دامپزشکی و اهمیت آن در سلامت عمومی

Related image

آزادلو : دامپزشکی جزو موضوعات مهمی است که با سلامت عمومی مرتب بوده و توجه به آن و اطلاع رسانی به موقع از بخش های مختلف آن بسیار ضروری و مهم است. بر اساس گزارشات داده شده از میان ۱ هزار ۷۰۹ عامل بیماری زا، ۸۳۲ عامل از طریق حیوان به انسان انتقال می یابد و از میان ۱۵۶ بیماری نوپدید، ۱۱۴ عامل از حیوانات انتقال یافته است.
از سوی دیگر تعداد بالای دام های سنگین و سبک در شهرستان گرمی مغان با توجه به اینکه دامداری یکی از منابع درآمدی مهم روستائیان است، اهمیت این موضوع را دوچندان می کند. آمارهای ارائه شده فوق نشان می دهد موضوع دامپزشکی در مناطقی همچون گرمی مغان مهم بوده و باید از جهات مختلف بررسی شود.
در طول تاریخ بارها کم توجهی به این موضوع باعث فراگیر شدن یک نوع بیماری و حتی در موارد نادر انتقال آن به انسان شده است. از همین رو باید به اطلاع رسانی دقیق نحوه نگهداری از دام ها و همچنین واکسیناسون بموقع دام ها اقدام شود تا از هرگونه خطرات احتمالی به خصوص در بیماری هایی که به انسان مرتبط است، پیشگری شود.

لزوم اجبار واکسیناسیون دام های منطقه
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: واکسینه کردن دام های سبک و سنگین که به صورت اختیاری توسط دامپزشکی انجام می شود، باید به صورت اجباری جهت جلوگیری از شیوع بیماری انجام شود.
علی پور افزود: چندین بار مشاهده شده علی رغم اقدام قابل تقدیر دامپزشکی برای حضور در روستاها و واکسینه کردن رایگان دام ها، برخی ها خودداری کردند که این موضوع باعث می شود سایر دام ها و انسان در خطر بیماری قرار بگیرند.
وی با بیان اینکه سلامت دام مستقیما به سلامت انسانی مرتبط است، تصریح کرد: روزانه صدها دام در منطقه ذبح و گوشت آن در میان مردم توزیع می شود و همچنین لبنیات تولیدی نیز در اختیار مردم قرار داده می شود و با این اوصاف هرگونه بیماری سریعا همه گیر خواهد شد.
این روستائی اهل بخش مرزی موران اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم دیگر توجه به ذبح صحیح دام ها غیر از محیط کشتارگاه که تحت نظارت دامپزشکی است، بوده و ضروری است دامپزشکی با چنین مواردی که سلامت مردم را به خطر می اندازد، به شدت برخورد کند.
علی پور جلوگیری از فروش طیور زنده را از متولین مربوطه خواستار شد و گفت: برخی مغازه ها یا خودروها در سطح شهرستان نسبت به فروش طیور زنده اقدام می کنند که عاملی برای شیوع بیماری آنفلانزا و سایر بیماری ها است و باید با آن ها برخورد شود.

برخورد جدی با تخلفات حوزه دامپزشکی
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گرمی مغان گفت: با توجه به ارتباط مستقیم فعالیت این اداره با سلامت عمومی، با هرگونه تخلف در حوزه دامپزشکی بخصوص ذبح غیرقانونی در معابر به شدت و بدون اغماض برخورد می شود.
«لطیف وطن خواه» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: دامنه فعالیت دامپزشکی تشخصی، مبارزه، مراقبت، پیشگیری و کنترل در رشته کنی بیماری های دامی و مشترک با انسانی بوده و همه این اقدامات در سلامت عمومی بسیار موثر است.
وی با بیان اینکه بسیاری از بیماری های انسانی ریشه در بیماری های دامی دارد، افزود: اهمیت این اداره برای کنترل سلامت عمومی بسیار بالا بوده و هدف اصلی دامپزشکی ارتقاء سلامت انسانی است.
این مقام مسئول بیان کرد: این اداره حسب وظیفه ذاتی خود در طول ۸ ماهه نخست سالجاری با حضور متخصصان در ۹۸۸ واحد دامی شهرستان گرمی مغان ، ۱ میلیون و ۳۹۵ هزار رأس دام سبک و سنگین را واکسینه کرده است.

بازرسی مکرر از فرآورده های گوشتی و ذبح دام
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گرمی مغان گفت: سالجاری ۲ هزار و ۶۵۰ مورد بازرسی فرآورده های خام دامی انجام شده است که در این بازرسی ها با تلاش اکیپ های مشترک سایر ادارات بیش از ۲ هزار و ۸۸۰ کیلوگرم فرآورده فاسد ضبط و معدوم سازی شده است.
لطیف وطن خواه امشب در گفتگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: ۳ هزار و ۳۸۰ نمونه خونگیری جهت تشخیص بیماری، ارائه آموزش به ۷۱۲ نفر، صدور ۵۹ مورد پروانه حمل دام زنده و نهاده های دامی و صدور ۱۱۶ مورد مجوز حمل دام به سایر استان ها از دیگر اقدامات انجام شده در سالجاری است.
وی از سمپاشی ۹۴ واحد مکان و ۹۰ واحد دامی در طول این مدت خبر داد و افزود: بیش از ۳۷۵ هزار متر مربع اماکن و ۳۴۴ هزار رأس دام در طول ۸ ماهه نخست سالجاری سمپاشی شده اند که باعث بهداشتی شدن و جلوگیری از افزایش هرگونه بیماری شده است.
وی در رابطه با نظارت مستقیم کارشناسان دامپزشکی بر کشتارگاه گرمی مغان گفت: در طول ۸۸ ماهه نخست سال ۹۶ ناظر این اداره در کشتارگاه بر کشتار ۴ هزار و ۱۸۵ لاشه دامی نظارت داشته و از هرگونه ذبح غیرقانونی دام جلوگیری شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید