راه گرمی – موران به بن بست رسید

آزادلو : وضعیت راه های مواصلاتی بخش های تابعه شهرستان گرمی مغان یکی از موضوعاتی است که در طول چند سال گذشته مورد بحث رسانه ها و محافل بوده است. بی توجهی در ادوار گذشته زمینه نابودی این مسیرها را سبب شده و علی رغم برنامه ریزی های صورت گرفته، حرکت قابل توجهی در این حوزه را شاهد نیستیم.
اجرای نیمه تمام راه ارتباطی گرمی به موران نمونه بارز وضعیت نابسمان بخش موران در تکمیل طرح های اجرا شده است. این مسیر که در ابتدای سال جاری نسبت به زیرسازی و آسفالت اقدام شده بود، به علت ضعف پیمانکار و نبود اعتبار دولتی به حالت راکد رها شده و باعث مشکلات ترددی اهالی مرزنشین شده است.
پیش از این «سیدحمایت میرزاده» نماینده مردم گرمی گفت: روند اجرای پروژه راه ارتباطی بخش موران مطلوب نیست و به پیمانکار این پروژه برای بار نهایی تذکر داده شده اگر راه ارتباطی گرمی به موران سالجاری تکمیل نشود، بعد از این هیچ پروژه ای در اختیار شرکت وی قرار داده نمی شود.

اخطارهای بی نتیجه برای اجرای پروژه
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: در طول سال های گذشته ما به صورت مکرر در رسانه ها اخطارهای مسئولان به پیمانکار پروژه موران را می بینیم اما هیچ کدام نتیجه بخش نبوده است.
خدازاده افزود: مردم بخش موران دو مشکل اساسی آب شرب و راه ارتباطی دارند و علی رغم وعده هایی که در طول چندین سال داده شده است، هیچ گام عملی و ملموسی برای حل این مشکل ها انجام نشده است.
وی با بیان اینکه پیمانکار در فصل کاری سالجاری نسبت به برداشتن آسفالت قدیمی و زیرسازی اقدام کرد، افزود: بعلت بارش های سنگین مسیر یاده شده که فاقد آسفالت است، با مشکل تردد مواجه بوده و اهالی را نگران کرده است.
این روستایی اهل بخش موران همچنین به مشکلات نبود خط کشی محور گرمی به موران اشاره کرد و گفت: وضعیت راه های راتباطی بخش موران به گونه ای است که اگر برای فردی مشکل یا بیماری خاصی به وجود بیاید، تا زمان مراجعه به بیمارستان گرمی خطرآفرین خواهد بود.

خلع ید پیمانکار تا یک ماه
استاندار اردبیل در حاشیه حضور خود در شهرستان گرمی در این زمینه گفت: راه و شهرسازی موظف است اگر تا یک ماه آینده وضعیت راه ارتباطی موران تعیین تکلیف نشود، نسبت به خلع ید پیمانکار این مسیر اقدام کند.
«اکبر بهنام جو» افزود: راه ارتباطی بخش موران وضعیت مناسبی نداشته و اهالی از این وضعیت گله مند هستند و باید هرچه سریعتر به طور موقت تا پایان سال و با شروع فصل کاری جدید تکمیل و نهایی شود.
وی با بیان اینکه پیمانکاران باید به هر روش ممکن در ثبت قرارداد ملزم به اتمام طرح تا پایان زمان مقرر باشند، تصریح کرد: پیمانکاری که به تکلیفات خود نتواند عمل کند، هیچ پروژه ای در اختیار وی قرار داده نمی شود.

پیمانکار فعلی توان ادامه پروژه را ندارد
فرماندار گرمی معتقد است پیمانکار فعلی این پروژه توان ادامه آن را نداشته و نتوانسته به وعده های مکرر خود عمل کند و به همین دلیل باید بدون فوت وقت نسبت به خلع ید و انتخاب یک پیمانکار توانمند اقدام کرد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سالجاری بیش از ۲۱ میلیارد تومان برای پروژه های راهسازی در گرمی برای بخش های تابعه و جاده قدیم شهرستان، هزینه می شود و در این میان تنها پروژه ای که پیشرفت مطلوبی ندارد، راه گرمی به موران است.
رئیس اداره راه و شهرسازی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: پروژه تعریض، زیرسازی وآسفالت‌ریزی راه گرمی – انگوت – قراه آغاج به طول ۷ کیلومتر و پروژه تعریض، زیرسازی واسفالت محورگرمی- موران به طول ۶ کیلومتر به پیمانکار واگذار و در مرحله اجرایی است.
«علی سلیمی» با بیان اینکه به علت ضعف پیمانکار پروژه موران از طریق ماده ۴۶ درصدد واگذاری به پیمانکار دیگر هستیم، تصریح کرد: به علت طولانی بودن پروسه خلع ید و واگذاری به پیمانکار دیگر، در نظر داریم مسیر دیگری را در راه گرمی موران تعریف و اجرایی کنیم.

نبود اعتبار علت اصلی رکود پروژه
با این حال پیمانکار راه گرمی موران مشکلات مربوط به ادامه اجرای پروژه را به علت پایبند نبودن راه و شهرسازی به تعهدات خود دانست و گفت: ما به تعهدات خود برای اجرای ۲۵ درصد از پروژه عمل کردیم.
«رضا ایراندوست» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در قرارداد ۲۵ درصد تعهد پیمانکار استم= که این حجم کاری در این مسیر محقق شده، حال باید اداره کل راه وشهر سازی درمورد تعهدی که داده عمل کند و اگر برای پروژه اعتبارلازم را تخصیص دهد، ما سریعا پروژه را جمع بندی میکنم
وی با بیان اینکه اگر اعتباری تخصیص نیابد مجبوریم پروژه را تعطیل کنیم، افزود: علاوه بر مشکلات یاد شده که باعث رکود پروژه و مشکلات در ادامه روند اجرایی شده است، اداره تامین اجتمایی از تحویل گرفتن لیست بیمه کارکنان خوداری می نماید.
پیمانکار راه ارتباطی گرمی به موران با بیان اینکه اگر مشکلی برای کارگران بوجود بیاید، چه کسی پاسخگو خواهد بود، اضافه کرد: اینجانب آماده هستم مشکلات این پروژه را خدمت استاندار، نماینده، فرماندار و هر مسئولی باشد با اسناد تاخیر در پروژه ارائه نمایم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید