خرید بومی پیش نیاز توسعه استان اردبیل

Related image

آزادلو : یکی از لازمه های دستیابی به پیشرفت و توسعه مطلوب در شهرها به خصوص در شهرهای کوچک، توجه به موضوع مهم خرید بومی و منطقه ای است. موضوعی که اگر تنها از سوی شهروندانش رعایت نشود، یکی از عوامل مهم رکود اقتصادی و به تبع آن افزایش مهاجرت خواهد داشت.
اهمیت این موضوع تاحدی است که بارها از سوی مقام معظم رهبری در سطح کلان به حمایت از تولیدات ایرانی و جلوگیری از واردات کالایی که در کشور تولید می شود، تأکید کرده است. بر همین اساس و در سطح خر منویات مقام معظم رهبری، حمایت از تولید استانی و منطقه در رونق و شکوفایی اقتصادی بسیار موثر خواهد بود.
استان اردبیل نیز به فراخور مرزی بودن و همچنین وجود پایانه بین المللی در شهرستان بیله سوار با کشورهای حوزه قفقاز، می تواند در حوزه اقتصادی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. اما توسعه این استان در بخش اقتصادی در طول سال های اخیر آن چنان مورد توجه نیست که یکی از دلایل آن به همین موضوع بر می گردد.

رکود اقتصادی با خرید از سایر شهرها
یکی از شهروندان اردبیل در این زمینه به همشهری گفت: خرج اعتبارات شخصی هرکس در سایر از منطقه ساکن خود به صورت متوالی تایید رکود اقتصادی در شهر خود است.
«نعمت سلیمانی» افزود: با یک بررسی اجمالی در شهرهای اردبیل می تواند دریافت برخی صنوف که قابلیت خرید از سایر مناطق را ندارد، بازار کار خوبی دارند و برخی صنوف دیگر که عمدتا در مسافرت ها مایحتاج مورد نظر از سایر استان ها تهیه می شود بازار خوبی در سطح استان ندارند.
وی با بیان اینکه شهروندان بسیاری از شهرهای توسعه یافته بر باور اهمیت خرید بومی رسیده اند، تصریح کرد: تا زمانی که خود شهروندان برای داشتن شهری آباد که مهمترین ستون آن بنیه اقتصادی است، توجه اساسی نداشته باشند هیچگاه به آن توسعه مد نظر دست نخواهند یافت.
این شهروند اهل اردبیل اضافه کرد: در سطح استان اردبیل در برخی شهرها نیز تاحدودی این اهمیت دیده می شود، اما تا زمانی که موضوع ارج نهادن به کسب و کار در شهرها فراگیر و شامل همه نشود، قطعا تحول اقتصادی رخ نخواهد داد.

لازمه توسعه داشتن فرهنگ توسعه شهروندان
فعال اقتصادی کشورهای حوزه قفقاز معتقد است توسعه یک شهر جز با جا افتادن فرهنگ توسعه در میان شهروندان آن امکان پذیر نخواهد بود.
«کاوه شهباززاده» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: بی شک همه مسائل مرتبط با شهرنشینی همچون پاکیزه نگه داشتن محیط شهری، در توسعه هر شهر و دیاری تأثیر دارد و مسائل اقتصادی نیز همینطور است.
وی تصریح کرد: در بسیاری از شهرها اگر مشاهده می کنیم شکود اقتصادی وجود داشته و رونق کسب و کار در بازار آن دیده نمی شود، علت اصلی آن به خود مردم و ساکنان آن منطقه برمی گردد که نسبت به خرید از منطقه بی تفاوت هستند.
این فعال اقتصادی اهل استان اردبیل اضافه کرد: حفظ و توسعه شهری نیازمند یک چرخه اقتصادی است به گونه ای که تمامی صنوف به یکدیگر زنجیره وار متصل هستند و بقای آن ها جز با حمایت یکدیگر امکان پذیر نخواهد بود.
وی بر لزوم فرهنگ سازی توسط دستگاه های مرتبط علی الخصوص اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد و افزود: اگر وضعیت شهرهای استان اردبیل را بررسی کنیم عموما این موضوع بسیار حاد بنظر می آید.
شهباززاده همچنین گفت: بارها مشاهده شده اکثر گردشگران خارجی و داخلی خارج از استان برای خرید محصولات ارگانیک در روستاهای این استان حضور داشته اند، اما اهالی ساکن نسبت به داشته های خود بی تفاوت بوده و مایحتاج خود را از سایر مناطق تأمین می کنند.

تأثیرپذیری اقتصاد از کار فرهنگی
عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی گفت: برای رسیدن به اهداف مطلوب توسعه اقتصادی لازمه و پیش شرط آن کار فرهنگی در میان عامه مردم است.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: نقش رسانه ها به عنوان پل ارتباطی مسئولان و مردم در زمینه فرهنگ سازی خرید بومی و تأثیر آن در رونق اقتصادی، ایجاد فضای کسب و کار و جلوگیری از مهاجرت بسیار مهم است.
وی بر لزوم ایجاد بازارهای روز در شهرستان های موختلف تأکید کرد و افزود: هر شهرستان در روزهای مشخص نسبت به برپایی نمایشگاه روز و ارائه توانمندی های خود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی را ایجاد کند و با هماهنگی یکدیگر گردشگران را به آن مناطق سوق دهند.
نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کنار آن برای ساکنان استان نیز اگر بتوانیم اهمیت خرید بومی و منطقه ای و در سطح کلا کالای ایرانی را به خانواده ها و اهالی این استان نشان دهیم، گامی بسیار بزرگ در افزایش درآمد اقتصادی برداشته ایم.
وی به ظرفیت های استان اردبیل در بخش های اقتصادی، کشاورزی و گردشگری اشاره کرد و گفت: شمال تا جنوب استان سرشار از قابلیت های مختلف است و مهمترین آن ظرفیت های مرزی این استان است که باید به نحو صحیحی از آن استفاده کرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید