بوم گردی، ظرفیت مغفول گردشگری گرمی

Image result for ‫مناظر گرمی مغان‬‎

آزادلو : توجه به بخش گردشگری یکی از بهترین ظرفیت ها برای توسعه هر مناطقی یاد می شود و هر منطقه قابلیت منحصر به فرد برای توسعه در این زمینه را دارد. در مقابل ظرفیت های بی شمار در گردشگری که عموما با دخالت انسانی ایجاد می شود، قابلیت های خدادادی و بکر مناطق مختلف می تواند راهگشای توسعه گردشگری باشد.
استان اردبیل و به خصوص شهرستان گرمی مغان قابلیت های بی شماری در بخش وجود منابع و نقاط بکر خدادادی است که تاکنون مغفول مانده است. از این رو توجه به موضوع بوم گردی با تبلیغات و ایجاد زیرساخت های اساسی، می تواند گره گشای رکود اقتصادی و ایجاد تحول گردشگری در منطقه شود.
یکی از مهمترین نتایج این نگرش به گردشگری و طبیعت گردی ، ایجاد اشتغال برای ساکنان بومی منطقه و کسب در آمد برای آنان است؛ که از این طریق ساکنین منطقه ترغیب به حفظ محیط زیست، آداب و رسوم و آنچه برای گردشگران جذاب است می شوند. به این ترتیب اکوتوریسم می تواند در حفظ و پاسداری محیط زیست طبیعی و انسانی و همچنین توسعه پایدار تاثیرگذار باشد.

توسعه گردشگری نیازمند وجود حداقل زیرساخت ها
یکی از اهالی روستای هدف گردشگری اوماسلان گفت: روستاهای هدف گردشگری نیازمند ایجاد زیرساخت های مورد نیاز همچون محل اسکان، سرویس بهداشتی و راه ارتباطی مناسب است.
سلمانی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: توسعه بوم گردی با استفاده از طبیعت بدون دخالت انسانی این شهرستان به برخی حداقل ها برای اسکان گردشگران نیازمند است تا هر گردشگری در این منطقه حضور می یابد، مبلغی برای حضور سایر گردشگران باشد.
وی با بیان اینکه تاکنون به قابلیت های گردشگری این شهرستان که عموما بکر و خدادادی است توجه نشده است، افزود: طبیعت بکر گرمی مغان در هر نقطه شهرستان، می‌ تواند منبع عظیم و سرشار از ثروتی باشد که منجر به اشتغال بدون استفاده از نفت و آب شود.
این شهروند گرمی اهل بخش موران تصریح کرد: تا زمانی که طرح جامع گردشگری شهرستان گرمی مغان با معرفی مناطق بکر تدوین و در اختیار گردشگرانی که به استان می آیند، نداشته باشیم نباید انتظار تحول بنیادین در بخش گردشگری را داشته باشیم.

اختصاص بیشترین اعتبار برای بخش گردشگری
فرماندار گرمی مغان گفت: سال جاری بیشترین اعتبارات در طول ادوار برای بخش گردشگری در نظر گرفته شده است و سال آتی نیز به همین منوال برای این حوزه اعتبار بالایی در نظر گرفته خواهد شد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بی شک توسعه هر منطقه ای با تأمین آب و برق و گاز ممکن نیست و توسعه واقعی زمانی خواهد بود که بتوان برای ایجاد فرصت های شغلی و افزایش سطح درآمد مردم اقدامات مثبتی برداشت.
وی با بیان اینکه بوم گردی یکی از ظرفیت های بی شمار این شهرستان است، افزود: با تلاش های صورت گرفته عملیات احداث راه ارتباطی داش دیبی به اوماسلان در مراحل نهایی اجرایی شدن است که هدف اصلی اجرایی شدن آن توسعه بخش گردشگری است.
رئیس شورای اشتغال و برنامه ریزی گرمی مغان بیان کرد: نقاط مختلف شهرستان بهترین مکان برای توسعه بوم گردی و اکوتوریسم است که در این زمینه ما با ایجاد زیرساخت های ارتباطی و اسکان در منازل روستائیان، سعی در تسهیل شرایط حضور گردشگران را داریم.
وی بر لزوم حفظ قابلیت تاریخی روستاها تأکید کرد و گفت: دستگاه های مرتبط و بخشداری ها با همکاری شوراهای اسلامی و دهیاران در هر روستا تعدادی خانه قدیمی با کالبد سنتی را برای اسکان مسافران در نظر بگیرند تا علاوه بر توسعه گردشگری، سبب رونق اقتصادی برای روستائیان شود.
پیش از این «محمدعلی رحیمی» مدیر بنیاد مسکن شهرستان گرمی مغان از اجرای طرح هادی روستاها با هدف توسعه گردشگری و حفظ بافت سنتی و تاریخی و هویت منطقه خبر داده بود که این موضوع برای توسعه بوم گردی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بوم گردی روستائی مهمترین مزیت گردشگری گرمی
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی مغان گفت: با توجه به قابلیت های موجود بوم گردی روستائی و عشایری مهمترین مزیت گردشگری این شهرستان است.
«روح الله محمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بوم گردی یا اکوتوریسم شاخه ای باارزش از صنعت گردشگری است که بر جذب و اقامت گردشگر در مناطق بومی و روستایی تکیه دارد و رمز موفقیت آن بر مشارکت هدفمند ساکنان محلی و تقویت زیرساخت های زیست محلی برای گردشگران استوار است.
وی با بیان اینکه معضل نبود مراکز اقامتی در گرمی مهمترین مانع توسعه گردشگری شهرستان بعد از راههای ارتباطی است، افزود: راهکار سریع این موضوع استفاده از مراکز اقامتی روستایی و عشایری است که قطعا در توسعه حوزه بوم گردی نیز موثر خواهد بود.
این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به تعدد روستایی ایجاد اقامتگاه های بوم گردی با استفاده از خانه های گلی روستایی در این شهرستان کاری شدنی و نیازمند اعتبار هم نیست، اما باید مشارکت مردم نیز در این زمینه باشد تا شاهد نتیجه مطلوب گردشگری بوم گردی گرمی مغان باشیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید