عمارت، سنبل سدهای استان اردبیل

Image result for ‫سد عمارت‬‎

آزادلو : سد عمارت که بر روی دره رود بخش انگوت مغان در حال احداث است، یکی از پروژه های استراتژیک استان اردبیل بشمار می آید و در آینده اقتصادی منطقه تأثیرگذار خواهد بود.
این سد که نقش موثری در تحول اقتصادی با تبدیل مزارع دیمی به آبی منطقه ایجاد خواهد کرد، در میان مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. اتمام سد تا پایان سال ۹۶ وعده ای بود که شهریور سال ۹۵ مدیرعامل وقت آب منطقه ای استان اردبیل از آن خبر داد اما طبق اطلاعات بدست آمده این سد در مرحله پایانی قرار ندارد.
گرچه حرکت های خوب و بزرگی برای احداث این سد بزرگ خاکی در سطح شهرستان گرمی مغان انجام شده است، اما مسائلی همچون کاهش حجم مخزنی، وضعیت پایاب سد، تأخیر در عملیات اجرایی و همچنین استفاده نشدن از نیروی بومی در کارگاه سد باعث گله مندی اهالی بخش انگوت شده است.

کاهش حجم سد زنگ خطر برای مسئولان
کارشناس مهندسی آب در رابطه با این سد به همشهری گفت: سد عمارت که از سال های دور در این منطقه احداث شده است، دستخوش برخی کوتاهی مسئولان استانی به خصوص در بخش کاهش حجم سد شده است.
قدرتی افزود: مسئولان شهرستان گرمی باید بدانند که ابتدا حجم این سد ۲۳۰ میلیون مترمکعب، سپس ۱۸۰ میلیون متر مکعب و الان خبر از کاهش به ۱۱۸ میلیون مترمکعب داده می شود که زنگ خطر برای آینده شهرستان است.
وی تصریح کرد: کاهش حجم سد و به تبع آن کاهش اراضی منطقه که از این سد ذینفع خواهند بود، باعث کاهش تحول اقتصادی و سطح درآمد منطقه خواهد بود که همه این ها دست به دست هم می دهد تا شهرستان گرمی مغان رنگ توسعه به خود نبیند.
قدرتی کم توجهی مسئولان استانی و غفلت مسئولان شهرستانی را عامل اصلی این مهم دانست و گفت: پایاب این سد که بیش از ۱۰ هزار هکتار خواهد بود، معلوم نیست کدام شهرستان ها را شامل خواهد شد و اگر در این مرحله هم غفلت شود، عملا سد عمارت اسما فقط برای گرمی و انگوت است.

مشخصات فنی و زمان تکمیل
فرماندار گرمی مغان گفت: حجم مفید مخزن سد عمارت ۱۱۸ میلیون مترمکعب و حجم کلی این مخزن ۱۳۵ میلیون متر مکعب است که برای آبیاری بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی در نظر گرفته شده است.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سد عمارت با ۹۰ متر ارتفاع از روی بستر و ۱۱۰ متر از پی و طول تاج ۳۴۰ متر و عرض تاج ۱۲ متر از نوع سنگریز با هسته ناتراوای میانی در حال احداث است.
وی با بیان اینکه نزدیک به ۱۵ سال از زمان احداث این سد می گذرد، تصریح کرد: این سد در گذشته به علت کمبود اعتبار پیشرفت مطلوبی نداشت اما در دولت تدبیر و امید با تصویب قرارگیری اعتبارات این سد در ردیف مرزی، شاهد جهش چشمگیر این سد بودیم و امیدواریم اوایل سال آتی به بهره برداری برسد.
رئیس شورای اشتغال و برنامه ریزی گرمی مغان گفت: استفاده از نیروهای بومی در کارگاه سد از ابتدا انتظار ما از مجری پروژه بود که با هماهنگی و پیگیری ها مستمر اکنون اکثر نیروها از منطقه تأمین شده است.
گفتنی است زمان آغاز اجرای این طرح، حجم مفید مخزن سد عمارت ۲۳۰ میلیون متر مکعب و حجم کلی آن ۲۹۰ میلیون متر مکعب بود که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی در نظر گرفته شده بود، اما به دلایل غفلت مسئولان اکنون این حجم کاهش یافته است.

آغاز اجرای ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از پایاب
رئیس شورای اشتغال و برنامه ریزی گرمی مغان همچنین گفت: عملیات اجرای ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار پایاب سد عمارت در سطح شهرستان گرمی مغان به زودی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان آغاز می شود.
امامی از برگزاری مراحل مناقصه واگذاری این طرح بزرگ خبر داد و افزود: برای اجرای پایاب ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جهاد کشاورزی با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان این پروژه را در سطح شهرستان گرمی مغان اجرائی خواهد کرد.
وی ساماندهی عشایر منطقه مغان و کاهش نرخ مهاجرت با ایجاد فرصت‌های شغلی از مزایای احداث سد عمارت برشمرد و گفت: تامین نیازهای محیط زیست و شرب، جلوگیری از خروج سالانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب از کشور و آبی کردن بیش از ۱۰ هزار از اراضی منطقه از دیگر اهداف اجرای سد عمارت است.
فرماندار گرمی مغان با بیان اینکه انتظار ما بهره برداری و آبگیری این سد تا پایان فصل کاری سال آتی است، تصریح کرد: در طول این مدت انتظار ما از جهاد کشاورزی و امور آب تسریع در اجرای پایاب سد برای استفاده حداکثری از عمر مفید سد است.

احداث سد بدون اجرای پایاب
اجراء نشدن پایاب سد عمارت و حتی نبود برنامه ریزی برای مطالعه پایاب آن باعث شده در طول این سال های احداث زمینه نگرانی کارشناسان از آینده و عمر مفید سد باشد و همین موضوع باعث انتقاد بسیاری از مردم و مسئولان شده است.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: در بخش های مختلف کشور شاهد بی برنامگی هستیم که نمونه آن احداث سد بدون اجرای پایاب و عملا کاهش عمر سد است.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: طبق نظر کارشناسان سدهای احداث شده تا زمان مشخصی عمر دارند و متأسفانه در استان اردبیل برای سدهای احداث شده پایابی اجراء نشده و این یعنی نداشتن برنامه بلند مدت برای اعتبارهای عزینه شده است.
وی با بیان اینکه اجرای پایاب پس از اتمام عمر سد سبلان مشگین شهر باید تجربه ای برای سایر سد ها باشد، افزود: کاملا بی معنی است زمان احداث هیچ برنامه ای برای پایاب نداشته باشیم و پس از احداث به فکر مطالعه پایاب بیفتیم که باعث می شود چندین سال نیز منتظر پایاب بمانیم و عملا ضمن کاهش عمر سد باعث ناراحتی و گله مندی مردم نیز شویم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید