اهمیت تعاونی های روستایی در توسعه مناطق محروم

Image result for ‫تعاونی‬‎

آزادلو : فعالیت تعاونی های روستایی که مبتنی بر تعاون و همکاری و توسعه مناطق روستایی با محور اقتصاد مقاومتی است، یکی از موضوعات مهم مورد توجه در بخش های مختلف است. طبق آمارهای موجود  ۲ هزار و ۸۰۰ تعاونی روستایی، در کشور فعالیت دارند و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور را مدیریت می کنند.
استان اردبیل به فراخور تعدد روستایی در زمینه تعاون هم‌اکنون ۹۵ درصد از تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی استان اردبیل که اکثراً در مناطق روستایی سکونت دارند عضو شرکت‌های تعاون روستایی هستند. اطلاعات ارائه شده از سوی تعاون روستایی نشان می دهد ۱۱۵ هزار نفر بهره بردار کشاورزی عضو ۱۱۷ اتحادیه و شرکت های تعاونی روستایی در استان اردبیل هستند.
یکی از شرکت های تعاونی روستایی مهم در شهرستان گرمی مغان، شرکت تعاونی روستای پرچین است که فعالیت خود را از سال ۱۳۴۲ در بخش موران از توابع این شهرستان آغاز کرده است. تا سال های گذشته این شرکت بدلیل بی توجهی اعضاء و دستگاه های ذی ربط در آستانه انحلال قرار داشت که با همت و تلاش اکنون وضعیت رو به بهبودی دارد.

احیای شرکت های تعاونی روستایی در دولت تدبیر
بخشدار موران گفت: برای احیای شرکت های تعاون روستایی که یکی از عوامل موثر در تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش سطح درآمد منطقه است، در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی انجام شده است.
«عبداله اصلان زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: تعاونی های روستایی نقش موثری در توسعه پایدار و تحقق اقتصاد مقاومتی و اجرای طرح های مختلف دارند و به توزیع عادلانه ثروت، جلوگیری از تکاثر ثروت و فقرزدایی کمک می کنند.
وی در رابطه با شرکت تعاونی روستای پرچین تصریح کرد: خوشبختانه با ترکیب جدید هیأت مدیره در این شرکت تعاونی وضعیت فعالیت های شرکت قابل قبول بوده و عموم فعالیت های آن منافع خوبی برای اعضا داشته است.
بخشدار موران اضافه کرد: ما امیدواریم در کنار توسعه فعالیت شرکت تعاونی پرچین که عامل خرید گندم در این بخش بوده و در سالجاری نیز در این زمینه موفق عمل کرده بود، زمینه افزایش فعالیت و رسیدن به سوددهی کامل این شرکت ایجاد شود.
وی در رابطه با اهمیت تعاونی های روستایی گفت: توسعه پایدار اگر توسط تعاونی ها شکل بگیرد پایدار و ماندگار می شود و اگر محدود به دولت شود به سرانجام نخواهد رسید و به همین دلیل دولت اختیارات زیادی برای تعاونی های روستایی در نظر گرفته که می تواند برای افزایش درآمد بسیار موثر باشد.
اصلان زاده به اهمیت تعاونی های روستایی در توسعه مناطق محروم اشاره کرد و افزود: این تعاونی ها بازوان قدرتمند دولت در ارائه خدمات مختلف به عموم مردم است که برای رسیدن به توسعه و عبور از مشکلات باید فضای فعالیت آن ها توسعه یابد.

فعالیت ۱۱ تعاونی با ۱۱ هزار عضو در گرمی
رئیس اداره تعاون روستایی گرمی مغان گفت: در سطح شهرستان گرمی ۱۰ تعاونی آقایان و ۱ تعاونی زنان در اتحادیه تعاون روستایی فعال هستند که در این اتحادیه ها بیش از ۱۱ هزار نفر عضو داریم.
«خلیل صمدیان» با بیان اینکه تعاونی های یاد شده در موضوعات کشاورزی، تجارت و تولید فرش تابلو فعال هستند، اظهار کرد: تعاون امری دینی است که ریشه در باورها و اعتقادات مذهبی و قرآن ما دارد و می تواند محور اقتصاد مقاومتی باشد و ظرفیتها را برای توسعه شکوفا کند.
وی با بیان اینکه توسط شرکت تعاونی روستای پرچین در سه سال اخیر ۲۰ هزار تن گندم خریداری شده است، افزود: این حجم خرید از گندم در منطقه مرزی و محروم در حد قابل قبولی بوده و خوشبختانه وجود چنین شرکتی باعث کاهش مشکلات مرزنشنیان شده است.
این مقام مسئول تصریح کد: این اداره حسب وظیفه ذاتی خود و با توجه به محرومیت های بخش موران، هر اقدامی برای توسعه و ادامه فعالیت شرکت های تعاونی روستایی لازم باشد دریغ نکرده و زمینه فعالیت آن ها را تسهیل خواهد کرد.

لزوم ارائه تسهیلات به اعضای تعاونی های روستایی
رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی روستایی پرچین گفت: یکی از خواسته های اعضای تعاونی های روستایی ارائه تسهیلات است که قبلا در این زمینه دستگاه های مرتبط تسهیلات زیادی ارائه کرده بودند.
«کریم عظیمی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مبرهن است اگر فعالیت های مختلف در اختیار تعاونی های روستایی قرار داده شود، منجر به کاهش فساد و کمک به دولت برای کاهش هزینه های خود خواهد بود.
وی با بیان اینکه این شرکت ۱ هزار و ۳۰۰ نفر عضو دارد، افزود: حوزه فعالیت تعاونی روستایی پرچین عمدتا در بخش کشاورزی و توزیع نهاده های کشاورزی و همچنین توزیع فرآورده های نفتی از طریق ۱۰ شعبه فعال این شرکت در بخش موران است.
رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی روستایی پرچین تصریح کرد: این شرکت هر ماه نسبت به توزیع سبوس اقدام کرده و هر سال نسبت به خرید گندم با همکاری دستگاه های مرتبط اقدام می کند و از طریق ۱۰ شعبه در نقاط مختلف نیازهای عمومی مردم به فرآورده های نفتی را فراهم می کند.
عظیمی به مشکلات موجود این شرکت اشاره کرد و افزود: دستگاه های دولتی تاکنون نسبت به پرداخت طلب این شرکت اقدام نکرده اند و هر وقت این موضوع را پیگیری می کنیم، موضوع را اختصاص نیافتن اعتبار از سوی استان بند می کنند.
وی همچنین گفت: مسئولان اگر می خواهند فعالیت های شرکت های تعاونی روستایی افزایش یابد، تنها با ارائه کلمات کلیشه ای امکان پذیر نبوده و باید نسبت به پرداخت به موقع مطالبات آن ها اقدام کنند تا در شرایط سخت مالی با بدهی های مختلف قرار نگیرند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید