توجه به مبلمان شهری، حلقه مغفول در پارس آباد

آزادلو : توجه به استانداردسازی معابر شهری یکی از ضروریات اساسی و زیرساخت های مورد نیاز برای شهرنشینی است و این مهم بخصوص در شهرهای مهاجر فرست که میزبان خیل جمعیت هستند، بیش از هرچیزی خود را نمایان می سازد.

پارس آباد به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان و یکی از شهرهای مهاجرفرست که در طول دو دهه به علت ایجاد فرصت های شغلی جمعیت زیادی را در خود جای داده است، از شاخص ها و استانداردهای لازم شهری برخوردار نیست.

یکی از دلایل ضعف زیرساخت ها که عمدتا در برخی محلات آشکارا مشاهده می شود، نبود استانداردهای لازم برای ساخت و ساز و افزایش بی رویه ساخت مسکن بدون مهندسی شهری است. این وضعیت باعث شده برخی محلات اکنون پروانه ساخت و بهره برداری نداشته، عوارض خود را پرداخت نکرده و از خدمات شهرداری نیز محروم باشند.

از سوی دیگر افزایش جمعیت آن هم در برهه زمانی خاص باعث شد دستگاه هایی همچون شهرداری که غیردولتی نیز هستند، نتوانند به همه محلات به طور یکسان خدمات و زیرساخت های لازم را تأمین کنند. از این حیث باعث بروز مشکلات اجتماعی و فاصله طبقاتی در شهر دیده شد و عملا تا به این لحظه روند توسعه پارس آباد با خلل های مواجه شده است.

مشکلات عدیده در حوزه معابر شهری، نبود پارک و تفرجگاه های مناسب برای میزبانی از میهمانان و چیدمان نامناسب مرکز شهر از جمله مورادی است که در طی سالیان اخیر با رشد این شهر به آن توجه نشده است. در این بین از نگاه عموم مردم پارس آباد معابر نامناسب، عمده مشکل این شهر محسوب می شود و باید در این زمینه تحول اساسی صورت گیرد.

واضح است یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که یک شهر را از سایر شهرها متمایز می‌کند و تاثیر زیادی بر منظر شهری دارد، مبلمان و چهره زیبای شهری است. موضوعی که در عصر کنونی یکی از امکانات ابتدایی و ساده زندگی شهرنشینی محسوب می شود اما پارس آباد از داشتن این امکانات حتی در مقیاس کوچک نیز محروم است.

بر این اساس لازم است مسئولان ارشد شهری، اعضای شورا و شهردار برای ایجاد روند توسعه ای پارس آباد برنامه ریزی های لازم را بکنند، زیرا به مرور نبود حداقل امکانات شهرنشینی باعث بوجود آمدن پدیده اسفناک مهاجرت خواهد شد.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. A-y گفت:

  چیدمان شهری پارس آباد به مراتب بهتراز خوداردبیل است ممکن است یکی دومحله ی پارس آباد ازروی اصول مهندسی ساخته نشده،به جز شهرکها هیچ کدام از مناطق اردبیل ساخت وساز استانداردی نداره،خودروهای سنگین صبح تاشب درخیابانهای اردبیل جولان میده،زباله هارو بایدداخل خودرو گذاشت تابه سرخیابانها بردخدمات شهری دراستان ضعیف است پارس آباد دراغلب موارد ازجمله امکانات ودرآمد وفرصتهای شغلی باتوجه به وسعتش باپایتخت برابری میکنه فرهنگ وبرخورد مردمان اردبیل درحد ساکنین یک استان نیست حیف که پارس آباد درمرز قرار گرفته والا محال بود پارس آبادو ول کرده واردبیل بی سروسامان وبی قانون را بااون مردمان بی عاطفه وخشک وخسیسش استان کنند .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. نوین روز ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  درود به همه پارس آباد ها

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید