اولویت اصلی ما افزایش رضایت مندی بیماران با ارائه خدمات مناسب و ایجاد شرایط لازم برای ماندگاری و علاقه مندی متخصصین برای حضور در این شهرستان است.
این مقام مسئول بیان کرد: این بیمارستان هدیه مقام معظم رهبری در سفربه این شهرستان است و براساس شاخص های تعریف شده خدمت رسانی کرده و کادر پرسنلی آن با تمام توان و تلاش جدی تصمیمات درستی را در حوزه ارتقای سلامت مردم اتخاذ کردند.
وی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت شاهد افزیش سطح فعالیت جامعه پزشکی و خدماتی هستیم، تصریح کرد: پس از اجرای طرح تحول سلامت شاهد افزایش چشمگیر خدمات بهداشتی و درمانی در شهرستان گرمی نیز هستیم اما کاستی هایی نیز وجود دارد که به مرور مرتفع خواهد شد.
قربانی اضافه کرد: استقرار دستگاه رادیوگرافی دیجیتال و استفاده بیماران، تجهیز آزمایشگاه های این مرکز و همچنین اختصاص یک دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان و ایجاد محل لازم برای استقرار آن تا پایان ماه جاری از جمله اقداماتی است که در چند ماه اخیر برای توسعه این مرکز آموزشی درمانی انجام شده است.

افزایش ضریب اشغال تخت های بیمارستان
رئیس مرکز آموزشی و درمانی ولایت گرمی مغان گفت: افزایش ضریب اشغال تخت های بیمارستان ولایت گرمی به علت کاهش اعزام بیمار به مرکز استان بوده و در نتیجه عملکرد مثبتی است.
امین عزیزی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با تلاش مجموعه متخصصان که تعداد آن ها در این بیمارستان به ۱۵ نفر می رسد، اکنون ضریب اشغال تخت های بیمارستان افزایش چشمگیری داشته است که به علت کاهش اعزام و رفع مشکلات بیماران است.
وی با بیان اینکه ما در تلاش هستیم با هر روش ممکن بیمار را در این بیمارستان مداوا کرده و زمینه رضایت مندی بیمار را فراهم کنیم، افزود: در ۵ ماهه نخست سالجاری به طور میانگین بالای ۱۰۰ مورد هر ماه به استان اعزام بیمار داشتیم در حالی که در شهریور ماه به ۵۴ مورد و در مهرماه ۳۷ مورد کاهش یافته است.
رئیس مرکز آموزشی درمانی ولایت گرمی بیان کرد: این مرکز یک ظرفیت بزرگ برای کل منطققه است که با عنایت مقام معظم رهبری در حجم وسیعی احداث شده، اما تاکنون از همه ظرفیت آن استفاده نشده است و ما برنامه داریم علاوه بر جذب و ماندگاری متخصصین، زمینه توریسم درمانی را فراهم کنیم.
وی بر لزوم حمایت مسئولان ارشد شهرستان و استان تأکید کرد و گفت: در صورت همراهی مردمی و حمایت مسئولان می توان ضمن فعال سازی بخش های مختلف بیمارستان، در فضایی مناسب زمینه رضایت مندی بیماران را با برخورد صحیح فراهم کرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید