روستاهای شاوون در آستانه متروکه شدن

آزادلو : روستاهای شاوون یکی از مناطق مهم از لحاظ مختلف برای شهرستان گرمی مغان است که به دلیل کمبود امکانات، با مهاجرت بی رویه همراه بوده است. روستای «شاوون علیا» و روستای «شاوون سفلی» در فاصله یک کیلومتری از یکدیگر قرار داشته و عموما به لحاظ فرهنگی اهالی این دو روستا به یکدیگر نزدیک هستند.
شاوون به دلیل قرارگیری در میان رشته کوه هایی که با عنوان «شوله لر درسی» شناخته می شود، در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر گرمی قرار گرفته است. در حالی که اگر از مسیر پیاده روی و کوهپیمایی از سمت روستای قوزلو به این روستا برویم، مسیر آن به کمتر از ۱۰ کیلومتر فاصله با شهر گرمی کاهش می یابد.
عمده مشکلاتی که اهالی روستا با آن سروکار دارند، ضعف زیرساخت هایی همچون راه ارتباطی، نبود گاز و ضعف پوشش شبکه های تلویزیونی و ضعف آنتن دهیی اپراتور ها است. این مهم باعث شده در طول دو دهه گذشته جمعیت آن به طرز بسیار فجیعی کاهش یافته و عملا این دو روستا در آستانه خالی از سکنه شدن است.

کمبود امکانات علت اصلی مهاجرت
یکی از اهالی روستای شاوون که به شهر گرمی مهاجرت کرده است، در این زمینه به همشهری گفت: کمبود امکانات علت اصلی مهاجرت بالا از روستاهای شاوون شهرستان گرمی مغان است.
«علی شاهی» اظهار کرد: هم اکنون در این دو روستا هیچ جوانی زندگی نمی کند و علت اصلی آن به نبود فرصت های شغلی، نبود اینترنت و حتی نبود آنتن دهی اپراتورها در این عصر تکنولوژی بر می گردد و واقعا زندگی در این شرایط سخت است.
وی با بیان اینکه مسئدولان در صورت توجه می توانستند این منطقه را به قطب گردشگری تبدیل کنند، افزود: این روستاها بدلیل قرارگیری در رشته کوه های بزرگ قابلیت کشاورزی ندارند، در حالی که بخش گردشگری آن دارای ظرفیت بالایی است.
این شهروند اهل روستای شاوون تصریح کرد: طبیعتا اگر وضعیت به این منوال ادامه پیدا کند، در سال های نه چندان دور خالی روستاهای شاوون خالی از سکنه شده و تنها نام آن برای چند سال در زبان ها مانده و فراموش خواهد شد.
شاهی برنامه ریزی برای کسب اشتغال زائی در این روستا را منوط به همت دستگاه ها دانست و افزود: گاها در رسانه ها دیده می شود گروه های گردشگری از نقاط مختلف شهرستان گرمی بازدید کردند که پیشنهاد می شود با هدایت آن ها به این روستا علاوه بر درآمدزائی بر نشان دادن قابلیت های این شهرستان افزوده شود.

روستاهای شاوون ۵۵ نفر جمعیت دارد
بخشدار مرکزی شهرستان گرمی مغان گفت: طبق سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته روستای شاوون سفلی ۲۰ نفر و روستای شاون علیا ۳۵ نفر جمعیت دارد که مجموع آن ها ۵۵ نفر است.
«حسن ندائی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: از این جمعیت ۲۲ نفر زن و ۳۳ نفر مرد را تشکیل می دهند که عمدتا افراد مسن در روستا ساکن بوده و جوانان مهاجرت کرده اند و با شغل دامداری امرار معاش می کنند.
وی با بیان اینکه این روستا بدلیل بی توجهی در طول سال های گذشته با مهاجرت بی رویه همراه بوده است، افزود: در سرشماری سال ۱۳۶۵ جمعیت این دو روستا ۴۴۹ نفر بوده که در سرشماری سال ۱۳۷۵ به ۲۳۵ نفر کاهش یافته است.
بخشدار مرکزی گرمی بیان کرد: در حالی که بسیاری از نخبگان شهرستان گرمی و حتی استان از این روستا برخواسته اند، اما در سایه کمبود امکانات و نبود فرصت های شغلی با این رویه تا سال های آتی به یک روستای متروکه تبدیل خواهد شد.
وی راه توسعه شاوون را تنها در بخش گردشگری دانست و افزود: هم اکنون میراث فرهنگی و گردشگری می تواند در این روستا و خانه های فرسوده آن که حالت سنتی دارد، با معرفی به گردشگران و تقویت زیرساخت گردشگری ، زمینه تحول در آن را فراهم سازد.

کمبود جمعیت مانع تامین امکانات
رئیس راه و شهرسازی گرمی مغان گفت: در سال های گذشته عملیات شن ریزی و تسطیح راه روستاهای شاوون شهرستان انجام شده و تردد در حد قابل قبولی از این مسیر انجام می شود.
«علی سلیمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: جمعیت پائین این روستاها باعث شده در پروژه های راهسازی در اولویت قرار نگیرند و با توجه به کاهش چشمگیر اعتبارات عملا دست این اداره برای برنامه ریزی این مسیر ناممکن شده است.
وی با بیان اینکه پیش از این امکانات خودرویی این اداره با درخواست فرمانداری و بخشداری برای این راه فعالیت داشته است، افزود: در صورت بروز مشکل خاص و یا بسته بودن در فصل زمستان، قطعا راه و شهرسازی حسب وظیفه ذاتی برای بازگشایی اقدام خواهد کرد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: در صورت تأمین امکانات اساسی و همکاری اهالی می توان بحث بوم گردی و اسکان گردشگران در خانه های سنتی این روستا را فراهم کرد.
«روح الله محمدی» افزود: روستاهای شاوون و به خصوص روستای شاوون علیا به دلیل قرار گیری در دامنه کوه و همچنین بهره مندی از طبیعت بکر و چشمه های جوشان آب طبیعی، بهترین منطقه برای توسعه بحث گردشگری است اما نیازمند تأمین زیرساخت های اساسی همچون راه ارتباطی و آنتن دهی موبایل است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. الرحمان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  ببخشید یادمان رفت به ایشان عرض کنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. گرمیلی گفت:

  تقریبا چهل سال ازپیروزی انقلاب اسلامی سپری میشود تمامی روستاهایی که موقعیت جغرافیایی خوبی دارندبه لطف مسولان زحمتکش ازامکانات خوبی برخوردارند درروستایی که آدم باپای پیاده نمیتونه راه بره یاباید ازطریق حمل ونقل هوایی خدمت رسانی بشه یا به جای دیگری نقل مکان کننداین روستا سرش به تنش نمی ارزه سرمایه گذاری بی فایده است درزمان نماینده قبلی که اهل اونجا بود چرا کم وکاستیهایتان را نگفتید برآورده کنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. الرحمن شاهی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  ای کاش تصاویر بیشتری به نمایش گذاشته میشد
  اگر اهالی دست در دست هم دهند به مهر قطعا میهن خویشرا کنند اباد

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید