کمپ گردشگری برزند دور از نگاه ها خاک می خورد

Image result for ‫کمپ گردشگری برزند‬‎

آزادلو : مبرهن است دست یابی به توسعه در استان اردبیل جز با قابلیت های گردشگری و کشاورزی ممکن نیست، بر همین اساس تقویت زیرساخت های این دو بخش ضروری است. کمپ گردشگری قلعه برزند واقع در کیلومتر ۱۷ جاده جدید گرمی مغان به اردبیل از سال ۱۳۹۰ در حال احداث بوده که پس از مدتی به حالت راکد درآمده است، یکی از این قابلیت های گردشگری است.
این کمپ گردشگری که در ۶ هزار و ۲۰۰ متر مربع مساحت احداث شده است، در مسیر ترانزیتی و بین المللی بوده و روزانه ده ها گردشگر داخلی و خارجی از مقابل آن رد می شوند. همچنین وجود بقعه متبرک امامزاده «سیدمحمد بن حنفیه بن علی بن ابی طالب» در کنار این مجموعه بر اهمیت سیاحتی تفریحی آن افزوده است.
با وجود اهمیت چنین کمپ هایی در توسعه گردشگری و به تبع آن رونق اقتصادی و افزایش سطح درآمد مردم، اعتبارات محدود دولتی مانع تکمیل نهایی این دست از پروژه ها می شود. شایان ذکر است مجموعه گردشگری برزند با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت بعلت برخی نواقصات جزئی از سال های گذشته به حال راکد مانده و پروژه نوساز در حال تخریب است.

بی توجهی به قابلیت های گردشگری منطقه
یکی از اهالی گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: منطقه برزند در فصل های بهار، تابستان و پائیز سرسبز است با این حال به قابلیت های گردشگری این منطقه اهمیتی داده نمی شود.
«غفار قدرتی» افزود: کمتر منطقه ای در کل کشور وجود دارد که ۹ ماه از سال سرسبز باشد و بر همین اساس می توان با توسعه قابلیت های گردشگری این منطقه با هوای مناسب، زمینه جذب گردشگران زیادی را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه دولت هیچ حرکتی برای احداث کمپ در حال اتمام برزند انجام نمی دهد، تصریح کرد: در طول سال ها تردد از مسیر اصلی وقتی کمپ گردشگری برزند را می بینیم، به ضعف و کوتاهی مسئولان در راه اندازی این مجموعه می توان پی برد.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: تکمیل این مجموعه که برای مسئولان استانی آنچنان سخت نیست، می تواند گره گشای رکود اقتصادی و ایجاد شور و نشاط برای افزایش ساخت و ساز مجموعه های گردشگری در این منطقه باشد.

بهره برداری از کمپ گردرگشری در دهه فجر
فرماندار گرمی مغان گفت: کمپ گردشگری برزند گرمی مغان که با صرف چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از اعتبارات دولتی آماه بهره برداری است و در دهه فجر امسال افتتاح می شود.
ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این کمپ با مشارکت بخش خصوصی شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی و تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و امیدواریم تا یک ماه آینده تکمیل شود.
وی با بیان اینکه این پروژه با پیشرفت مطلوبی به حال خود رها شده است، افزود: تکمیل این پروژه می تواند نقش موثری در رونق اقتصادی منطقه داشته و انتظار می رفت تاکنون نسبت به تکمیل و بهره برداری آن با نواقصات جزئی اقدام می شد.
رئیس شورای اشتغال و برنامه ریزی بیان کرذ: این مجموعه گردشگری شامل پنج واحد سوئیت اقامتی به مساحت تقریبی ۱۱۵ مترمربع، واحد پذیرایی شامل رستوران و آشپزخانه و مجموعه سرویس های بهداشتی، نمازخانه و فروشگاه همراه با سکوهای چادر است.
امامی به ایجاد بازارهای روز در کنار این مجموعه سیاحتی اشاره کرد و افزود: ایجاد بازارهای روز توسط اهالی روستاهای اطراف می تواند در رونق اقتصادی و افزایش اهمیت و جایگاه ظرفیت گردشگری این منطقه مثمر ثمر باشد.

صرف ۷٫۵ میلیارد ریال برای احداث کمپ
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی مغان از صرف اعتبار ۷٫۵ میلیارد ریالی برای احداث کمپ گردشگری قلعه برزند گرمی مغان خبر داد.
«روح الله محمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی و بخشی نیز از طریق شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی کشور تأمین و برای احداث این مجموعه هزینه شده است.
وی با بیان اینکه این کمپ در زمینی به مساحت ۶۲۰۰ متر مربع احداث شده است، افزود: کمپ گردشگری برزند شامل ۵ سوئیت به مساحت هرکدام ۲۵ متر مربع، یک غذاخوری به مساحت ۱۱۰ مترمربع، دو آلاچیق، ۵ سکوی برپایی چادر هرکدام به متراژ ۱۶ متر مربع و پارکینگ روباز به وسعت ۲۵۰۰ مترمربع است.
این مقام مسئول اضافه کرد: علاوه بر امکانات فوق دیوار دورتادور محوطه به طول ۳۸۰ متر و ارتفاع ۱٫۸۰ متر، ساختمان خدماتی رفاهی شرکت مجری در ۲۳۳ متر مربع شامل سرویس جداگانه مردانه و زنانه با ده سرویس معمولی و دو سرویس بهداشتی فرنگی ، دو باب حمام، دو فروشگاه، دو نمازخانه، اتاق تاسیسات و جدول کاریهای داخلی محوطه و مسیرهای پیاده روی از دیگر امکانات این کمپ است.
وی به نواقصات موجود در این مجموعه اشاره کرد و گفت: اخذ انشعابات گاز و برق و همچنین لوله کشی گاز این مجموعه نواقصات کمپ گردشگری قلعه برزند شهرستان گرمی مغان است که سعی می شود در سریعترین زمان نسبت به رفع آن ها اقدام شود.
محمدی تصریح کرد: طی جلسه ای که چند روز پیش با حضور فرماندار در این زمینه برگزار شد، بهره بردار و اداره کل میراث فرهنگی توافق نمودند تا بهره بردار نسبت به رفع نواقصات موجود اقدام کرده و تا دهه فجر مجموعه آماده بهره برداری شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید