تالاب ها و اهمیت آن در نظم طبیعت استان

Image result for ‫تالاب استان اردبیل‬‎

آزادلو : تالاب ها دارای جوامعی از گیاهان و جانوران ویژه است که از لحاظ علمی تنها در چنین مناطقی شرایط زندگی و بقای خود را دارند. این مجموعه اکوسیستمی در سطح استان اردبیل به فراخور توپوگرافی و شرایط جغرافیایی از تعدد بالایی برخوردار بوده و در نظر دهی طبیعت پیرامون نقش بسزایی دارند.
بر همین اساس توجه به مقوله اهمیت تالاب ها در سطح این استان که رودخانه های فصلی و دائمی فراوانی دارد، بسیار مهم است. ارتباط تنگاتنگ تالاب ها با اکوسیستم محیط پیرامون باعث شده سازمان محیط زیست برای حفاظت از این مجموعه مهم طبیعت تمام توان خود را بکار گیرند، گرچه اهتمام مردمی را نیز می طلبد.

تالاب های ظرفیت های مهم گردشگری هستند
فعال محیط زیست اهل استان اردبیل در این زمینه به همشهری می گوید: تالاب های طبیعی که از گذشته دور در مناطق مختلف وجود داشته و از دست دخالت های انسان در امان مانده اند، از ظرفیت های مهم گردشگری محسوب می شوند.
پناهی می افزاید: دخالت انسانی در تالاب ها باعث بروز مشکلات زیادی شده است که نمونه آن در استان اردبیل نیز مشاهده می شود و برای نبود مشکل از خطرات آتی نابودی تالاب ها باید این موضوع کارشناسانه بررسی شود.
وی با بیان اینکه تالاب‌ها درون خود از تنوع فراوان زیستگاهی برخوردارند، تصریح می کند: این امر موجب پیچیدگی ساختار و عملکرد آن‌ها می‌شود و به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری از تالاب های کاملا کارشناسانه عمل کرد.
این فعال محیط زیستی اضافه می کند: تالاب اهی استان اردبیل که طبیعی و غیرطبیعی آن مناظر بکر و دیدنی دارد، از مناطق مهم گردشگری است که باید با حفاظت دقیق از آن سبب حفظ و بقای این هویت اساسی منطقه ای شد تا اکوسیستم طبیعت تغییر نیابد.

استان اردبیل ۶۴ تالاب دارد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل می گوید: در سطح استان اردبیل ما ۶۴ مورد تالاب داریم که از این تعداد ۵۱ مورد تالاب دارای ارزش محیط زیستی با توجه به شرایط حاکم بر آن است.
«محمد خداپرست» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: تعداد مورد۴۶ تالاب در استان اردبیل شناسنامه جامع از لحاظ های مختلف اکوسیستمی، پوشش گیاهی و حیوانی و جغرافیایی تهیه و تحت عنوان یک کتابچه تدوین شده است.
وی می افزاید:هرگونه سد، رودخانه، باتلاق، دریاچه و آبگیر تحت عنوان تالاب نام گرفته و دارای ارزش و اهمیت فراوانی برای بشر و محیط زیست است که برای حفظ آن که از وظایف ذاتی این سازمان است، باید مردم هم همکاری کنند.
این مقام مسئول بیان می کند: مشکلاتی همچون ورود فاضلاب، پساب صنعتی، ورود گونه مهاجم آبزی و گیاهان آبزی، خشکسالی، استفاده بی رویه از آب تالاب و تخلیه زباله در کنار تالاب از جمله تهدیداتی است که تالاب های استان اردبیل را تهدید می کند.
وی در رابطه با تالاب سد میل مغان می گوید: این تالاب در کنوانسیون رامسر برای ثبت بین المللی معرفی شده و در حال طی مراحل خود است که ما نیز با وجود برخی مشکلات سر راه با جدیت پیگیر نهایی شدن این موضوع هستیم.
خداپرست اضافه می کند: ثبت تالاب سد میل مغان تا به این لحظه به علت مخالفت شرکت آب منطقه ای استان با مشکل مواجه بوده که ما برای اجرای تفاهم نامه در این سازمان و استانداری جلساتی برگزار کرده ایم و امیدواریم با موافقت این شرکت مسیر ثبت بین المللی آن فراهم شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل خواستار همکاری دستگاه های اجرایی با این مجموعه شد و می فزاید: حفاظت از محیط پیرامون زندگی خود تنها با شعار ممکن نیست و دستگاه ها باید از هر عاملی که تهدید برای تالاب های محسوب می شود، خودداری کنند.

ثبت ملی تالاب میل مغان
سد مرزی میل مغان در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان پارس‌آباد و در فاصله سه کیلومتری شهر اصلاندوز بر روی رودخانه ارس به عنوان مرز دو کشور ایران و آذربایجان احداث شده است که در حال حاضر این تالاب در حال گذراندن مراحل نهایی برای ثبت در کنواسیون بین‌المللی رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی است.
به گفته «هاشم میرزانژاد» رئیس حفاظت محیط زیست پارس آباد مغان صید و شکار در تالاب سد میل مغان به دلایل خاص اکولوژیکی و دارا بودن حیات وحش منحصر به فرد و مهاجرت سالانه بیش از ۳۰ هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و حائز اهمیت که آن را به زیستگاه مهم حیات وحش تبدیل کرده ممنوع است.
ثبت بین المللی این مجموعه مهم و حیاتی برای شمال استان اردبیل که خواستگاه پرندگان مهاجر و بومی است، یکی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه مسئولان ذی ربط قرار گیرد. حفظ و حراست از این تالاب و دیگر تالاب های استان اردبیل برای حفاظت از آینده ساکنان مهم و اساسی است.

  • علی قاسمیان (منتشرش شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید