سایه سنگین بیکاری بر جوانان استان اردبیل

آزادلو : بیکاری یکی از اساسی ترین معضلات اردبیل است که باعث شده در طول سالیان گذشته شهرستان های این استان با کاهش مهاجرت مواجه بوده و مرکز استان نیز آنطور که باید و شاید توسعه نیابد. آمارهای منتشره مربوط به سال ۹۵ نشان می دهد این استان با بیش از ۱۵ درصد رتبه سوم کشور را در بیکاری داشته که از میانگین آمار کشوری بالاتر بوده است.
استان اردبیل در بیکاری رتبه سوم کشور و در ایجاد اشتغال رتبه ۲۹ کشور را دارد که اصل این موضوع برای آینده استان نگران کننده است. در رابطه با رفع این مشکل بزرگ خانواده ها مسئولان علاوه بر ارائه آمارهای عجیب و نامحسوس، وعده های بسیاری داده اند اما تاکنون تحول اساسی در این بخش دیده نشده است.
کارشناسان معتدقند موضوع بیکاری در استان اردبیل با توجه به قابلیت های کشاورزی و گردشگری آن نباید مفهومی داشته باشد، در حالی که اکثریت جمعیت جوان روستاها به کلانشهرها مهاجرت کرده اند. مبرهن است با کاهش جمعیت مناطق روستائی بعنوان خط مقدم تولید، و افزایش جمعیت پیر آینده ای نه چندان خوش برای این استان رقم خواهد زد.

بی برنامگی در ایجاد فرصت های شغلی و پسرفت استان
کارشناس ارشد مدیریت معتقد است در صورت نبود مدیریت و برنامه ریزی صحیح برای ایجاد فرصت های شغلی، پسرفت این استان در آینده دور از تصور نبوده و وضعیت عمومی آن غیرقابل مهار خواهد بود.
اسدی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مسئولان از تلاش برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ایجاد زمینه های شغلی خبر می دهند و این در حالی است که زیرساخت های لازم که باید دولت برای حضور سرمایه گذار ایجاد کند، در اکثر شهرهای استان وجود ندارد.
وی با بیان اینکه ارائه تسهیلات برای اشتغال زائی ایجاد فرصت های شغلی محسوب نمی شود، افزود: مسئولان در ارائه آمارهای مرتبط با اشتغال زائی ارائه تسهیلات چند میلیونی را برابر با ایجاد یک شغل می دانند اما در واقعیت به هیچ وجه اینگونه نیست.
این کارشناس ارشد مدیریت اضافه کرد: عموما این تسهیلات در نقاط دیگر توسط متقاضی استفاده می شود و نظارت بر نحوه استفاده آن پائین است، از سوی دیگر تنها این کار وضعیت بیکاری را مرتفع نخواهد کرد و راهکار اساسی تقویت زیرساخت های منتهبی به ایجاد فرصت های شغلی است.
اسدی حل مشکل استان اردبیل را نیازمند تشکیل کمیته تخصصی شناسایی نقاط ضعف و قوت دانست و گفت: هر یک از شهرستان های این استان قابلیت های منحصر بفردی دارند که باید شناسایی شوند که در این صورت همچون گردشگری شهرستان مشگین شهر، شاهد جهش قابل توجهی خواهیم بود.

برنامه ریزی صحیح راهکار رفع معضل بیکاری
استاندار اردبیل که قابلیت اصلی استان اردبیل را برای توسعه و از بین بردن بیکاری، توسعه راه های موصالاتی برای رونق قابلیت های این استان می داند، رفع معضل بیکاری را منوط به برنامه ریزی مناسب و فداکاری مدیران اجرایی می داند.
«اکبر بهنام» در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اردبیل اظهار کرد: این استان دارای استعدادها و ظرفیت های فراوان در سه بخش سیاحتی ؛ کشاورزی و صنعتی است و مدیران ذیربط توانمندی های خودشان را در هر سه حوزه استخراج و به شکل مناسب برای استفاده از آنها به منظور ایجاد اشتغال پایدار برنامه ریزی کنند.
وی با بیان اینکه باید سهم هر اداره در ایجاد اشتغال در بخش های گردشگری، کشاورزی و صنعتی مشخص شود، افزود: با این روش وضعیت بیکاری در طول سه سال آینده در استان اردبیل به کمترین میزان خود کاهش می یابد و به یک رقم معقول و قابل قبول خواهد رسید.
مقام عالی دولت در استان اردبیل بیان کرد: بیکاری در زمان حاضر برای خانواده های زیادی در استان اردبیل به یک گرفتاری و دغدغه تبدیل شده و برای رفع آن در کوتاه ترین زمان ممکن باید سایر کارهای حاشیه ای تعطیل و بطور صرف به افزایش هرچه بیشتر روند سرمایه گذاری در طرح های اشتغال زا پرداخت.

نظر نمایندگان مجلس در رابطه با بیکاری
نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون برای رفع بیکاری در استان اردبیل اقدام عملی انجام نشده و صرف تشکیل جلسه و بررسی علمی آن بدون عملی شدن راه چاره نبوده و مسئولان باید روش خود را تغییر دهند.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: در حالی بسیاری از آمارهای ارائه شده بدون در نظر گرفتن واقعیت و صرف خود نشان دادن عملکرد خود ارائه می شود، اما همین آمارها هم از وضعیت اسفناک و غیرقابل قبول استان اردبیل در زمینه بیکاری خبر می دهند.
وی با بیان اینکه سرشماری سال ۱۳۹۵ نشانگر وضعیت اسفناک مهاجرت جمعیت روستائی است، افزود: نبود فرصت های شغلی در این استان باعث شده اکثر جوانانی که از روستاها مهاجرت می کنند به خارج از استان بروند که باعث کاهش جمعیت جوان این استان شده است.
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز ارائه آمارهای نمایشی را شایسته مسئولان ندانست و گفت: این آمار های غیرواقعی گره گشای مشکلات عدیده جوانان استان اردبیل نبوده و باید راهکار اساسی اتخاذ شود.
«صدیف بدری» افزود: هیچ رد پایی از ایجاد نزدیک به ۷۰۰هزار شغل در این استان به چشم نمی خورد و  بیکاری در اردبیل بیداد می‌کند و هیچ اشتغال جدیدی انجام نشده و همه آمارسازی‌ها در این زمینه غلط و اشتباه است.
وی افزود: در چهار سال اخیر هیچگونه اشتغال جدیدی رخ نداده و اگر آماری نیز از اشتغال ارائه می‌شود بیشتر آمار‌های اشتغال گذشته است و واقعیت‌ها را باید قبول کرده و به خوبی بستر و زمینه اشتغال جدید را در قالب ایجاد مناطق آزاد تجاری، راه آهن، اتوبان‌ها، جاده‌ها و سایر زیرساخت‌ها فراهم کرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید