بیکاری، زخم چرکین بر کالبد گرمی مغان

http://uupload.ir/files/qocc_photo_2017-07-07_17-19-56.jpg

آزادلو : سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر ۵ سال یک بار در سطح کشور انجام میگیرد و معمولا برنامه ریزی های دولت ها بر اساس این سرشماری است و بودجه های اختصاص یافته به هر شهر، شهرستان و روستاها هم بر اساس آمار این سرشماری خواهد بود.

براساس آخرین سرشماری که در شهرستان گرمی انجام شد، جمعیت این شهرستان کاهش قابل توجهی نسبت به سرشماری قبلی دارد

مهمترین معضل شهرستان گرمی که موجب فرار جمعیت آن نیز شده است ، نبود منبع درآمد پایدار،وبیکاری جوانان جویای کار است. بیکاری زخم چرکینی در شهرستان گرمی است که برای التیام آن هیچگونه اقدامی صورت نمی گیرد.

شهرستان گرمی از ظرفیت های خوب کشاورزی،باغداری ، گردشگری و معادن برخوردار است ، اما به دلیل نبود مدیریت کارآمد و برنامه ریزی مدون هیچگونه استفاده بهینه ای از آن صورت نمی گیرد.

اقتصادی کردن کشاورزی سنتی با استفاده از وسایل مدرنیته و به دنبال آن صنایع تبدیلی تکمیلی یکی از مهم ترین راه های اشتغالزایی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.

بارها و به صورت مکرر در خصوص ظرفیت های شهرستان گرمی در ابعاد مختلف جلسات مختلف و یادداشت ها و گزارش های مبسوطی ارائه شده است ، اما وقتی کسی به این ظرفیت ها توجهی ندارد و شاهد کوچکترین تغییر و تحول درراین خصوص نیستیم چه فایده ای دارد.

یکی دیگر از معضلات این شهرستان نبود زیر ساخت مناسب در شهرستان و کمبود امکانات بهداشتی ودرمانی است که موج جمعیت گرمی را به دیگر شهرهای کشور سرازیر کرده است.

با نگاهی اجمالی در شهرستان گرمی ،موج محرومیت را به خوبی می توان احساس کرد و غفلت مسئولان در ادوار مختلف نیز مانند نمک بر زخم این غده چرکین است که مشکلات آن را گریبانگیر جمعیت کرده است.

شهرستان گرمی با قدمت چند هزار ساله دارای نخبگان فراوانی در زمینه های متعدد است که نام آنها بر تارک آسمان علم و دانش ایران به خوبی می درخشد و به دلیل عدم حمایت از سوی دستگاه های مسئول راهی جزء مهاجرت نداشته و ندارند که در صورت پشتیبانی و حمایت از سوی دولت ، می توانند زمینه های شکوفایی شهرستان را فراهم نمایند.

رکود شهرک صنعتی و تعطیلی بیش از چند ده واحددامداری و تولیدی آن به دلیل نبود حامی و سنگ اندازی، یکی دیگر از معضلات در این شهرستان است که موجب مهاجرت مردم آن به سایر نقاط دیگر شده است.

عدم همکاری برخی از مسؤولان در جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران و پروسه‌های طولانی اداری ،حداقلش عدم ارائه طرحهای مناسب برای جذب بخش خصوصی که موجب فرار سرمایه‌گذاران از شهرستان می شود یکی دیگر از معضلات شهرستان گرمی است که نقش مهمی در کاهش جمعیت دارد .

با یک حساب سرانگشتی روزانه بیش از ۵ نفر از شهرستان گرمی به سایر شهرهای کشور به ویژه شهرهای اقماری مهاجرت می کنند ،اما گوش هیچ مسئولی یارای شنیدن این مصیبت را ندارد و گویا همه دست به دست همه داده اند تا گرمی را به روستای بزرگ تبدیل کنند.

نماینده محترم ونمایندگان ادواری و همه عزیزانی که قصد ورود به انتخابات را دارند به خاطر خودشان هم که شده فکری به حال مهاجرت داشته باشند چون با این رشد فزاینده مهاجرت وکاهش جمعیت لاجرم در انتخابات آتی با توجه به جمعیت بالای پارس آباد راهی جز تجمیع گرمی وبیله سوار برای انتخابات نخواهد ماند وآن موقع است که جمع آوری رای با شرکت در مجالس ترحیم ویا حضور خانه به خانه عملا کمکی به حالشان نخواهد کرد.

  • یادداشت از هادی اسدی

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید