فرصت های روستای مغوان برای توسعه

Image result for ‫زندگی روستایی‬‎

آزادلو : «مغوان» نام روستایی در ۴ کیلومتری جاده قدیم گرمی به اردبیل قرار داشته و به لحاظ قدمت بالای روستا تاکنون نام تاریخی منطقه را بر روی خود نگه داشته است. این روستا که در محافل با عنوان «موغان» شناخته می شود، بعنوان یکی از مناطق مهم در حوزه اشتغال زائی روستایی محسوب می شود.
ایجاد کارگاه فرش بافی، مطالعات ایجاد کارخانه شیرآلات در روستا، باغات و دامداری ها از جمله مزیت های اشتغال زائی روستای مغوان است که باعث شده جوانان کمی از این روستا به کلانشهرها مهاجرت کنند.
علی رغم این نقاط قوت و نزدیکی روستای مغوان به شهر گرمی همچنان اهالی آن از برخی مشکلات نظیر نبود اینترنت گله مند هستند. قرارگیری در مسیر اصلی و نزدیکی به روستا از جمله دلایلی است که باید توسعه زیرساختی این روستا به خصوص در بخش نیازهای روزمره انسانی در اولویت قرار گیرد.

هزینه بیش از ۵۰۰ میلیون ریال برای توسعه مغوان
دهیار روستای مغوان شهرستان گرمی مغان می گوید: در طول سال های ۹۵ و ۹۶ بیش از ۵۰۰ میلیون ریال برای اجرای طرح های مختلف در این روستا هزینه شده است.
«قاسم خاکپور» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: این اعتبارات از محل اعتبار دهیاری ها و برای جدول گذاری و شن ریزی معابر، ایستگاه مسافربری، احداث ساختمان دهیاری، احداث منبع چشمه، آسفالت جلوی مسجد، ساماندهی گورستان و بازگشایی معابر با جابجایی تیرهای برق هزینه شده است.
وی با بیان اینکه دولت توجه خاصی به توسعه مناطق محروم و مرزی دارد، می افزاید: خوشبختانه اعتبارات خوبی در اختیار دهیاری ها قرار داده می شود که زمینه اجرای وسیعه پروژه های عمرانی به خصوص
دهیار مغوان بزرگترین مشکل روستا را نبود اینترنت ثابت و تلفن همراه دانسته و تصریح می کند: علی رغم نزدیکی این روستا به مرکز شهرستان، اهالی آن با مشکلات آنتن دهی تلفن و نبود اینترنت در خطوط ثابت و اپراتورهای تلفن همراه مواجه هستند.
وی همچنین به اجرای طرح آسفالت ریزی با استفاده از منابع قیر رایگان در این روستا اشاره کرد و می افزاید: برای اجرای این مهم در معابر مهم روستا در طول سالجاری و سال ۹۵ مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

جمعیت مغوان کاهش آنچنانی ندارد
بخشدار مرکزی شهرستان گرمی مغان می گوید: طبق سرشماری سال گذشته جمعیت این روستاذ ۱۵۳ خانوار و ۵۰۳ نفر است که به نسبت سال های گذشته کاهش آنچنانی نداشته است.
«حسن ندائی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال ۹۷ مشکل هدایت آب های سطحی در روستای مغوان از محل اعتبارات دهیاری ها اجراء و به صورت نهایی تکمیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه این روستا در سال ۱۳۷۵ نزدیک به ۶۵۰ نفر جمعیت داشته است، می افزاید: جمعیت این روستا در طول ۲۰ سال اخیر به نسبت سایر روستا کاهش آنچنانی نداشته و جزو روستاهای مهم و پرجمعیت بخش مرکزی و شهرستان گرمی مغان محسوب می شود.
این مقام مسئول بیان می کند: ما هدف گذاری بر اساس نیازمندی های روستاهای این بخش را در سال ۹۴ انجام داده بودیم و خوشبختانه اکنون در روستای مغوان بالای ۸۰ درصد از برنامه ریزی های صورت گرفته اجرایی و مشکلات اهالی برطرف شده است.
وی از تلاش برای حل مشکل اینترنت و آنتن دهی موبایل خبر داد و اضافه می کند: در این زمینه با هماهنگی های صورت گرفته مقرر شده بزودی مشکل آنتن دهی با نصب دکل های مخابراتی و اینترنت ثابت با توسعه شبکه در این روستا به بهره برداری برسد.

اشتغال زائی ۶۰ نفری با توسعه کارگاه فرش بافی
صنعت فرش که در روستای مغوان نیز به نحو مطلوبی توسعه یافته است، یکی از صنایع توانمند در جذب بسیاری از افراد بیکار جامعه با سرمایه های حداقلی است لذا توجه به این صنعت می توان در حوزه اشتغال نقش موثری داشته باشد.
فرماندار گرمی مغان معتقد است صنعت فرشبافی با توسعه کارگاه دائر در آن و اشتغال زائی ۶۰ نفری می تواند مغوان را به یکی از قطب های مهم اشتغال زائی تبدیل کند.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: امنیت شغلی و پرداخت تسهیلات بانکی مناسب برای توسعه یا راه اندازی کارگاه بزرگترین مطالبه فرش بافان و قالی بافان منطقه است و ما هم پیگیری های لازم را جهت ارایه تسهیلات لازم انجام خواهیم داد.
وی در راستای رفع مشکلات این قشر به تقویت مشاغل خانگی به حل مشکل بیمه کارکنان این گارگاه و پرداخت تسهیلات کم درصد قول مساعد داد و می گوید: گارگاه فرش بافی در مغوان با اشتغال ۲۰ نفر درحال فعالیت است که در صورت حمایت مالی و تسهیل در امر بازاریابی و فروش محصولات به قیمت مناسب امکان افزایش ظرفیت اشتغال ۶۰ نفر را دارد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید