چهارراه گرمی، پروژه ای که سر اتمام ندارد

آزادلو : نبود چهارراه در شهر گرمی از گذشته دور گرمی را با نام شهر بدون چهارراه در کشور مطرح کرده بود. بر این اساس شورای دور سوم شهر گرمی مصمم شدند پروژه بازگشایی چهارراه در مرکز شهر گرمی را با همت یک شرکت مطرح آذربایجان شرقی اجرائی کرده و مشکلات ترافیکی مرکز شهر گرمی را برای همیشه مرتفع سازند.
وضعیت توپوگرافی شهر گرمی با توجه به قرارگیری دردامنه چندین کوه بزرگ، امکان توسعه فیزیکی مطلوب را از این شهر گرفته است. این در حالی است طی سال های گذشته با توجه به حجم مهاجرت ها از روستا به شهر، میزان تقاضا برای اسکان در شهر و افزایش ساخت و ساز باعث شده عملا وضعیت توسعه شهر با مشکل مواجه باشد.
نبود مسیرهای مناسب منتهی به مرکز شهر و حتی مشکلات معابر در نقاط نیمه هموار از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. پروژه چهارراه مرکز شهر گرمی بطول ۶۵۰ متر در فازهای ۱ ، ۲ و ۳ طراحی می شود و  پس از شروع مورد قبول، بدلیل نبود همکاری مردمی در واگذاری املاک مسیر به حالت راکد درآمده و فعالیتی ندارد.

غفلت مسئولان عامل اصلی رکود پروژه
یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: پروژه چهارراه شهر گرمی در سایه غفلت مسئولان به فراموشی سپرده شده و هر سال با برگزاری چند جلسه پیرامون این پروژه، بازهم بی نتیجه به حال خود رها می کنند.
«سیروس روشن زاده» تصریح کرد: بیش از ۷ سال از آغاز این پروژه که می توانست سبب رونق اقتصادی در مرکز شهر با افزایش واحدهای تجاری را سبب شده و معضل ترافیک را برای همیشه مرتفع کند، می گذرد با وجودی که چندین بار در رسانه ها مسئولان استانی قول تامین اعتبار برای ادامه پروژه را داده بودند.
وی با بیان اینکه گره ترافیکی مرکز شهر گرمی تنها با حضور ماموران راهور حل شدنی نیست، افزود: امیدواریم صاحبان املاکی که در مسیر بازگشایی چهارراه قرار دارند، همکاری لازم جهت فروش با قیمت کارشناسی را داشته باشند تا این پروژه تکمیل شود.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: بهتر است مسئولان بجای پاس دادن دلایل رکود این پروژه به یکدیگر، راهکاری برای حل مشکل آن اتخاذ کنند زیرا عمر این پروژه کم کم به یک دهه نزدیک می شود و این یک آبروریزی برای مسئولان شهرستان است.

ادامه اجرای پروژه مشکل دار است
این در حالی است که رئیس شورای دور پنجم شهر گرمی معتقد است ادامه اجرای این پروژه با این روند مشکل داشته و مجموعه شهرداری گرمی توان هضم مفاد قرارداد را ازاول نداشته و ندارد.
«علی میکائیلی» اظهار کرد: ما آماده ایم در صورت توافق شرکت مجری برای ۳۲ قطعه تملک شده توسط شرکت مجری، از سوی شهرداری پروانه رایگان صادرشود وتا آنان ضمن جبران هزینه کرد ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیونی خود برای قطعات تملک شده تصمیم بگیرند.
وی با بیان اینکه وضعیت فعلی چهارراه گرمی باعث گله مندی بسیاری از اهالی شده است، افزود: اگر شرکت مجری نتواند پروژه را ادامه دهد عملا هزینه های انجام شده توسط این شرکت نیز در حالت رکود قرار خواهد گرفت که باعث متضرر شدن این شرکت می شود و به همین دلیل باید به روشی مشکل موجود مرتفع شود.
عضو شورای شهر گرمی اضافه کرد: علی رغم برگزاری جلسات متعدد جز یک مورد با سایر صاحبان املاک خریداری نشده توافقی حاصل نشده و با این وضعیت نبود همکاری مردمی نباید انتظار بازگشایی چهارراه و توسعه شهری را داشته باشیم.

قرارداد اجرای چهارراه یک طرفه است
فرماندار گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: قرارداد پروژه چهارراه گرمی کاملا یک طرفه به  نفع شرکت مجری تنظیم گشته و هیچ عقل سلیمی  بندهای این قرارداد ننگین را نمی تواند هضم کند.
«ابراهیم امامی» اظهار کرد: در طول سالیان گذشته ودرزمان عقد قرارداد هیچ توجهی از سوی  شهرداری و اعضای شوراهای اسلامی شهربرمفاد آن نشده و به نظرمی رسد که کاملا احساسی و در نالایقی مدیریتی و کاملا دست بسته این قرارداد به امضای طرفین رسیده است.
وی با بیان اینکه اگر این قراردارد به نیت بازگشایی چهارراه و بهبود وضعیت شهری بود، قابل قبول بود، افزود: سوال اینجاست چرا شهرداری در این قرار داد متعهد تملک کردن بقیه قطعات در مسیربازگشایی ان هم اکثرا قطعات مرغوب گشته و ارائه پروانه ساخت رایگان مجتمع های تجاری و خدماتی در این مسیررا نیز به شرکت مجری تعهد کرده است؟
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: متاسفانه دولت نیزطبق قانون نمی تواند حتی ریالی بابت تملک  به شهرداری کمک کند و فرمانداری و استانداری در طول سال های گذشته با عنوان نقش میانجیگری موضوع اختلاف بین شهرداری گرمی و شرکت مجری وارد این قضیه شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. عسگر گفت:

    به شتر گفتند گردنت کج است ،جواب داد کجایم راست و درست است که گردنم هم درست باشه منصفانه نظربدهیم گرمی محل مناسبی برای ایجادشهر نبوده ونیست ساخت وساز گرمی طوری است که اگر دهها خونه را دربرخی محلات بفروشند نمی توانند درشهرهای هم جوار یک خانه درست حسابی بخرندهیچ یک ازخیابانهای گرمی ازروی منطق ایجادنشده ،دوماشین درمجاورت هم درخیابانهای گرمی جانمیشه همین که چهارراه نداشته باشه بهتره ، حداقل رانندگان بیچاره دراین شهر بی دروپیکر کمتر جریمه میشوند .

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید