آینده ای نامعلوم در انتظار شهرک ولیعصر(عج)

آزادلو : سال ۱۳۷۴ بود که مسئولان وقت به علت رانش زمین در محله کوتول آباد شهر گرمی ، اهالی را مجبور به نقل مکان به منطقه هموار در ۳ کیلومتری شهر گرمی کردند. انتخاب عنوان شهرک ولیعصر (عج) برای این محل جهت بهره مندی از خدمات شهری در حالی بود که مابین شهرک و شهر گرمی، شهرک صنعتی و یک روستا نیز قرار داشت.
با وجود اتصال این منطقه به شهر گرمی، پس از گذشت ۲۲ سال هنوز اهالی ساکن در آن طعم شهرنشینی را نچشیده و از حداقل امکانات شهرنشینی محروم هستند. بیشتر اهالی معتقدند اگر این منطقه با عنوان روستا اداره می شد، با دهیاری مستقل برای جذب اعتبار و توسعه آن تلاش می شد، اما جزوی از محلات شهر گرمی بودن بدون هیچ گامی بی فایده است.
یکی از بزرگترین مشکلی که اهالی نزدیک به ۲ هزار نفری شهرک ولیعصر (عج) گرمی را می رنجاند، نبود شبکه فاضلاب و مشکلات در کانال های هدایت آب های سطحی است. به نحوی که عموما فاضلاب خانه ها در زمین هایی که مسکن درآن احداث نشده آزاد می شوند، که باعث بروز مسائل بهداشتی می شود.

نگاه سیاسی به شهرک عامل پسرفت
یکی از اهالی شهرک ولیعصر (عج) گرمی گفت: در همه انتخابات ها تنها با هدف رای آوری وعده هایی برای توسعه شهرک داده شده است، اما همین نگاه های سیاسی و جزیره ای باعث شده آنطور که باید توسعه نیابد.
«محمود بهشتی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مشکل فاضلاب شهرک ولیعصر گرمی به یک معضل بزرگ برای اهالی ساکن تبدیل شده که بهداشت ساکنان را تهدید می کند و اگر در سریعترین زمان مدیریت نشود، باعث مهاجرت و خالی از سکنه شدن این منطقه خواهد شد.
وی با بیان اینکه بیشتر معابر شهرک کانال کشی آب های سطحی ندارند، افزود: به همین دلیل و با توجه به نبود شبکه فاضلاب، آب های خارج شده از منازل در معابر خاکی و شنی جاری شده و چهره ای زشت و غیربهداشتی ترسیم می کند.
یکی دیگر از اهالی ساکن در این محله به همشهری به مشکلات معابر شهرک اشاره کرد و گفت: شهرستان گرمی تنها یک شهرک دارد و با این حال نمی تواند حداقل امکانات لازم برای اهالی آن را فراهم کند.
«جواد معصوم زاده» افزود: بی توجهی مسئولان شهرستان گرمی مغان به شهرک ولیعصر (عج) به حدی است که گویا این منطقه تافته جدا بافته بوده و هرگونه هزینه کردن اعتبارات هدر دادن آن است، در حالی که آینده توسعه گرمی در این محل است.

وضعیت بهداشتی شهرک ولیعصر(عج) مطلوب نیست
رئیس مرکز بهداشت شهرستان گرمی مغان گفت: با وجود شرایط مناسب برای توسعه، وضعیت بهداشتی موجود در شهرک ولیعصر گرمی از جهات مختلف به خصوص انباشت زباله و فاضلاب در مناطق مختلف مطلوب نیست.
«اسلام مجد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در طول چندین جلسه شورای سلامت برگزار شده طی چند سال اخیر مکررا موضوع فاضلاب شهرک ولیعصر مطرح شده، اما گام عملی برای حل این مشکل برداشته نشده است.
وی با بیان اینکه اجرای شبکه فاضلاب گسترده در این محله نیازمند اعتبار کلان است، افزود: انتظار ما این است تا اجرای کامل این طرح شهرداری اقدام های مقطعی برای پاکسازی و لاروبی کانال های آب برای جلوگیری از شیوع بیماری ها انجام دهد.
این مقام مسئول بیان کرد: افزایش سگ های ولگرد در این محل یکی از موارد دیگر نگران کننده است که در شورای سلامت نیز مطرح شده بود و لازم است شهرداری با هماهنگی نیروی انتظامی نسبت به جمع آوری یا اتلاف آن ها اقدام کند.
مجد با بیان اینکه سگ های ولگرد عامل اساسی شیوع بیماری های مشترک بین دام و انسان هستند، اضافه کرد: خسارت مالی و جانی خطرناکی که این سگ ها برای اهالی شهر دارند و هر لحظه احتمال دارد برخی از شهروندان به ویژه کودکان و افراد سالخورده مورد حمله سگ‌های ولگرد و بعضا گرسنه قرار گیرند،کسی نمی تواند انکار کند.

مسیر توسعه گرمی از شهرک می گذرد
فرماندار گرمی مغان گفت: با توجه به موقعیت خاص شهرک ولیعصر که مسیر توسعه شهر گرمی از آن می گذرد، برنامه های ویژه ای برای بهبود وضعیت آن با توسعه گردشگری گیلارلو و چهاربانده کردن مسیر شهر گرمی به شهرک داریم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مکشکل شبکه فاضلاب شهرک ولیعصر (عج) که مسئولان ارشد و به خصوص نماینده شهرستان نیز پیگیر آن هستند، با اختصاص اعتبار لازم مطالعه و اجرائی خواهد شد.
وی با بیان اینکه طرح مطالعات وجانمایی نقشه برداری فاضلاب شهرک ولیعصر (عج) شروع شده است، افزود: برای مطالعه و شروع مقدماتی این طرح از محل اعتبارات ملی مبلغ ۱۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و قطعا سال بعد اعتباری نیز برای این منظور در نظر گرفته خواهد شد.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: با توجه به شرایط مناسب شهرک ولیعصر (عج) برای پیشرفت و توسعه و اهمیت آن به لخاظ قرار گیری در کنار جاده بین المللی و وجود دستگاه های مختلف، حل مشکل فاضلاب و سایر معضلات این منطقه در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه شهرک ولیعصر قانونا جزو محدوده شهری محسوب می شود، افزود: بر این اساس ما طی جلسات مختلف از شورای شهر و شهرداری خواسته ایم جهت تأمین زیرساخت های توسعه این منطقه به خصوص در بحث توسعه فضای سبز و آسفالت معابر اهتمام ورزد.
امامی از اجرای عملیات چهاربانده کردن ۶ کیلومتر از ورودی شهر گرمی از سمت شهرک ولیعصر خبر داد و افزود: این پروژه با سرعت مطلوبی در حال اجرا بوده و نقش بسیار بالایی در توسعه این منطقه به خصوص در بحث گردشگری و افزایش قیمت های املاک آن خواهد داشت.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. گرمیلی (مغان عاشیقی ) گفت:

    با سلام خدمت نشریه وزین آزادلو
    مطلبی که هزینه برای شهر ندارد و باعث گسترش ساخت و ساز میشود صدور جواز ساخت برای ورودی شهر تا شهرک ولیعصر است که شهرمان به شهرک متصل شده و باعث گسترش شهر میشود ولی مجوز ساخت توسط شهرداری داده نمیشود لطفا علت را جویا شوید؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید