صنایع دستی، عامل رهایی اردبیل از تنگنایی اقتصادی

Image result for ‫صنایع دستی اردبیل‬‎

آزادلو : توجه به ظرفیت های هر منطقه در رشد و شکوفایی اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی بسیار موثر است. استان اردبیل نیز به فراخور شرایط خود دارای ظرفیت های عدیده در بخش های مختلف است که یکی از این قابلیت های منحصر بفرد، وجود صنایع دستی در انواع مختلف است.
با توجه به این مهم می توان با تقویت ظرفیت بزرگ صنایع دستی استان اردبیل در بخش تولید و فراهم کردن بازار فروش، گام بزرگی در راستای تحول اقتصادی برداشت. پیش زمینه تحقق این موضوع توجه به قابلیت های صنایع دستی استان اردبیل با ایجاد فرصت های شغلی و ثبت ملی و بین المللی آثار این استان است.

فرصت های اردبیل برای رشد در حوزه صنایع دستی
کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است صنایع دستی و گردشگری می تواند اردبیل را از تنگنای اقتصادی رهانیده و فرصت های شغلی بی شماری فراهم سازد.
«میلاد خانزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: استان اردبیل از مناطق کهن در حوزه صنایع دستی است که عموما در واحدهای کارگاهی کوچک خانگی تولید می شوند و در صورت توجه می تواند موجب تحول اقتصادی استان باشد.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت گردشگران ورودی به استان اردبیل استاده کرد، افزود: ایجاد نمایشگاه های دائمی در حوزه صنایع دستی و معرفی شایسته آن به گردشگران می تواند در عرضه محصولات تولیدی این استان و فراهم کردن بازار هدف مثمر ثمر باشد.
خانزاده ارائه تسهیلات بلاعوض و با بهره اندک به فعالان صنایع دستی را ضروری دانست و گفت: طبیعتا با ایجاد کارگاه های فعال در روستاها و شهرهای این استان، فرصت های شغلی ایجاد شده و سبب افزایش رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.

اشتغال ۲۷ هزار نفر بصورت مستقیم در صنایع دستی استان
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اردبیل در این زمینه به همشهری گفت: در حوزه صنایع دستی استان اردبیل بیش از ۲۷ هزار نفر بصورت مستقیم فعالیت داشته و علاوه بر آن تعداد کثیری بصورت غیرمستقیم از این حرفه ارتزاق می کنند.
«علیرضا دباغ عبداللهی» اظهار کرد: در حوزه صنایع دستی ۱۷ هزار نفر شاغل ثبت شده در سامانه رسمی و ۱۰ هزار نفر بدون تشکیل پرونده در سطح استان اردبیل شاغل هستند که در ۳۷ رشته صنایع دستی این استان فعالیت می کنند.
وی تعداد بیمه شده صنایع دستی استان را ۳ هزار و ۱۸۴ نفر برشمرد و اضافه کرد: از سال ۱۳۹۲ که قانون افزایش بیمه صنایع دستی اجرائی نشده است، افزایش بیمه شده صنایع دستی نداریم اما اگر قانون اجازه دهد، افراد متقاضی زیادی وجود دارد.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل بیان کرد: در بحث آموز هم اکنون ۹ مرکز آموزشی صنایع دستی در سطح استان سالانه به هزار نفر در ۱۹ رشته آموزش داده و گواهی رسمی اعطاء می شود که اکثر فراگیران وارد چرخه تولید می شوند.
وی از اعطای گواهی کیفیت به محصولات صنایع دستی استان خبر داد و افزود: برای اولین بار در تاریخ صنایع دستی اردبیل برای ۲۸ کارگاه در سطح استان گواهی کیفیت محصولات صنایع دستی صادر شد که این تعداد از میان بازدید و بازرسی ۳۰۰ کارگاه صنایع دستی در سطح استان انتخاب شده اند.

تلاش برای ثبت ملی و بین المللی صنایع استان
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان اردبیل از تلاش برای ثبت ۳ اثر «مرفع خلخال» «معرق نمین» و «ملیله نقره اردبیل» خبر داد و گفت: پروئنده این اثرها تشکیل یافته تا پس از بررسی داوران ملی، این آثار نشان جغرافیای ملی را کسب کنند.
«کریم حاجی زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سالانه به تعداد محدودی از صنایع مهم استان های کشور نشان جغرافیای ملی اعطا می شود که در سال ۹۵ از ۱۰ مورد اثر ثبت شده کشوری، ۳ مورد از آثار صنایع دستی استان اردبیل بود.
وی با بیان اینکه از این آثار ۵ مورد برای ثبت بین المللی ارسال شده است، افزود: از این ۵ اثر یک مورد صنایع دستی «ورنی مغان» از استان اردبیل انتخاب و ارسال شده و امیدواریم در آینده نزدیک خبر ثبت بین المللی این اثر اعلان عمومی شود.
این مقام مسئول صنایع دستی را از عوامل مهم اشتغال زائی و توسعه اقتصادی دانست و بیان کرد: در زمینه ثبت ملی رشته ها نیز ۱۶ رشته از این استان ثبت ملی شده اند و بر برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال ۹۷ در نظر داریم این تعداد به ۲۰ رشته افزایش یابد.
وی به اهمیت ثبت ملی و بین المللی آثار صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در آینده که بازار الکترونیک حرف اول را خواهد زد، ماهیت ثبت ملی و بین المللی آثار بسیار مهم بوده و در رونق اقتصادی نقش مهمی ایفاء خواهد کرد و ما از اکنون برای این حوزه برنامه ریزی های لازم را کرده ایم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید