مشترک مورد نظر مرزنشین در دسترس نیست!

Image result for ‫آنتن دهی‬‎

آزادلو : یکی از تکراری ترین موضوعاتی که در طول سال های گذشته سبب گله مندی اهالی مرزنشین بخش موران از توابع شهرستان گرمی مغان بوده است، ضعف پوشش آنتن دهی تلفن همراه و شبکه های تلویزیونی است. موضوعی که بالرها نقل رسانه ها بوده و علاوه بر این بخش در بیشتر مناطق مرزی استان اردبیل مورد توجه است.

بخش موران با بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت در نوار مرزی بین ایران و آذربایجان قرار داشته و از نبود بسیاری از زیرساخت ها همچون راه ارتباطی، آب شرب و همچنین ضعف حوزه ارتباطات رنج می برد. هزینه های زائد رومینگ نوار مرزی که باعث می شود ساکنان این منطقه متحمل هزینه های اضافی شوند، باعث شده اهالی از بی توجهی مسئولان به این منطقه شهید پرور گله مند باشند.

بخشدار موران نیز بزرگترین مشکل این بخش را ضعف پوشش آنتن دهی تلفن همراه دانسته و می گوید: بسیاری از روستانشینان بخش موران که وضعیت اقتصادی مطلوبی نیز ندارند، بعلت رومینگ مجبور به پرداخت هزینه گزاف می شوند.

«عبداله اصلان زاده» در گفت و گو با همشهری می افزاید: ۲۵ روستای این بخش در صفر مرزی کامل بوده و بیش از ۶۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان داشته و آنتن دهی تلویزیون و تلفن همراه آن ها وسیع تر از اپراتور داخل کشور است که این موضوع اهمیت توجه به بخش ارتباطات را دوچندان می کند.

توجه به موضوع تقویت پوشش آنتن دهی در نوار مرزی که بارها مورد تأکید مسئولان شهرستان و نمایندگان بوده است، در جلسات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. «بهروز رزمی» مدیرکل ارتباطات استانداری اردبیل در حاشیه حضور خود در گرمی مغان گفت: نبود پوشش تلفن همراه در روستاهای نوار مرزی شهرستان گرمی به روش‌های مختلف می ‌شود و امیدواریم بتوانیم نتیجه مناسبی بدست بیاوریم.

با این حال اردبیل در حوزه زیرساخت های ارتباطات شاید شهرهای آن در مقایسه با سایر مناطق کشور در شرایط برابری قرار داشته باشد، اما آن چیز که مشخص و مبرهن است وضعیت آنتن دهی و اینترنت در روستاهای این استان بخصوص در نوار مرزی تعریف آنچنانی ندارد.

اهمیت سرعت افزایش ارتباطات در زندگی انسان نیز به مرور در حال افزایش بوده و قطعا با این روند در آینده ای نه چندان دور همه انسان های روی این کره خاکی به وجود فضای مناسب ارتباطات نیازمند خواهند بود. موضوع مهمی که باید مورد توجه مسئولان استانی بوده و نمایندگان استان برای اخذ اعتبارات لازم در این حوزه تلاش هایی انجام دهند.

  • یادداشت از علی قاسمیان

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید