لزوم کاربردی کردن خطوط هوایی در استان اردبیل

Image result for ‫خطوط هوایی ایران‬‎

آزادلو : توسعه زیرساخت های ارتباطی در بخش ریلی، جاده ای و هوایی یکی از پیش شرط های اساسی هر منطقه ای محسوب می شود. به طوری که به زعم کارشناسان هر منطقه ای مکه زیرساخت استوار و مناسبی در بخش مسیرهای ارتباطی داشته باشد، زمینه لازم برای توسعه و پیشرفت را دارد.

با توجه به هزینه بالای بخش ریلی و جاده ای در تأمین زیرساخت مورد نیاز، توسعه بخش خطوط هوایی می تواند گره گشای مسیرهای مواصلاتی در استانی همچون اردبیل باشد. بر این اساس توسعه فرودگاه های استان و کاربردی تر کردن آن ها می تواند یکی از راه های موثر در تقویت خطوط هوایی باشد.

با این معنی که باید خطوط هوایی علاوه بر پروازهایی که جهت جابجایی مسافران انجام می شود، در زمینه تجاری و حمل و نقل و ترابری نیز مورد استفاده قرار گیرد. حتی برای صادرات و یا واردات محصولات از هواپیماهای مخصوص این مهم استفاده و بخشی از فرودگاه به مرکز مبادلات خارجی و داخلی تبدیل شود.

این اقدام می تواند زمینه ساز تحول عظیم در حوزه اقتصادی استان شده و با توجه به ضعف های زیرساخت های ارتباطی دیگر، خطوط هوایی می تواند این کاستی ها را پوشش دهد. قابلیت های استان اردبیل در بخش تولید به خصوص در بخش کشاورزی و دامپروری نیز موضوع مهمی است که در افزایش مبادلات از خطوط هوایی مثمر ثمر خواهد بود.

از سوی دیگر استان اردبیل نیزدیکترین فرودگاه به کشورهای حوزه قفقاز را دارد و بر این اساس این کشورها که بازار هدف ایران نیز هستند، می توانند اردبیل را به عنوان نزدیکترین مقصد انتخاب کنند.

پیش از هرچیز مسئولان استانی باید با استفاده از نظرات کارشناسان نقاط ضعف و قوت فرودگاه ها را بررسی و برای توسعه آن اعتباراتی در نظر بگیرند. پس از آن با هماهنگی شرکت های هواپیمایی و یا رایزنی با شرکت های خارجی زمینه توسعه مبادلات تجاری صنعتی از طریق خطوط هوایی را فراهم سازند.

  • یادداشت از علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید