نبود فرصت های شغلی، تهدیدی برای آینده روستای ایلخچی

Image result for ‫روستا‬‎

آزادلو : ایلخچی نام چند روستا از توابع شهرستان گرمی مغان است که به واسطه ییلاقات و قشلاقات بخش وسیعی از اراضی این شهرستان را در اختیار دارد. ایلخچی علیا و سفلی از توابع دهستان اجارود مرکزی بخش مرکزی و قشلاق ایلخچی از توابع دهستان اجارود شمالی بخش مرکزی که با فاصله ۲۵ کیلومتری از هم قرار دارند.
برخی اهالی روستاهای ایلخچی علیا و سفلی که در مسیر گرمی به موران سکنی گزیده اند، همه ساله بخشی از سال را همچون عشایرین در روستای دیگر یعنی قشلاق ایلخچی سپری می کنند. این مهم با توجه به تفاوت آب و هوایی این دو محل بوده و در پرورش احشام نیز این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.
این روستاها به واسطه قرارگیری در مسیر ارتباطی گرمی به بخش موران از شرایط مطلوبی برخوردار هستند، اما هنوز هم مقوله نبود فرصت های شغلی تهدیدی بر مهاجرت بی رویه از این روستا است. به زعم تحلیل گران اقتصادی مشکل اشتغال در آینده ای نه چندان دور همه روستاهای شهرستان گرمی مغان را خالی از سکنه خواهد کرد.

نبود فرصت های شغلی، تهدید برای ایلخچی
یکی از اهالی روستای ایلخچی سفلی به همشهری گفت: یکی از دلایل اصلی از نگرانی آینده روستاهای ایلخچی، نبود فرصت های شغلی و مهاجرت جمعیت جوان از روستا و افزایش جمعیت پیر است.
«مهدی حسن پور» اظهار کرد: با اینکه این روستا به مرکز شهرستان نزدیک بوده و در فاصله کمتر از ۳ کیلومتری قرار داشته و عموما جوانان برای کار به شهر گرمی می آیند، اما این موضوع نمی تواند برای همیشه تکراری انجام شود.
وی با بیان اینکه دامداری درآمد خوبی داشته و شغل دیرینه اهالی ایلخچی است، افزود: دولت باید با ارائه وام های کم بهره به جوانان این روستاها، زمینه علاقه مندی به ماندن در روستا و افزایش تولید ملی محصولات لبنی و گوشتی به صورت ارگانیک را فراهم کند.
اهل روستای ایلخچی گرمی تصریح کرد: از مشکلات اساسی اهالی روستای ایلخچی تکمیل نشدن طرح هادی روستا است که باعث مشکلات در تردد در فصول سرد سال می شود و انتظار می رود حداقل مسئولان متولی نسبت به زیرسازی معابر روستا اقدام کنند.
وی همچنین به نبود اینترنت داده در این روستا اشاره کرد و گفت: علی رغم نزدیک بودن این روستا به مرکز شهرستان هنگامی که چند متر از شهر گرمی فاصله می گیریم، اینترنت داده تلفن همراه قطع می شود که لازم است محدوده آن افزایش یابد تا روستاهای اطراف نیز بهره مند شوند.

ایلخچی همه امکانات و زیرساخت های لازم را دارد
بخشدار مرکزی شهرستان گرمی مغان گفت: روستاهای ایلخچی با توجه به نزدیکی به مرکز شهرستان، همه امکانات و زیرساخت های لازم را داشته و چهارمین روستای پرجمعیت دهستان اجارود مرکزی است.
«حسن ندائی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: قرارگیری این روستا در مسیر ارتباطی گرمی به موران سبب رونق روستا شده و در طول ادوار جزو معدود روستاهایی است که خیلی کم با کاهش جمعیت مواجه بوده است.
وی با بیان اینکه جمعیت روستای ایلخچی سفلی در سرشماری سال ۸۵ حدود ۲۷۱ نفر با ۵۲ خانوار بوده است، افزود: جمعیت این روستا در سرشماری سال گذشته به ۱۹۳ کاهش یافته اما تعداد خانوار به ۶۵ نفر افزایش پیدا کرده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: در سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ روستای ایلخچی علیا که با فاصله ۱ کیلومتری از روستای ایلخچی سفلی قرار دارد، ۱۲ خانوار و ۳۵ نفر جمعیت داشته و در زمان سرشماری نیز جمعیت قشلاق ایلخچی صفر بوده است.
وی با بیان اینکه علت نبود جمعیت در روستای قشلاق ایلخچی ساکن بون اهالی در روستاهای ایلخچی علیا و سفلی در زمان سرشماری است، گفت: تعدادی از اهالی این روستاها همچون عشایرین در فصل های تابستان و زمستان محل زندگی خود را تغییر می دهند.
ندائی افزود: روستاهای ایلخچی به واسطه قرارگیری در مسیری هموار و همچنین فعالیت چند واحد دامی و مرغداری در اطراف این روستا، بهترین نقطه برای توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی و دامی است که می تواند در ریشه کن شدن بیکاری نیز موثر باشد.

راه داخل و خارج روستا مناسب است
رئیس راه و شهرسازی گرمی مغان نیز در رابطه با راه ارتباطی این روستاها به همشهری گفت: روستاهای ایلخچی به لحاظ راه های مواصلاتی هیچ مشکلی نداشته و با توجه به قرارگیری در مسیر اصلی در زمان اندکی خدمات رسانی می شود.
«علی سلیمی» افزود: یکی از مطالبات دیرثینه اهالی روستای ایلخچی سفلی آسفالت ریزی روستا در راه اصلی بود که به علت فاصله کمتر از یک کیلومتر بودن آسفالت ریزی شد و اهالی در رابطه با راه ارتباطی مشکلی ندارند.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی گفت: این بنیاد در راستای وظایف ذاتی خود اقدامات زیربنای زیادی در معابر روستای ایلخچی انجام داده و مشکل بسیار حاد در رابطه با این روستا وجود ندارد.
«محمد علی رحیمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بخشی از طرح هادی این روستا اجرا شده و برای تکمیل آن نیازمند اعتبار هستیم و حسب اولویت نسبت به اجرایی شده آن اقدام خواهد شد.
با وجود امکاناتی که دولت برای توسعه روستاهای ایلخچی اجرایی کرده است، هنوز بحث اشتغال زائیی و ایجاد فرصت های شغلی دغدغه اصلی ساکنان بوده و از مسئولان درخواست برنامه ریزی و توجه به این موضوع را دارند.

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. aa -y UNITED STATES گفت:

    معلوم نیست درکدام روستادولت فرصت های شغلی ایجاد کرده که ایلخچی هم دومیش باشدمعمولا به افراد تحت پوشش وام کم بهره داده شده که دامداری کنند و حداقل درپنج شنبه نون خالی نخورند اکثریت افراد روستاهای ایلخچی فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند وکارگر پروازی شهرهای بزرگ یاخود گرمی انداغلب گرمیلو ها هم وضع مالیشون چندان توصیفی ندارد وخودشان کارگر خودشانند بالاخره این بیکاری مختص تمام روستاها وشهرهای کشور است وباید یک فکر اساسی وریشه ای بهش صورت گیردتنها ایلخچی نیست .

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید