مقابله با مهاجرت از بخش موران با تأمین آب شرب

Image result for ‫آبرسانی‬‎

آزادلو : آبرسانی به روستاهای بخش موران از توابع شهرستان مغان یکی از موضوعات مهمی است که در طول سال های گذشته مورد تأکید مسئولان ارشد و مطالبه اصلی مردم بوده است. مشکلات عدیده مرزنشینان مورانی در فصول گرم سال برای تأمین آب شرب باعث شده عملیات آبرسانی به موران از سال های گذشته آغاز شود.
دو ماه پیش بود که «محسن قنبری» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل در نشستی با مسئولان گرمی گفت: عملیات بزرگ اجرای مجتمع آبرسانی شهید بالازاده برای آبرسانی به روستاهای بخش موران و مجتمع آبرسانی تازه کند جمعا برای ۱۸۴ روستا با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال در دست اجرا است.
با توجه به سکونت بیش از ۶۰ درصد از جمعیت این شهرستان در روستاها و افزایش بی رویه آمار مهاجرت از مناطق روستایی، این پروژه حائز اهمیت است. کمبود امکانات به خصوص در بحث آب شرب و راه ارتباطی یکی از دغدغه های دیرینه مرزنشینان است که با تلاش های صورت گرفته عملیات آبرسانی به بخش موران با پیشرفت مطلوبی به پیش می رود.

امید به تأمین آب شرب تا پایان سالجاری
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: اهالی بخش موران امیدوار هستند تا پایان سال جاری و قبل از شروع فصل های گرم عملیات آبرسانی به روستاها به اتمام برسد.
«طاهر نیازی» افزود: چند سال گذشته این پروژه با سرعت کمتری انجام می شد، اما خوشبختانه اکنون شاهد لوله گذاری سریع و احداث منبع های آب در روستاهای مختلف هستیم و امیدواریم تا بهره برداری نهایی با همین سرعت پیش روند.
وی با بیان اینکه انتظار ما از نماینده تأمین اعتبار به موقع این پروژه است، افزود: خوشبختانه بیشتر روستاهای این بخش از نعمت گاز برخوردار شدند و اگر آب شرب و راه ارتباطی نیز مرتفع شود، قطعا در کاهش آمار مهاجرت موثر خواهد بود.
این روستایی اهالی موران تصریح کرد: آب شرب حق طبیعی هر فرد است در حالی که در استان اردبیل توازن اعتبارات و الویت بندی پروژه ها رعایت نمی شود و همین موضوع سبب افزایش چشمگیر جمعیت شهر اردبیل و کاهش جمعیت روستاهای نوار مرزی شده است.
نیازی به مشکلات اهالی در فصئل گرم سال اشاره کرد و گفت: بیشتر روستاها در سایر فصل ها نیز آب شرب ندارند و تنها آب بهداشتی آن ها تأمین می شود و برای تأمین آب شرب به روش سنتی و با چهارپایان از طریق چاه های اطراف اقدام می کنند.

لزوم تسریع در اجرای پروژه های آبرسانی
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: تسریع در عملیات آّبرسانی به بخش مرزی موران و تسریع در عملیات آبرسانی به ۱۰۰ روستای انگوت از مجتمع تازه کند اصلی ترین نیاز منطقه است.
«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: اهمیت آبرسانی به روستاهای شهرستان گرمی بسیار بالا بوده و انتظار ما از دستگاه های ذی ربط تکمیل سریع مجتمع آبرسانی موران و ایجاد تصفیه خانه در پایاب سد تازه کند است.
وی با بیان اینکه برای اخذ اعتبار لازم برای این پروژه رایزنی های زیادی شده است، افزود: اخیرا با پیگیری های انجام شده معاون پارلمانی وزارت نیرو نیز بازدیدی از روند پروژه داشتند و قول های مساعدی برای اختصاص بموقع اعتبارات داده شده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ازتقای تصفیه خانه و خط انتقال آب گرمی از کانال جعفرآباد، رفع قطعی مکرر آب شرب روستاهای تحت پوشش و حل موضوع افزایش مبالغ قبوض روستاهای تابعه بدلیل هواداربودن شبکه که موجب کارکرد بالای کنتور شده، از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

تکمیل فاز اول و اجرای فاز دوم
فرماندار گرمی مغان گفت: فاز اول پروژه آبرسانی به بخش موران تکمیل شده و هم اکنون با تأمین اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی در حال اجرای فاز دوم این پروژه مهم هستیم.
«ابراهیم امامی» در گفت گو با همشهری اظهار کرد: در حال حاضردر ۱۸۴ روستای شهرستان گرمی عملیات آبرسانی انجام می شود که با بهره برداری از آنها، حدود ۴ هزار نفر از جمعیت روستایی در این شهرستان از نعمت آب بهره مند خواهند شد.
وی با بیان اینکه تأمین آب شرب اهالی روستاهای منطقه به عنوان مهمترین نیاز زندگی، مهاجرت روستائیان از روستاها را به حداقل می‌رساند، افزود: ما باید به روش های مختلف مخصوصا تأمین امکانات نسبت به تقویت روستاهای مرزی برای افزایش امنیت کشور تلاش کنیم.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: این شهرستان در بسیاری از شاخص ها از میانگین کشوری و استانی در تراز پائین تری قرار دارد و در شاخص بهره مندی روستاها نیز ۲ درصد کمتر از میانگین ۷۵ درصدی استانی قرار دارد.
وی آبرسانی به موران را مهمتر از همه پروژه های در دست اجرای شهرستان دانست و گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال اجرای سریع این پروژه هستیم و امیدواریم تا شروع فصل گرما بتوانیم بخش عظیمی از روستاهای منطقه را از نعمت آب شرب برخوردار کنیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. شهرام گفت:

    اگه ملاک فقط اب هست اشتباه میکنید مردم فقط درامد داشته باشن بقیه امکانات خودش مهیا میشود دوم این مردم گرمی کاسه داغتراز آش هستن اگه دولت امکانات نمیده درعوض مردم خیلی از دولت متشکرن فقط سایت ازادلو ازحق مردم خواب رفته دفاع میکنه .

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید