توسعه اماکن ورزشی، نیاز شهرستان گرمی مغان

آزادلو : وجود فضای ورزشی و امکانات لازم برای رشته های قهرمانی یکی از ملزومات دستیابی به شرایط مناسب جهت ترغیب جوانان به ورزش است. موضوعی که در طول سال های گذشته در شهرستان گرمی مغان فراموش شده و در سایه کم توجهی ها بیشتر باشگاه های ورزشی وضعیت مطلوبی نداشته و رشته های مختلف از کمبود امکانات رنج می برند.
طبق آمار ارائه شده از سوی دستگاه های مرتبط شهرستان گرمی مغان با ۷۵/۰ متر مربع سرانه فضای ورزشی در رتبه ششم استانی و قبل از اردبیل و پارس آباد قرار دارد. البته باید گفت دو شهرستان دیگر به واسطه افزایش یکباره جمعیت با مشکل کمبود فضای ورزشی مواجه اند، اما گرمی در سایه کوتاهی هایی که در ادوار گذشته شاهد بوده است.
احداث سالن های ورزشی و تجهیز و توسعه سالن های موجود یکی از برنامه های دولت در طول سال های گذشته در شهرستان گرمی مغان بوده است. اما نیمه کاره ماندن دو سالن دیزج و اینی، تخریب و مستهلک شدن سالن های ورزشی و نبود اعتبار برای تجهیز آن ها و مشکلات رشته های ورزشی مختلف در نبود سالن از جمله موارد مهم مرتبط با اماکن ورزشی گرمی مغان است.

بی توجهی به توسعه و نگهداری اماکن ورزشی
یکی از اهالی روستای دیزج شهرستان گرمی مغان گفت: از سال های دور احداث دو سالن ورزشی در رسوتای دیزج و روستای اینی نقل محافل بوده و اکنون پس از سال ها هنوز تکمیل نشده است.
حسن پور در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با توجه به جمعیت بالای این روستا و روستاهای همجوار تکمیل این سالن در پر شدن اوقات فراغت جوانان و جلوگیری از کشیده شدن به راه های انحرافی موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه ورزش دوستان روستاهای اطراف باید برای دو ساعت ورزش به گرمی بروند، افزود: این موضوع باعث تحمیل هزینه های اضافی می شود که در نتیجه ورزش دوستان روز به روز از ورزش فاصله خواهند گرفت.
یکی دیگر از اهالی ساکن در بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: بخش موران تنها یک سالن در مناسب برای ورزش دارد که آن هم با بی توجهی ها وضعیت اسفناکی دارد.
جلال زاده افزود: سالن ورزشی شهدا واقع در مرکز بخش موران به علت نبود نظارت در نگهداری و حفاظت، روز به روز وضعیت بدتری داشته و اموال دولتی در مقابل چشمان مردم در آستانه نابودی و استهلاک قرار گرفته است.

توسعه اماکن ورزشی گرمی، ضرورتی انکارناپذیر
فرماندار گرمی مغان گفت: توسعه اماکن ورزشی این شهرستان با توجه به وجود استعدادهای ورزشی مختلف ضرورتی انکارناپذیر بوده و باید مورد توجه دستگاه متولی ورزشی باشد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شهرستان گرمی مغان از دیرباز مهد پرورش استعدادهای ورزشی مختلف است که لازمه معرفی این نخبه ها به جامیعه ورزشی، وجود امکانات و شرایط برای آموزش آن ها است.
وی با بیان اینکه اجرای برنامه های ورزش همگانی مورد تأکید مسئولان ارشد نظام است، افزود: قطعا توسعه این برنامه ها در سطح شهرستان که زیرساخت آنچنانی هم نیاز ندارد، می تواند در افزایش شور و نشاط اجتماعی موثر باشد.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: انتظار ما از متولیان ورزش و جوانان تأمین اعتبار پروژه های وررزشی از منابع ملی است تا از این طریق بتوان در مدت زمان کمتری پروژه ها تکمیل و تجهیز و در اختیار عموم قرار داده شود.
وی اعتبارات شهرستانی را محدود و نیازهای اساسی را وسیع دانست و گفت: ما هنوز در بخش تأمین نیاز اولیه زندگی همچون راه ارتباطی و آب شرب با مشکل مواجه هستیم و اعتبارات شهرستانی عموما به این منظور در نظر گرفته می شوند و باید برای توسعه ورزشی بدنبال اعتبارات ملی بود.

لزوم احداث سالن دو هزار نفری در گرمی
مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل گفت: احداث سالن دو هزار نفری در گرمی مغان با توجه به کمبود سرانه ورزشی در این شهرستان یکی از ضروریات توسعه ورزشی منطقه بوده و باید مورد توجه باشد.
«ایوب بهتاج» در نشستی با مسئولان گرمی مغان اظهار کرد: احداث سالن دو هزار نفری در شهرستان گرمی مغان یکی از نیازهای این شهرستان است که در صورت تامین اعتبار محل مورد نظر انتخاب شده و می ‌توان کلنگ زنی کرد.
وی تکمیل سالن های دیزج و انی را نیازمند تأمین به موقع اعتبار دانست و تصریح کرد: در سال های گذشته با تلاش نماینده شهرستان برای تکمیل و تجهیز سالن‌های ورزشی روستاهای دیزج و اینی شهرستان گرمی ۸ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته بوده اما برای بهره برداری نیازمند اعتبار بیشتری هستیم.
بهتاج به وضعیت سرانه ورزشی شهرستان های استان اشاره کرد و گفت: سرانه ورزشی شهرستان های اردبیل، پارس آباد و گرمی در سطح استان مناسب نبوده و توسعه اماکن ورزشی رشته های منختلف در این شهرستان ها ضروری است.

توسعه رشته های ورزشی نیازمند اعتبار
مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل توسعه رشته های ورزشی را نیازمند اعتبار دانست و گفت: ورزش و جوانان به صورت اختصاصی اعتبار ویژه ای برای تحول بزرگ ندارد و نیازمند حمایت مسئولان ارشد است.
بهتاج افزود: برای داشتن وضعیت مناسب ورزشی پیش از هر چیز به تلاش نمایندگان نیازمندیم تا از طریق وزارت، سازمان و فدراسیون های کشور نسبت به اخذ اعتبارات لازم برای اجرای مسابقات مختلف و توسعه اماکن ورزشی اقدام کرد.
وی با بیان اینکه صخره ‌نوردی در قلعه باشی گرمی و ورزش ‌های میدانی و آبی در دریاچه گیلارلو از ظرفیت‌های شهرستان گرمی مغان است، تصریح کرد: در صورت تأمین اعتبار آماده بالفعل کردن این قابلیت ها هستیم.
این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: برای توسعه ورزش شهرستان گرمی مغان برنامه های مختلفی به مرحله اجراء درآمده و امیدواریم با تخصیص اعتبارات لازم نسبت به تکمیل طرح های نیمه تمام اقدام شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید