کمبود فضای فرهنگی در شمال استان

Image result for ‫فرهنگ‬‎

آزادلو : وجود فضای فرهنگی در هر منطقه ای نقش بسیار بالایی در توسعه اقتصادی و سایر حوزه های مختلف زندگی انسان دارد. به گونه ای که به زعم کارشناسان شهرهای توسعه یافته ابتدا تقویت و توسعه زیربنای فرهنگی را در دستور کار قرار داده و بر اساس آن نسبت به
وضعیت اماکن فرهنگی و هنری در شمال استان اردبیل تعریف آنچنانی نداشته و عموم هنرمندان و فرهنگ دوستان از این وضعیت گله مند هستند. این در حالی است که دشت مغان در مرز بین ایران و آذربایجان قرار داشته و تردد روزانه هزاران اتباع خارجی و دریافت شبکه های تلویزیونی خارجی باعث هجمه های فرهنگی بیگانه می شود.
نبود سینما و فضای فرهنگی در شهرستان گرمی مغان و کمبود فضای این بخش در شهرستان پارس آباد موضوع تازه ای نبوده و علی رغم درخواست های مکرر اهالی هنوز اقدامی مناسب در این حوزه دیده نمی شود. پروژه های اجرا شده در این حوزه در شمال استان سال های متمادی راکد مانده و از سوی مسئولان استانی به آن توجهی نمی شود.

مجتمع فرهنگی هنری گرمی زیر چتر غفلت
مجتمع فرهنگی هنری شهرستان گرمی مغان که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۷ شروع شده است، پس از گذشت نزدیک به یک دهه همچنان چشم انتظار توجه مسئولان است.
شهریور ماه سال گذشته بود که «علی اصغر کاراندیش»  معاون مدیریت منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اختصاص ۳ میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز مجتمع فرهنگی، هنری شهرستان گرمی قول مساعد داد.
اعتباری که تا به این لحظه برای تکمیل این پروژه اختصاص نیافت و همین موضوع باعث گله مندی مردم و به خصوص هنرمندان در رابطه با آینده این پروژه که اکنون شاهد تخریب نقاط مختلف بعلت بی استفاده بودن هستیم، بوجود آورده است.
با این وجود «علی سلیمی» رئیس راه و شهرسازی گرمی مغان در گفت و گو با همشهری از واگذاری این پروژه به فرمانداری خبر داد و افزود: پروژه مجتمع فرهنگی هنری با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار لازم در حالت راکد مانده بود که طی صورتجلسه ای مجموعه به فرمانداری واگذار شد.
فرماندار گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: تصمیم انتقال فرمانداری به این ساختمان صحت نداشته و در رابطه با وضعیت نهایی آن تصمیمی گرفته نشده است و برنامه فعلی تکمیل پروژه تا دهه فجر سالجاری است.
«ابرهیم امامی» اظهار کرد: مجتمع فرهنگی هنری گرمی مغان واقع در شهرک ولیعصر عج به دلیل جانمایی نامناسب شرایط خوبی برای هنرمندان و فرهنگ دوستان ندارد، با این حال انتظار این بود سریعتر از این ها این پروژه تمام میشد اما اهتمام به تکمیل سریع این پروژه است.

پسینما، مطالبه بحق اهالی شمال استان
یک کارشناس مسائل اجتماعی گفت: ایجاد سینما در شهرستان گرمی و بیله سوار و همچنین افزایش فعالیت سینما انقلاب شهرستان پارس آباد از مطالبه بحق اهالی شمال استان است.
«نعمت صبوری» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: راهکار اساسی حل این مشکل و مطالبه مردمی، راه اندازی سینما سیار در شمال استان است که می تواند در شهرهای مختلف به صورت دوره نصب شود.
وی افزود: برای راه اندازی سینما سیار طبق گفته مسئولان نیازمند هزینه آنچنانی نبوده و در صورت اختصاص محل مناسب توسط مسئولان شهرستانی، نسبت به استقرار سینما سیار اقدام خواهد شد که در توسعه هنری منطقه موثر خواهد بود.
این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: راه اندازی سینما سیار به خصوص در استان ها و شهرستان های محروم که از وجود زیرساخت های فرهنگی و هنری محروم هستند، قطعا نیتجه مناسب و خوبی در پی خواهد داشت.
صبوری همت مسئولان برای توسعه اماکن فرهنگی را ضروری دانست و گفت: شهرستان مرزی بیله سوار با توجه به قرارگیری پایانه بین المللی در آن، نیازمند توسعه فرهنگی به روش های مختلف با زیرساخت هایی که بتواند هویت ایرانی اسلامی را نشان دهد، است.

بی توجهی به فرهنگ نگران کننده است
نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: بی توجهی به توسعه زیرساخت های فرهنگی با توجه به اینکه فرهنگ زیربنای توسعه همه امور است، بسیار نگران کننده و جبران ناپذیر است.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد در سایه کوتاهی و غفلت متولیان روز به روز شاهد از بین رفتن فرهنگ اصیل ایرانی و بومی در منطقه هستیم که باعث نگرانی از آینده شده است.
وی با بیان اینکه زیرساخت و اماکن فرهنگی در استان اردبیل ضعیف است، اضافه کرد: اعتبارات دولت در بخش عمرانی بسیار محدود بوده و همین اعتبارات محدود نیز در میان استان ها و در استان نیز میان شهرستان ها عادلانه توزیع نمی شود تا برای پروژه های فرهنگی نیز اعتباری در نظر گرفت.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت مکلف است برای امورات فرهنگی مردم منطقه زیرساخت هایی که مورد نیاز است، ایجاد کند تا دغدغه ای برای اهالی در این زمینه به وجود نیاید.
وی افزود: تاکنون دولت آنطور که باید و شاید به این مهم در استان اردبیل و به خصوص شهرستان ها توجه نکرده است که نمونه آن مجتمع فرهنگی هنری گرمی مغان است و امیدواریم در سریعترین زمان این مجموعه تکمیل و در اختیار هنرمندان قرار داده شود.
میرزاده بر لزوم حفظ فرههنگ بومی منطقه توسط خانواده ها تأکید کرد و گفت: برگزاری جشنواره بر اساس آئین های سنتی منطقه و همچنین جشنواره های منطقه ای و ملی برای نشان دادن فرهنگ مغان اقدامی لازم و مورد تأکید برای مردم و دستگاه ها است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید