بحران و آمادگی برای مقابله با آن در استان

Image result for ‫مدیریت بحران‬‎

آزادلو : در طول سال های گذشته به وضوح اثرات مخرب بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل دیده شده است که عمدتا به علت نبود زیرساخت هایی اساسی این اتفاقات رخ داده است. زلزله ۵٫۶ ریشتری سال ۱۳۷۵ استان اردبیل که باعث شد ۷۶۰ نفر از هموطنان جان خود را از دست بدهند، یکی از نمونه های عینی تاریخ این استان در مقابل بلایای طبیعی است.
اهمیت کنترل وضعیت بحرانی در زمان های وقوع بلایای طبیعی در استان اردبیل با توجه به وضعیت جوی، توپوگرافی خاص و کوهستانی بودن یکی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. نکته ای که در این زمینه حائز اهمیت است، آمادگی دستگاه های امدادی به لحاظ امکانات و تجهیزات و حضور بموقع برای امدادرسانی است.
در کنار این موضوع توجه به توسعه و استانداردسازی ابنیه های مسکونی و عمومی است که باید مورد توجه دستگاه های دولتی قرار گیرد. تعدد روستایی استان اردبیل که عموما مقاوم سازی نشده اند، در صورت وقوع هرگونه بلایای طبیعی مخرب، اثرات خطران و اسفباری را وارد خواهد آورد.

وضعیت یکسان استان ها در شرایط بحرانی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: وضعیت کل استان ها در شرایط بحرانی و اتفاقات طبیعی تقریبا در حالت یکسان و برابری قرار دارند.
«مسعود امامی یگانه» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مهمترین نکته ای که در بلایای طبیعی مورد تأکید قرار دارد، کانون اتفاق در مناطق پرجمعیت باشد و یا اینکه در منطقه ای کم جمعیت که در میزان خسارت به بار آماده بسیار موثر است.
وی با بیان اینکه استان اردبیل همچون سایر استان ها در استانداردسازی ابنیه های مسکونی و عمومی دارای نواقصاتی است، افزود: با این حال امکانات و تجهیزات دستگاه های استان به خصوص در حوزه امدادرسانی و وجود انبارهای تأمین مایحتاج به نسبت جمعیت در حد مناسبی است.
این مقام مسئول بیان کرد: همه دستگاه های مرتبط با بحران استان در شرایط آماده باش قرار داشته و در صورت وجود هرگونه اتفاقی آمادگی امدادرسانی را دارند و با هماهنگی های بعمل آمده تعدادی از نیروهای امدادی عازم مناطق زلزله زده شده اند.
وی در رابطه با زلزله اخیر در غرب کشور تصریح کرد: زلزله بالای ۷ ریشتر عموما در کل دنیا مخرب است و میزان خسارت به بار آمده نیز اگر چنین اتفاقی در سطح استان اردبیل می افتاد، مشابه وضعیت حاکم بر غرب کشور است.

تأکید بر استانداردسازی در ساخت و سازها
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل بر لزوم استانداردسازی ساخت و ساز تأکید کرد و گفت: یکی از مشکلات اساسی موجود ضعف استاندارد در ابنیه های عمومی و مسکونی است.
امامی یگانه رعایت اصول مهندسی در ساخت و سازها را ضروری دانست و افزود: از نظر سازه ای نیز این اردبیل همچون سایر استان های کشور در شرایط تقریبا برابری قرار داشته و لازم است نسبت ب استانداردسازی و توسعه ابنیه ها اقدام شود.
وی بر لزوم مهم شمردن مدیریت بحران توسط همه دستگاه ها تأکید کرد و افزود: توسعه و نوسازی تجهیزات ایمنی و مقابله با شرایط بحران توسط دستگاه ها باید در اولویت باشد و نه اینکه با توسعه در همه حوزه ها، ارتقای تجهیزات ایمنی فراموش شود.
وی همچنین در رابطه اقدامات پیشگیری انجام شده در حوزه مدیریت بحران اظهار کرد: ما به صورت مکرر نسبت به برگزاری دوره های آموزشی و نوسازی تجهیزات امدادی اقدام می کنیم و در کنار آن در حال تدوین طرح پیشگیری از وقوع بحران برای شهرستان های استان اردبیل هستیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید