لزوم توسعه امکانات بهداشتی درمانی مغان

Image result for ‫امکانات درمانی‬‎
آزادلو : امکانات درمانی در هر منطقه ای یکی از بدیهیات شهرنشینی بوده و جزو اساسی ترین نیازها برای شهروندان و ساکنان مناطق حومه محسوب می شود. موضوعی که در شمال استان اردبیل در طول سال های گذشته کمتر به آن توجه شده و مورد انتقال اهالی و رسانه ها بوده است.
در مقابل باید گفت در سال های اخیر اقدامات خوبی در حوزه توسعه اماکن درمانی شهرستان های گرمی، بیله سوار و پارس آباد انجام شده است. افزایش سرانه فضای درمانی شهرستان های شمال استان اردبیل و استقرار بخش های مختلف از جمله خدمات حسنه انجام شده در این حوزه است.

کمبود پزشک متخصص مشکل مردم مغان
یکی از اهالی دشت مغان در این زمینه به همشهری می گوید: مشکل اصلی مردم منطقه مغان کمبود پزشک متخصص و همچنین فعالیت نیمه وقت برخی از بخش های درمانی همچون چشم پزشکی و یا مغز و اعصاب و قلب است.
شکورنژاد می افزید: این منطقه به علت کشاورزی بودن نیازمند افزایش سطوح درمانی در فصل برداشت است و لازم است مسئولان از اکنون به فکر سال زراعی آتی برنامه ریزی کرده و نسبت به استقرار پزشک و تجهیزات کافی در سطح این شهرستان اقدام کنند.
این شهروند پارس آبادی معتقد است فاصله ۲۲۰ کیلومتری این شهرستان با مرکز استان ضرورت تهیه امکانات و تجهیزات پزشکی را دوچندان می کند و می گوید: برای مردم بسیار سخت و طاقت فرسا است برای برخی اقدامات درمانی ساده عازم مرکز استان شوند.

افزایش فضای درمانی پارس آباد در آینده نزدیک
فرماندار پارس آباد از افزایش فضای درمانی و بهداشتی شهرستان در آینده نزدیک خبر داد و می گوید: بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی وکلینیک و مرکز غربالگری سرطان و شیمی درمانی به زودی به مجموعه درمانی این شهرستان افزوده خواهد شد.
«اکبر صمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف از جمله بیله سوار و اصلاندوز و جعفرآباد و حتی خدافرین به همراه بخش ها و روستاهای حاشیه برای معالجه و درمان به پارس آباد مراجعه می کنند و از این نظر این شهرستان جمعیت آماری بالایی در حدود ۲۰۰ هزار نفر را پوشش می دهد.
وی با بیان اینکه هم اکنون در این شهرستان متخصص در حال فعالیت است، افزود: وضعیت درمانی شهرستان پارس آباد به عنوان دومین شهرستان استان قابل قبول نبوده و در گذشته اقدام اساسی در این زمینه انجام نشده است، با این حال ما حرکت های خوبی در جذب تجهیزات و پزشک متخصص انجام داده ایم.
مقام عالی دولت در پارس آباد مغان می افزید: نبود پزشک های متخصص و دستگاه ام ار آی (MRI) در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان یک مشکل اساسی بوده و رایزنی هایی نیز در این زمینه انجام شده و انتظار می رود در سریعترین زمان این مطالبه بحق مردم برطرف شود.
صمدی از جذب کادر درمانی به بیمارستان جدید الاحداث پارس آباد خبر داد و تصریح می کند: در آزمون استخدامی اخیز نیروی پزشکی و پیراپزشکی لازم برای این مجموعه درمانی بزرگ جذب شده و همزمان با افتتاح آن وارد کار خواهند شد.

مشکلی در زمینه فضای درمانی گرمی نداریم
مدیر شبکه بهداشت و درمان گرمی مغان می گوید: از بابت وجود اماکن بهداشتی درمانی در نقاط روستایی و شهری هیچ مشکلی نداشته و فضای درمانی کافی داریم.
«حسن قربانی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: هم اکنون در سطح شهرستان ۱۲ مرکز جامع سلامت شهری و روستایی فعال است که ۴ مورد آن ها در سطح شهر گرمی و انگوت و مابقی در نقاط روستایی خدمات ارائه می دهد.
وی با بیان اینکه ۷۵ خانه بهداشت در شهرستان گرمی مغان وجود دارد، می افزید: ۵ خانه بهداشت نیز سالجاری احداث شده و در دهه فجر افتتاح و به مجموعه فضای بهداشتی درمانی شهرستان اضافه خواهد شد.
این مقام مسئول بیان می کند: با رایزنی و تلاش های صورت گرفته سالجاری فوریت های پزشکی در مرکز بخش موران و و همچنین در شهر انگوت مستقر شد و با احتساب آن ها ۳ مرکز فوریت های پزشکی در سطح شهرستان فعال است.
وی به ظرفیت عدیده مرکز آموزشی درمانی ولایت گرمی مغان اشاره کرده و می گوید: خدمات زیادی در بیمارستان گرمی مغان به مراجعان داده می شود و سعی می کنیم کمتربیماران را به مرکز استان ارجاع دهیم.
قربانی اضافه می کند: هم اکنون در این شهرستان با جمعیت ۷۸ هزار نفری ۱۷ متخصص بصورت تمام وقت و برخی از آن ها نیمه وقت فعالیت می کنند و تمام ظرفیت پذیرش برای این جمعیت در حوزه متخصیصین اخذ شده است.

انتقاد امامان جمعه از وضعیت کمبود امکانات درمانی
کمبود پزشک متخصص در این شهرستان ها موضوع به حدی خاص و مهم است که چندین بار امامان جمعه شهرستان ها از طریق تریبون نماز جمعه بر لزوم برنامه ریزی در این زمینه تأکید کرده اند.
حجت الاسلام رشادی امام جمعه پارس آباد در خطبه های نماز جمعه این شهرستان خواستار استقرار دستگاه ام آر ای شد و می گوید: این شهرستان قطب تولید محصولات کشاورزی استان و شمالغرب کشور است و باید تجهیزات درمانی آن کافی باشد.
حجت الاسلام صفری امام جمعه گرمی نیز در این زمینه اظهار می کند: شایسته نیست مردم محروم گرمی برای جراحی و عمل های ساده عازم اردبیل شوند و باید دولت برای مناطق محروم و مرزی شرایط مناسبی به لحاظ درمانی ایجاد کند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید